Každý kto tvrdo trénuje, potrebuje rýchlo nabrať telesnú hmotnosť a masívnu svalovú hmotu mal by kvalitný jedálny lístok, dopĺňať doplnkami výživy.

Gainer slúži na rýchle naberanie hmotnosti a svalovej hmoty. Je obľúbeným doplnkom výživy hlavne u začínajúcich športovcov. Jeho prášková štruktúra obsahuje všetky potrebné látky, vitamíny a minerály pre stavbu a regeneráciu svalovej hmoty. Nižšie nájdete dôležité fakty o gaineroch, ktoré by ste pred rozhodnutím o začatí užívania tohto typu suplementu mali zvážiť.

S gainerom splníte aj extrémne kalorické požiadavky organizmu

Prvá skvelá vlastnosť gainerov je to, že vďaka nim splníte kalorické požiadavky organizmu oveľa účinnejšie a ľahšie. Pokiaľ ste typ človeka, ktorý sa nazýva "hardgainer", teda človekom, ktorý má veľmi rýchly metabolizmus a má problémy s naberaním váhy, potom je pre vás gainer to najlepšie čo môžete pre seba urobiť.

Najmä ťažko trénujúci muži počas objemovej fázy telu musia dodať vysoké množstvo kalórií, čo by bez gaineru bolo veľmi ťažké. Vďaka gaineru tiež odpadá váženie porcií, keďže na obale produktu nájdete presné kalorické zloženie a jednoducho tak zistíte, akú dávku zvoliť.

Vďaka špeciálnemu zloženiu obsiahnutých tukov zostanete štíhlejší

Ďalšou obrovskou výhodou je, že gainery obsahujú diétne tuky, ktoré počas objemovej fázy zabezpečia, že nenaberiete vysoké množstvo tuku. Tuky sú najrozmanitejšou živinou, takže je dôležité telu dodávať ich dobrú variantu a adekvátne množstvo. Vždy si vyberajte gainery, ktoré obsahujú čo najmenej nasýtených tukov.

K dispozícii sú potréningové gainery či gainery na užívanie počas dňa

Na trhu nájdete gainery, ktoré sú určené na užívanie po tréningu a tiež gainery, ktoré môžete užívať ako náhradu jedla (alebo ich k jedlu pridať a ešte tak navýšiť denný kalorický príjem).

Ak chcete gainer užívať bezprostredne pred či po tréningu, vyberajte si také, ktoré obsahujú minimum tukov a majú vyšší obsah sacharidov. Chcete totiž svojim svalom dodať rýchle sacharidy, ktoré naštartujú inzulínový cyklus a rýchlo tak dostanú bielkoviny do svalov.

V čase počas tréningu sa nebojte prijať viac kalórií - telo ich využije.

K dispozícii sú gainery s rôznym obsahom kalórií

Každý človek má iný organizmus, s čím výrobcovia gainerov počítajú. Vedia, že každý človek potrebuje k efektívnemu budovaniu svalov iné množstvo kalórií, takže rozpätie na trhu je naozaj veľké. Dávajte si teda pri výbere gaineru pozor na to, aby ste si vybrali ten, ktorý vyhovuje vašim nárokom.

Je totiž veľký rozdiel medzi gainerom so 400 kalóriami a gainerom s 900 kalóriami. Ak neprimerane zvýšite príjem kalórií, budete naberať veľa tukov, čo nechcete.

Väčšine ľuďom užívajúcich gainer vystačí taký, ktorého dávka obsahuje 400-600 kalórií. Avšak pokiaľ sa vám nedarí nabrať na hmotnosti, môžete vyskúšať aj gainery s vyšším kalorickým obsahom. Vždy ale radšej zmýšľajte konzervatívne a ku gaineru s vyšším obsahom kalórií pristupujte až keď určíte momentálne výsledky za nedostatočné.

Efektívnejšie telu dodáte kreatín

Ďalšou výhodou používania gaineru je to, že zabijete viac múch jednou ranou. Svojmu telu okrem sacharidov a proteínov dodáte tiež rôzne vitamíny, minerály a v neposlednom rade kreatín. Kreatín je obsiahnutý v drvivej väčšine gainerov, takže ho už nemusíte kupovať a užívať samostatne.

Pridanie kreatínu do gainerov je logickým krokom, keďže kreatín funguje najlepšie, keď organizmus dostáva veľké množstvo rýchlych sacharidov, teda látok, ktoré gainery tiež obsahujú.

Ak budete na začiatku užívania gaineru pozorovať nárast obsahu vody v tele, nemusíte mať žiadne obavy - jedná sa o dôsledok vyššieho príjmu sacharidov, ktoré so sebou do tela prinášajú molekuly vody a tiež o funkciu kreatínu. Do 1-2 týždňov by prebytočná voda mala opustiť telo.

Rýchlejšia regenerácia vďaka aminokyseline L-Glutamín

Ďalším dôvodom, prečo začať užívať gainer je ten, že vám tento suplement pomôže s urýchlením regenerácie po tréningu.

Byť schopný po tréningu zregenerovať je veľmi dôležité, ak nie absolútne najdôležitejšie. A ak telu nedodáte dostatok kalórií = energie, žiadna regenerácia sa konať nebude.

Okrem kreatínu, ale našťastie väčšina gainerov obsahuje tiež aminokyselinu L-Glutamín, ktorá v potréningovej regenerácii hrá dôležitú úlohu. Okrem urýchlenia regenerácie, L-Glutamín tiež podporuje imunitný systém.

Autor: Ing. Monika Petrovčinová • Foto: Dreamstime.com
Zistite viac o našej ponuke najúčinnejších gainerov za najnižšie ceny na trhu
Zakúpite tu