loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Ako si vybrať spaľovač tukov?

Ako si vybrať spaľovač tukov?

Doplnky výživy

16.04.2018

Prečítané: 25367x

Spaľovače tukov sú suplementy, ktoré deklarujú, že dokážu zlepšiť úbytok telesného tuku. Je to ale pravda, nie je to len marketingový ťah? Určite nie. Je vedecky dokázané, že mnohé látky, ktoré sa nachádzajú v spaľovačoch dokážu pomôcť v diéte a urýchliť odbúravanie tukov z tela.

Pozor, nie je to také jednoduché. Ich funkcia je podmienená tým, že budeš dodržiavať správne nastavený jedálniček a budeš pravidelne a tvrdo trénovať. Určite nečakaj, že budeš sedieť pred telkou, tlačiť celý deň chipsy, zajedať ich spaľovacími tabletkami a budeš mať vysekaný six-pack. To sa nestane. Naopak, ak si odhodlaný dodržiavať diétny režim, spaľovač ti dokáže urýchliť cestu k tvojmu cieľu. Termogénne spaľovače zvyšujú telesnú teplotu o niekoľko desatín stupňa a vďaka tomu dokážu zvýšiť výdaj energie až o 10 % v závislosti od použitých látok a ich množstva.

Aké spaľovače tuku poznáme?

Spaľovače môžu byť buď komplexné, kedy je v jednom produkte obsiahnutých viacero látok. Mnohé látky majú v spojení s inými látkami synergické účinky a vďaka tomu sa ich efekt zvyšuje. Na druhej strane existujú aj doplnky výživy, ktoré obsahujú len jednu látku – napr. samostatný kofeín, karnitín či synefrín. Vďaka tomu si môžeš vybrať konkrétne látky, o ktoré máš záujem o ľubovoľne ich medzi sebou kombinovať. Spaľovače existujú v tabletkovej, práškovej a tekutej forme a je len na tebe, ktorá ti bude najviac vyhovovať.

Kedy by si ich mal užívať?

Určite sa vyhni užívaniu spaľovačov tesne pred spánkom. Väčšina z nich má stimulačné účinky a ak si dáš spaľovač 2-3 hodiny pred spaním je dosť možné, že nebudeš vedieť zaspať. Najlepšie je užívanie 30-60 minút pred tréningom a na lačný žalúdok, kedy majú najrýchlejší a najsilnejší účinok.

Aké sú základné zložky spaľovačov?

Kofeín

Kofeín patrí medzi základné zložky komplexných spaľovačov. Poznáš ho najmä z čajov a kávy. Nepatrí medzi látky, ktoré by potláčali chuť do jedla, jeho funkcia je najmä stimulačná. Tým, že ťa pred tréningom nabudí a dodá ti energiu podáš väčší výkon a tým pádom aj spáliš viac kalórií. Okrem toho pri väčších dávkach okolo 600 mg dokáže zvýšiť výdaj energie až o 100 kalórií.

Je oveľa výhodnejšie podávať kofeín vo forme tabliet ako v káve. Jedna káva má približne 50-120 mg kofeínu, zatiaľ čo priemerná kofeínová tableta obsahuje 100-200 mg. Okrem toho je jednoduchšie zjesť 2 tabletky kofeínu ako vypiť 3 či 4 kávy. Káva pôsobí na mnohých ľudí močopudne a určite nechceš počas tréningu stále odbiehať na WC len preto, že si chcel byť nabudený na tréning. Oveľa jednoduchšie je užívanie kofeínových tabliet. Kofeín je aj vďaka jeho nízkej cene veľmi obľúbený doplnok v období rysovania.

Nakoľko si telo postupne zvyká na kofeín a jeho účinky, mal by sa užívať v cykloch. Odporúčaná denná dávka je 100 mg a viac. Horná hranica v podstate nie je určená, ale začni na základnej 100 mg dávke a ak nepociťuješ žiadne účinky, pridaj ďalších 100 mg až kým nezačne účinkovať.

Synefrín

Synefrín je telu známa látka, ktorá sa nachádza hlavne v termogénnych spaľovačoch. Mechanizmus pôsobenia má podobný ako zakázaný efedrín (ale účinok je samozrejme slabší). Okrem toho potláča chuť do jedla, najmä chuť na sacharidy a sladké jedlá. Pri jeho užívaní sa môžu dostaviť problémy s trávením.

Odporúčaná denná dávka je 10-30 mg rozdelená do troch dávok. V extrémnych prípadoch je možné navýšiť dávkovanie až na 50 mg. Tu sa už treba mať na pozore a myslieť na to, že môže zvyšovať krvný tlak.

Synefrín je účinnou zložkou spaľovačov.

Karnitín

Karnitín je aminokyselina, ktorú si telo dokáže vyrobiť aj samo, ale prijímame ju aj z potravy. Naše telo obsahuje v priemere 20 g karnitínu. Najviac karnitínu sa nachádza v tmavom mäse, najmä v hovädzine a divine. Na to, aby si prijal 1 gram karnitínu zo stravy by si ale musel jesť veľmi veľa tohto mäsa. Oveľa jednoduchšie a zdravšie je jeho prijímanie z doplnkov výživy.

Ako funguje? Karnitín dokáže transportovať tuky do mitochondrií, kde ich telo využíva ako okamžitý zdroj energie. Aj vďaka tomu šetrí svalový a pečeňový glykogén a tým ti umožňuje podať dlhší a intenzívnejší telesný výkon. Medzi jeho ďalšie výhody patrí zlepšovanie kvality kostí, posilňuje imunitu a u mužov zlepšuje kvalitu a množstvo spermií.

Denná dávka karnitínu by sa mala pohybovať od 500-2000 mg. Karnitín je potrebné užívať pravidelne.

CLA

CLA je skratka pre konjugovanú kyselinu linolovú. Je to mastná kyselina, ktorá zabraňuje vstrebávaniu tukov z potravy. Denná dávka by sa mala pohybovať v rozmedzí 3200-6400 mg spolu s jedlom rozdelená na 2-3 dávky. Je dokázané, že vyššie dávky nenavyšujú účinnosť, takže nemá zmysel to s CLA preháňať. CLA je vhodná najmä na dlhodobé užívanie, nakoľko jej efekt nie je okamžitý, ale trvá niekoľko týždňov, kým začne účinkovať.

HCA

HCA je skratka pre kyselinu hydroxycitrónovú. Táto látka potláča premenu sacharidov na tuky. Okrem toho má aj antikatabolické vlastnosti a potláča chuť do jedla. Denná dávka je 3x denne po 500 mg aspoň 30-60 min pred jedlom.

Zelená káva a zelený čaj

O týchto dvoch látkach sa zvykne hovoriť, že nefungujú. To ale nie je pravda. Niektoré zložky zeleného čaju (EGCG) dokážu zvýšiť výdaj energie až o 5 % a pri užívaní s kofeínom sa toto číslo ešte výrazne navyšuje. Denná dávka EGCG by mala byť maximálne 500 mg.

Účinná látka v zelenej káva sa volá kyselina chlórogénová. Okrem podpory spaľovania tuku pozitívne pôsobí na zdravie srdca a znižuje krvný tlak. Denná dávka je 120-300 mg.

Zelený čaj obsahuje EGCG.

Kapsaicín

Túto látku poznáš z chilli papričiek. Má termogénne účinky a pri jej užívaní pred tréningom zvyšuje využitie tuku na okamžitý zdroj energie. Má rýchly nástup účinku a krátko po požití začneš pociťovať návaly tepla.

Okrem zlepšenia spaľovania tuku je aj veľmi silným antikarcinogénom.

Kapsaicín pochádza z chilli papričiek.

Ak si stále nevieš vybrať ten správny spaľovač, tu je zopár tipov:

Fat Burner Termobooster od výrobcu Best Nutrition

Tento komplexný spaľovač tuku patrí medzi najpredávanejšie spaľovače na Slovenskom trhu. Obsahuje až štyri zložky, ktorých účinky sa vhodne dopĺňajú – karnitín, zelený čaj, kofeín a synefrín. Má hlavne stimulačné účinky a hodí sa nie len pre začiatočníkov, ale aj pokročilých cvičencov.

Nitro Tech Ripped od výrobcu Muscletech

Toto nie je klasický spaľovač, ale proteín skombinovaný s látkami podporujúcimi odbúravanie tukov. Hodí sa najmä do diéty. V jednej dávke zabezpečíš telu okrem 30 g kvalitných bielkovín aj karnitín, CLA, extrakty zo zelenej kávy a zeleného čaju a taktiež aj šípkový extrakt. Skvele sa hodí v diéte namiesto klasického proteínu na ešte väčšiu podporu spaľovania tuku.

Carnitine 2000 od Best Nutrition

Carnitine 2000 je jednoduchý doplnok výživy. Obsahuje len karnitín. Dvomi tabletkami dokážeš plne pokryť potreby tvojho tela. Pre porovnanie – aby si prijal rovnaké množstvo karnitínu, musel by si zjesť viac ako 7 kilogramov kuracieho mäsa.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako si vybrať predtréningovú pumpu a stimulanty?

Ako si vybrať predtréningovú pumpu a stimulanty?

Predtréningové pumpy, inak nazývané vo fitness žargóne aj ako predtréningovky či nakopávače sú doplnky, ktoré ti dokážu priniesť viacero benefitov. Prvým je zvýšenie nabudenia do tréningu, čo sa hodí najmä v dňoch, kedy sa na tréning netešíš alebo nemáš dostatok energie na kvalitné odcvičenie všetkých cvikov. Druhým je nepriame zväčšenie svalov a zlepšenie silových výkonov. Podobnými produktami sú aj stimulanty.

Ako si vybrať z náhrad steroidov?

Ako si vybrať z náhrad steroidov?

Náhrady steroidov sú vo svete doplnkov výživy špičkou ľadovca. Nepatria medzi základné doplnky výživy a siahnuť by si po nich mal až vtedy, ak máš výborne zvládnutý tréning, techniku cvikov, jedálniček a základnú suplementáciu pozostávajúcu z proteínu, kreatínu, vitamínov, minerálov a kĺbovej výživy.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO