loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €

Všetko, čo potrebujete vedieť o Glutamíne

Vysvetlenie pojmov

05.12.2014

Prečítané: 62658x

Zaraďuje sa medzi preventívne a regenerujúce doplnky stravy, ktoré majú silný antikatabolický účinok. Viac než polovica kostrového svalstva je zložená práve z glutamínu. Je jednou z najdôležitejších súčastí svalovej bielkoviny a pomáha opravovať a budovať svalovú hmotu.

Produkty glutamín.

Čo je to glutamín (L-Glutamine)

Glutamín je jednou z najbežnejších aminokyselín v našom tele. Viac ako 61 % kostrového svalstva je zložených z glutamínu. Glutamín sa skladá z 19 % z dusíka, čo z neho robí primárneho transportéra dusíka do svalových buniek. Produkuje sa z neesenciálnej aminokyseliny – kyseliny glutámovej.

Pôsobenie a účinok

Zaraďuje sa medzi preventívne a regenerujúce doplnky stravy, ktoré majú silný antikatabolický účinok. Počas intenzívneho tréningu je hladina glutamínu v tele veľmi nízka, čo znižuje silu, vytrvalosť a regeneráciu. Môže trvať až 6 dní pokiaľ sa hladina glutamínu vráti do normálu.

Zohráva kľúčovú úlohu pri detoxikácii organizmu, reguluje tvorbu glykogénu v pečeni a je palivom v mnohých tkanivách. Nedávne štúdie ukázali, že už pri 2 g L-glutamínu sa môže zvýšiť hladinu rastového hormónu až o 400 %.

Výhody glutamínu

Dopĺňate si glutamín? Ak nie, možno by ste to mali zvážiť po prečítaní nasledujúcich výhod. Glutamín je darca uhlíka a dusíka a pomáha obnoviť glykogén, ktorý obnovuje energiu. Je jednou z najdôležitejších súčastí svalovej bielkoviny a pomáha opravovať a budovať svalovú hmotu. Do zoznamu glutamínových výhod patria:

 • Zabraňuje katabolizovaniu (strate) svalovej hmoty.
 • Pomáha udržiavať objem a hydratáciu buniek, urýchľuje hojenie zranení.
 • Glutamín je primárnym zdrojom energie pre váš imunitný systém.
 • Zlepšuje funkciu čriev a tráviaci trakt.
 • Zvyšuje tvorbu glykogénu v pečeni.
 • Podporuje tvorbu testosterónu a rastového hormónu.
 • Upravuje rovnováhu a metabolizmus bielkovín.
 • Bráni produkcii kyseliny mliečnej vo svaloch.
 • Posilňuje vylučovanie amoniaku v obličkách.
 • Zabezpečuje ochranu organizmu pred pretrénovaním.
 • Toto ste rozhodne nevedeli: Glutamín je schopný dokonca vyliečiť vredy! Štúdie preukázali, že 1,6 g glutamínu za deň posilňuje rýchlosť liečenia až o 92 %.

Použitie glutamínu

Glutamín je vhodný najmä v rysovacom období. Užívanie glutamínu po vyčerpávajúcom cvičení dokáže nad mieru zamedziť devastácii svalstva. Neboli zachytené žiadne vedľajšie účinky, je nad mieru spoľahlivý.

Dávkovanie glutamínu

Odporúčaná konzumácia je 5-10 g rozdelených do dvoch denných dávok. Pokojne môžete zvýšiť dávkovanie aj na dvojnásobok Najlepšie je užívať glutamín ráno, po tréningu a večer pred spaním.

Viac informácií nájdete aj na webe glutamin.sk.

Autor: Ing. Monika Petrovčinová
Aj u nás nájdete glutamíny za najnižšie ceny na trhu.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo sú to aminokyseliny?

Čo sú to aminokyseliny?

Aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Presne tak ako tehly, ak chcete postaviť dom. Do tela ich dostávame prostredníctvom stravy alebo doplnkov výživy. Ak máte záujem o podrobnejšie informácie a chcete sa dozvedieť, čo sú to aminokyseliny, potom je tento článok práve pre vás.

Všetko, čo potrebujete vedieť o BCAA

Všetko, čo potrebujete vedieť o BCAA

Ak je vašim cieľom pri cvičení rast svalovej hmoty a zároveň regenerácia organizmu, potom by ste mali zvážiť užívanie BCAA – aminokyselín z rozvetveným reťazcom. BCAA sa skladá z troch esenciálnych aminokyselín potrebných pre tvorbu proteínov, ktoré spoločne ochraňujú svaly a pôsobia ako palivo pre telo.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO