loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €

Čo je to kreatín?

Vysvetlenie pojmov

01.12.2014

Prečítané: 62524x

Kreatín bol prvýkrát predstavený francúzskou lekárňou Michel Eugéne Chevreul v roku 1832 a postupne sa stal medzi športovcami známy ako jeden z najúčinnejších doplnkov výživy podporujúci rast svalovej hmoty. Zvyšuje silu a má priamy vplyv na na hypertrofiu svalstva a delí sa na viacero špecifických druhov.

Kreatín je dusičná organická kyselina produkovaná v pečeni, ktorá pomáha dodávať energiu do všetkých buniek v tele, predovšetkým do svalových buniek. Je vyrobená z troch aminokyselín: L-arginín, glycínL-metionín.

Kreatín je transportovaný krvou prostredníctvom aktívneho dopravného systému v tele, z ktorého hlavne ťažia svaly, ktoré majú vysoké nároky na energiu. Faktom je, že asi 95 % z kreatínu v ľudskom tele je uložených v kostrovom svalstve.

Kreatín bol prvýkrát predstavený francúzskou lekárňou Michel Eugéne Chevreul v roku 1832. Je prirodzene produkovaný telom, ale môže byť aj získaný z potravín a príjmaný ako Kreatín vo forme výživových doplnkov.

Aké sú účinky kreatínu

Kreatín sa podieľa na vytváraní energie pre pracujúce svaly tým, že posilňuje tvorbu adenozíntrifosfátu. Tým sa zvýši sila a tá má priamy účinok na hypertrofiu svalstva. Kreatín je jeden z najúčinnejších doplnkov výživy podporujúci rast svalovej hmoty.

Aké druhy kreatínu poznáme

Kreatín monohydrát

Je považovaný za najbežnejšiu formu predávaného kreatínu. Zloženie kreatínu monohydrátu je takmer vždy 88 % kreatínu a 12% vody. Táto forma kreatínu je momentálne najkonzumovanejšou vo svete. Na druhej strane má kreatín monohydrát aj svoje nevýhody:

 1. Nie je tak efektívny ako iné druhy.
 2. Je závislý na sacharidoch potrebných na jeho prepravu do organizmu.
 3. So zreteľom k tomu, že je hydrofilná látka, nepreniká do lipidovej vrstvy.
 4. Spôsobuje nadúvanie, na 20 % ľudí neúčinkuje.

Kreatín monohydrát vo forme doplnkov výživy

Kreatín pH-X

Pri tomto type kreatínu nie nutná tzv. nasycovacia fáza a jeho vstrebávanie je niekoľkonásobne vyššie ako pri klasickom monohydráte. Cez tráviaci trakt prechádza bez zmeny a rýchlo sa dostáva do krvného obehu. Je žiadaný aj medzi ženami, pretože nespôsobuje tráviace problémy a nezadržiava vodu.

Kreatín pH-X vo forme doplnkov výživy

Kre-Alkalyn

Kre-Alkalyn je novou formou kreatínu vyvinutou na základe dlhoročného výskumu. Preukázal, že štandardný kreatín určuje hodnotu pH nižšiu ako 7.0, preto sa pri styku s kvapalinou rýchlo premieňa na kreatinín – látku s vedľajšími účinkami (kŕče, nevoľnosť), ktoré sa dosiaľ pripisovali kreatínu.

Kre-Alkalyn je kreatínom s pH vyšším než 12, čo sa docielilo použitím celosvetovo patentovaného výrobného procesu. Kočneným efektom je stabilnejšia forma kreatínu, ktorý sa nepremieňa na kreatinín. Kre-Alkalyn tak zaručuje vyššiu využiteľnosť a všetky pozitívne účinky kreatínu na maximálny svalový rast. 

Prednosti Kre-alkalynu:

 1. Nepremieňa sa na Creatinin – tzn. žiadne vedľajšie účinky a 100% využiteľnosť.
 2. Zaručuje okamžité výsledky.
 3. Účinok je poznať už po prvej dávke – žiadne počiatočné (plniace) fáz, čo garantuje nižšiu cenovú náročnosť.
 4. Je až 10-krát silnejší ako tradičný Creatine a výsledky sú viditeľné už pri 1-2,5 g dávkach za deň.
 5. Zaručuje dosiahnutie vyšších výkonov.
 6. Neutralizuje kyselinu mliečnu – tým umožňuje dosiahnutie omnoho lepších výkonov.

Kre-Alkalyn vo forme doplnkov výživy

Krea-Genic

Krea-Genic je úplne nová forma patentovaného kreatínu. Zaisťuje lepšie vstrebávanie a dokonalú stálosť tráviacom trakte To znamená, že je maximálne vstrebateľný, nemodifikuje sa na neúčinný kreatinín a na rozdiel od iných foriem je stály aj v krvi. 

Zabezpečí vám lepšiu a predovšetkým rýchlejšiu regeneráciu a okamžitú energiu pre váš náročný a intenzívny tréning. Priazniví výsledky môžete sledovať už po prvých dňoch užívania.

Krea-Genic vo forme doplnkov výživy

Kreatín fosfát

Keď sa kreatín zlúči s molekulami fosfátu, vznikne kreatín fosfát. Je to najideálnejší zdroj adenozíntrifosfátu a hlavný dodávateľ energie pre kulturistov a športovcov. Podporuje zväčšovať suchú svalovú hmotu bez viazania vody a zvyšuje silu.

