loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Ako si vybrať kĺbovú výživu?

Ako si vybrať kĺbovú výživu?

Doplnky výživy

29.05.2018

Prečítané: 14607x

Kĺbová výživa, vo fitness žargóne prezývaná aj kĺbovka je doplnok výživy, ktorý slúži na správne vyživenie tvojich kĺbov. Každému je asi jasné, že pri pravidelnom športovaní sa tvoje kĺby zaťažujú a opotrebovávajú. A neplatí to len pre cvičenie s činkami vo fitku, ale pre úplne všetky športy. Ak chceš dlhodobo využívať potenciál svojho tela na 100 %, mal by si myslieť aj na zdravie kĺbov. Ak si cvičením privodíš zranenie, môžeš zabudnúť na tréningy na niekoľko týždňov či mesiacov a dokonca pri väčších zraneniach nebudeš môcť naďalej športovať. Preto je veľmi dôležité myslieť nielen na doplnky, ktoré zvyšujú silu a rast svalov, ale aj na správnu výživu a udržanie zdravia tvojich kĺbov. Keď už kĺby bolia, je neskoro a vtedy je potrebné vyhľadanie odbornej pomoci.

Ak sa chceš vyhnúť týmto problémom, zaraď kĺbovú výživu aspoň niekoľkokrát ročne do svojho suplementačného plánu. Kĺbová výživa pomáha obnovovať kĺbové spoje, väzivá a chrupavky a zlepšuje mobilitu kĺbov. Medzi hlavné zložky kĺbových výživ patria tieto látky:

Glukosamín

Glukosamín je najzákladnejšia látka všetkých komplexných kĺbových prípravkov. Získava sa z tiel mäkkýšov. Vyživuje kĺb a zabraňuje rozpadu kĺbového tkaniva. Má analgetické účinky a spomaľuje viaceré ochorenia kĺbov, napr. osteoartrózu. Nedokáže ju síce úplne vyliečiť, ale výrazne spomaľuje jej postup.

Odporúčaná denná dávka je 900-1500 mg v troch dávkach denne (kvôli možnosti nadúvania pri väčšej jednorazovej dávke). Netreba sa báť ani dávky 3000 mg/deň, kedy sú účinky ešte silnejšie. Glukosamín by sa mal prijímať spolu s pevným jedlom, nie na lačný žalúdok.

Chondroitín

Druhá najzastúpenejšia látka v kĺbových výživách. Získava sa zo zvieracích chrupaviek. V kombinácii s glukosamínom účinne pomáha v spomaľovaní osteoartritídy a tlmení bolesti kĺbov. Má schopnosť viazať vodu a tým zlepšuje pružnosť chrupavky.

Odporúčaná denná dávka je 1000-1200 mg v dvoch až troch dávkach spolu s jedlom.

Žraločia chrupavka

Menej zastúpený prvok kĺboviek, predáva sa aj ako samostatný suplement na podporu kĺbov. Obsahuje viac ako 40 % kolagénu, aminokyseliny, minerály, vápnik, horčík a fosfor. Podporuje elasticitu tkanív a hojenie šliach a väzov a pomáha v raste spojivových tkanív.

MSM

Ďalšia zložka kĺbovky, ktorá sa často vyskytuje aj ako samostatný doplnok výživy. MSM je skratka pre metylsulfonylmetán. Ako už z názvu vyplýva, obsahuje síru. Má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti a pozitívne vplýva na tvorbu kolagénu.

Odporúčaná denná dávka je až 3000 mg.

Kolagén

Kolagén je „kĺbová bielkovina“ a je jednou z hlavných zložiek chrupavky. Táto látka dodáva tkanivám pružnosť (nielen kĺbom, ale aj pokožke a vlasom). V 25-tom roku života sa jeho tvorba znižuje a väčšinou sa okolo 35-teho roku života úplne zastavuje. Preto je veľmi vhodné jeho dopĺňanie vo forme tabletiek. Kolagén zlepšuje hojenie rán, zmierňuje bolesti kĺbov a zlepšuje ich mobilitu.

Odporúčaná denná dávka je aspoň 10 g hydrolyzovaného kolagénu spolu s jedlom.

Kurkumín

Kurkumín je látka, ktorá sa nachádza v kurkume a v menšom množstve napr. aj v zázvore. Nevýhodou je fakt, že je slabo vstrebateľný. Zlepšenie vstrebateľnosti sa dá zlepšiť prijímaním spoločne s čiernym korením či piperínom (extraktom z čierneho korenia).

protizápalové a protirakovinové účinky. Odporúčaná denná dávka je 80-500 mg kurkumínu. Nakoľko je ale jeho vstrebateľnosť otázna, netreba sa báť ani vyšších dávok. Kurkumín je látka rozpustná v tukoch a preto by sa mal prijímať spolu s jedlom, v ktorom máš vyšší obsah tuku.

Kurkumín.

Vitamín C

Netreba zabúdať ani na vitamín C, ktorý pomáha v tvorbe kolagénu. Okrem toho je to veľmi silný antioxidant, ktorý pomáha proti poškodzovaniu chrupaviek a dokonca podporuje ich rast. Telo si nevytvára zásoby vitamínu C a preto je potrebné pravidelné zásobovanie tela vitamínom C buď z potravín alebo zo suplementov.

Boswellia serrata

Táto zvláštne znejúca látka je živica zo stromu, ktorý rastie najmä v Ázii. Má protizápalové vlastnosti a pomáha pri osteoartritíde a mozgovom edéme. Potláča bolesť kĺbovzlepšuje ich mobilitu. Okrem toho má aj protirakovinové účinky. Ohľadne tejto látky ešte neexistuje veľa dostupných štúdií, ale odporúčaná denná dávka sa pohybuje v okolí 5000 mg. Odporúča sa rozdelenie na tri dávky denne.

Boswellia serrata alebo tiež Kadidlovník.

Cissus quadrangularis

Rovnako ako Boswellia serrata patrí medzi menej známe látky. Jej účinky sú ale výnimočné. Cissus podporuje zdravie kostí a kĺbov, pomáha ženám v menopauze a pomáha v raste kostí a hojení rán. Má tiež analgetické účinky.

Odporúčaná denná dávka je približne 3000-3200 mg.

Ak si stále nevieš vybrať tú správnu kĺbovku, tu je zopár tipov:

Artro 6 Plus od výrobcu Best Nutrition

Komplexná kĺbová výživa, ktorá obsahuje väčšinu prospešných látok pre tvoje kĺby – glukosamín, chondroitín, želatínu, MSM, vitamín C a kurkumín. Má veľmi dobrý pomer cena/zloženie a veľké dvojbalenie ti vydrží až tri mesiace. Vďaka tomu, že jedna denná dávka je rozdelená do viacerých tabletiek sa dá jednoducho rozdeliť na viac dávok denne.

Animal Flex od výrobcu Universal

Tento produkt je kráľom kĺbových výživ a v súťaži doplnkov výživy vyhral 8 rokov po sebe svoju kategóriu. Je to veľmi komplexný produkt, ktorý zabezpečí tvojim kĺbom výživu až na 44 dní. Každá dávka je samostatne zabalená v sáčku, v ktorom sa nachádza 8 tabliet. Obsahuje všetky viac aj menej dôležité zložky, ktoré by kĺbová výživa mala obsahovať. Má vyššiu cenu ako napr. Artro 6 Plus, ale je to to najlepšie, čo môžeš svojim kĺbom dopriať.

Artro Shark od Best Nutrition

Tento suplement nepatrí medzi komplexné kĺbové výživy. Je to čisto len žraločia chrupavka. Jedna tableta obsahuje 500 mg žraločej chrupavky. Môžeš ho využiť napr. v medziobdobí medzi užívaním dvoch komplexných kĺbových výživ.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako si vybrať vhodný športový nápoj?

Ako si vybrať vhodný športový nápoj?

Športové nápoje, bežne známe najmä ako „ionťáky“ narozdiel od proteínu či kreatínu nepatria medzi najbežnejšie používané suplementy. Väčšinou po nich siahnu len vytrvalostní športovci. Treba dať pozor na to, že za posledné roky vyrástli okrem ionťákov aj ďalšie kategórie športových nápojov a to sú nápoje, ktoré sú vytvorené na pitie počas tréningu či tesne po jeho skončení. Ich úlohou je najmä doplnenie dôležitých látok do tela čo najrýchlejším možným spôsobom. Vďaka ich tekutej forme sú veľmi rýchlo vstrebateľné a ak sú tvoje tréningy veľmi náročné a dlhé, môžu ti pomôcť k vyšším výkonom a kvalitnejšej potréningovej regenerácii.

Ako si vybrať aminokyseliny?

Ako si vybrať aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základným kameňom každej bielkoviny a svalu. Delia sa na tri kategórie: esenciálne, neesenciálne a semiesenciálne. Esenciálne sú tie, ktoré sú pre náš organizmus nenahraditeľné a naše telo si ich nevie vyprodukovať. Musíme ich prijímať buď z klasickej stravy alebo z doplnkov výživy. Neesenciálne sú nahraditeľné a naše telo si ich dokáže samo vyrobiť. Semiesenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si telo dokáže vytvoriť, ale nie v dostatočnom množstve pre jeho potreby a preto je potrebné aj dopĺňanie z potravy.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO