Naberanie svalovej hmoty je bežným fitness cieľom mnohých ľudí vo fitku. Bez ohľadu na to, či si začiatočník alebo skúsený cvičenec, pochopenie základov budovania svalovej hmoty je nevyhnutné pre maximalizáciu tvojich výsledkov. V tomto článku sa budeme venovať otázkam súvisiacim s naberaním svalovej hmoty, ktoré ti pomôžu na ceste k silnejšej a svalnatejšej postave.
Melatonín: prvé zápisy o melatoníne sú zaznamenané už v roku 1917, kedy bolo spozorované, že niektoré plazy a obojživelníky menia farbu svojej kože, čo si nevedel nikto vysvetliť. Až v roku 1958 americký profesor dermatológie Aaron B. Lerner izoloval, opísal a následne pomenoval zloženie melatonínu. Profesor, spolu so svojimi kolegami spracovali tisícky kravských epifýz a v rámci výskumov používali najmä biologický test so žabou kožou, ktorá pridaním melatonínu do roztoku (v ktorom bola žaba chovaná) zosvetlela, pretože melatonín podnietil zhlukovanie granúl (melanozómov) obsahujúcich tmavý pigment (melanín).
Naše zdravie je to najdôležitejšie, a preto by sme sa mali oň dostatočne starať. Telo by sme mali zásobovať plnohodnotnými potravinami ako je zelenina a ovocie, celozrnné výrobky, strukoviny, bielkoviny, ktoré nám dodávajú množstvo živín. Napriek tomu niekedy aj tak nemáme zo stravy dostatočné množstvo vitamínov, a preto tu nastupujú pre podporu doplnky výživy. Práve tie nám môžu pomôcť v hektickom živote, kde často víťazí rýchle občerstvenie a polotovary, aby sme tak výživovými doplnkami získali živiny, ktoré potrebujeme.
Vitamíny skupiny B nepatria medzi najznámejšie vitamíny, ale to neznamená, že nie sú pre telo podstatné. Zúčastňujú sa stoviek reakcií v tele a to ich potrebuje na to, aby správne fungovalo. V tomto článku si povieme viac o jednotlivých vitamínoch, ich funkcii, výskyte v potravinách a tiež o tom, aká je odporúčaná denná dávka každého z nich.
O skratke BMI si už určite počul. Je to číslo, ktoré hovorí o tom, či máš zdravú hmotnosť, nadváhu, alebo by si mal pribrať. Využíva sa najmä pre zdravotné štatistiky na celom svete. V dnešnom článku si povieme o tom, ako si môžeš vypočítať svoje BMI, čo toto číslo znamená a či je hodnota, ktorá ti z výpočtu vyjde smerodajná a mal by si podľa nej nastaviť svoje ďalšie ciele v stravovaní.
NAC je pre väčšinu ľudí neznámy suplement a nevedia o ňom takmer nič. A to je veľká škoda. Síce ti nevytvorí kilá novej svalovej hmoty ani ti nepomôže zhodiť prebytočný tuk, ale jeho užívanie je veľmi prospešné pre tvoje zdravie a najmä pre tvoj imunitný systém. Poďme si ho bližšie predstaviť.
Najznámejším vitamínom je síce vitamín C, ale ani „déčko“ za ním veľmi nezaostáva a patrí medzi najznámejšie a najdôležitejšie vitamíny pre naše telo. Väčšina z nás vie, že si ho tvorí telo zo Slnka, ale často to pri tejto informácii končí. Poďme sa teda pozrieť na to, čo to vlastne vitamín D je, ako a kedy si ho telo dokáže vytvoriť, aké má funkcie v tele a koľko by si ho mal denne prijať, aby si nepociťoval jeho deficit.
Kalórie sú veľmi skloňovaným slovom nielen vo fitness komunite, ale aj medzi necvičiacimi ľuďmi. Často preto počuť otázky ako „koľko kalórií má tento koláč?“ alebo „koľko kalórií spálim, ak budem hodinu korčuľovať?“. Väčšina ľudí sa vie aspoň priemerne orientovať v problematike kalórií, ale poďme sa na túto tému pozrieť detailnejšie. Tento článok nie je len pre začiatočníkov, ale aj pokročilý cvičenec tu isto nájde nové informácie.
Glukóza je monosacharid, ktorý sa bežne vyskytuje v suchej práškovej forme a má bielu farbu. Je známa aj pod názvami hroznový cukor či dextróza. Jej názov pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená v preklade „sladký“. Vyrába sa napr. zo zemiakov, kukurice či hrozna. V prírode sa najviac glukózy nachádza vo včeľom mede.
Pravdepodobne každý, kto cvičí vie, že základné makronutrienty sú bielkoviny, sacharidy a tuky. Nie každý ale vie viac detailov o sacharidoch, o tom, že existujú viaceré formy sacharidov a že práve v posledných rokoch toľko skloňovaná laktóza patrí medzi oligosacharidy, ktoré majú veľký význam pre naše zdravie. Poďme sa teda pozrieť bližšie na túto kategóriu cukrov a konkrétne sa pozrime aj na laktózu.