Kreatín fosfát vo forme doplnkov výživy

Kreatín malát

Oveľa lepšie sa rozpúšťa vo vode ako kreatín monohydrát, zabraňuje eventuálnym žalúdočným problémom a je účinnejší v ATP cykle. Soľ v tomto kreatíne nezadržiava vodu ako keratín monohydrát, keďže neobsahuje vodu. Vďaka tomu sa hydratácia a objemový rast objaví vo svalových bunkách, a nie v žalúdku. Následne sa odstráni nepríjemné nadúvanie

Kreatín malát vo forme doplnkov výživy

Kreatín pyruvát

Je zložený z kombinácie dvoch aktívnych zložiek – kreatínu a pyruvátu. Molekulárne spojenie kreatínu a pyruvátu je relativne nové. Slúži na vytváranie svalovej hmoty, objemu, sily a vytrvalosti.

Pyruvát je schopný zvyšovať dostupnosť svalovej energie a súčasne napomáha redukovať tukové zásoby. Spojenie týchto dvoch zložiek má za následok prísun synergických účinkov, kedy sa ich účinnosť zvyšuje až 5-násobne.

Kreatín pyruvát vo forme doplnkov výživy

Kreatín ethyl ester (CEE)

Je to kreatín monohydrát obohatený o organickú zložku – ester. Bežný kreatín monohydrát efektívne zväčšuje svalovú hmotu, silu a výkonnosť, ale zle sa vstrebáva v tele, a jeho účinnosť závisi od schopnosti buniek vstrebávať ho. Esterifikácia kreatínu zvyšuje schopnosť prenikať stenami buniek, a veľmi dobre ovplyvní ich funkciu.

Zjednodušene to znamená, že nie len požiadavka na dávku bude nižšia, ale zvýši sa vstrebávanie esterifikovaného kreatínu, a smutne známe „kreatínové nadúvanie“ bude eliminované.

Pri užívaní CEE nie je nevyhnutná nasycovacia fáza, nie je potrebné užívať dextrózu alebo iné cukry, ktoré môžu spôsobovať ukladanie tuku.

Kreatín ethyl ester vo forme doplnkov výživy

Magnézium kreatín chelát

Predstavuje novú formu keratínu, ktorú si patentovali Albion Laboratories. Pri tejto forme kreatínu bol preukázaný nárast výkonnosti, omnoho rýchlejšia doba regenerácie a nazbierania síl na ďalší výkon. V konečnom dôsledku to predstavuje viacej svalovej energie.

 1. Omnoho aktívnejšia forma kreatínu, ktorý je vstrebávaný priamo do svalovej bunky.
 2. Pozostáva z atómu horčíka, ktorý prispieva k jej energetickej a anabolickej činnosti.
 3. Nabíjacia fáza nie je nutná. Menšia dávka postačuje, pretože chelát je odolný proti kyslému prostrediu.
 4. Odporúčaná dávka tohto keratín chelátu je 5 krát menšia, ako u monohydrátu.
 5. Efektívny je aj bez veľkého množstvo sacharidov.
 6. Bez nežiadceho priberania, kvôli nezvyšovaniu hladiny inzulínu. Tuk sa uvoľňuje ako zdroj energie pre pracujúce svaly.
 7. Výhodou je že, kreatín chelát nezadržiava vodu ako monohydrát

Magnézium (Mg) kreatín chelát vo forme doplnkov výživy

Momentálne najmodernejší kreatín na trhu

Kreatín HCL (koncentrovaný kreatín hydrochlorid)

Kreatín budúcnosti! Najčistejší kreatín (HCl) v revolučnej forme, ktorá vyniká svojou extrémne dobrou vstrebateľnosťou, v čom je podstatný rozdiel oproti starším formám kreatínu.

Ostatné vedecké štúdie preukázali, že koncentrovaný kreatín hydrochlorid sa vstrebáva oveľa lepšie, a to až o 70% než bežný kreatín monohydrát alebo iné kreatínové zmesi.

Medzi jeho hlavné výhody patrí:

 • Najnovšia forma kreatínu s mimoriadnou vstrebateľnosťou.
 • Osvedčená rozpustnosť (neuveriteľných 59-krát výššia).
 • Unikátne micro dávkovanie.
 • Žiadne vedľajšie účinky ako nadúvanie, kŕče alebo zadržiavanie vody.

Z tejto sekcie odporúčame z osobnej skúsenosti tento vysoko účinný kreatín Creatine Polyhydrate od GN Laboratories.

Kreatín HCL vo forme doplnkov výživy

Autor: Ing. Monika Petrovčinová
V našom eshope nájdete kreatín za skvelé ceny.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo je to Gainer?

Čo je to Gainer?

Každý, kto sa venuje kulturistike alebo sa aktívne snaží o vypracovanie svojej postavy, chce, ako sa vraví, "nabrať". Základom je samozrejme kvalitná a vyvážená strava bohatá na bielkoviny, no v prípade, že proces rastu hmotnosti a svalovej hmoty je potrebné urýchliť, na scénu nastupujú gainery.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO