Srvátkový proteín je jedným z najznámejších doplnkov pre fitnessákov a kulturistov na celom svete. Ako všetko, aj ten má svoje výhody a nevýhody. Existuje množstvo typov a značiek, každý s inou príchuťou, a preto môže byť náročné si vybrať „ten svoj“. Aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi srvátky a ktorý doplnok si vybrať?

Ktorý typ srvátkového proteínu je najlepší?

Srvátkový proteínový izolát je bielkovina v najčistejšej možnej podobe srvátky. Až približne 90 % hmotnosti tohto doplnku tvorí bielkovina, preto ide zároveň o jeden z najdrahších druhov proteínu.

Srvátkový proteínový koncentrát v sebe zväčša má od 29 – 89 % bielkoviny. Nie je to čistá srvátka – nachádza sa tu viac tuku a tiež laktózy. Výhodou oproti izolátu však je, že je lacnejší.

Hydrolyzovaný srvátkový koncentrát je údajne ľahší na absorbovanie do tela, pretože je čiastočne „pred-trávený“ (obsahuje kratšie väzby aminokyselín, takže sa ľahšie vstrebe do tela). Je zároveň o niečo drahší ako bežný koncentrát.

Srvátka je obľúbená medzi známymi bodybuildermi

Množstvo svetoznámych aktívne žijúcich fitness ľudí alebo rôznych športovcov preferuje srvátku. Jej nevýhodou môže byť obsah laktózy – automaticky ju teda nemôže bez ťažkostí konzumovať skupina ľudí, ktorí trpia laktózovou intoleranciou.

Výhody a nevýhody srvátkového proteínu

Srvátka je veľmi dobrým zdrojom bielkovín. Tieto nápoje sa ľahko pripravujú a prenášajú napr. do práce alebo na iné miesta. Niekedy totiž môže byť problém pripraviť si vopred plnohodnotné jedlo (kurací steak, losos...) a padne vhod mať možnosť prijať bielkoviny aj v takejto forme. Zároveň je srvátkový proteín mimoriadne účinný.

Obsahuje totiž najväčšie množstvo aminokyselín spomedzi všetkých proteínových doplnkov, vďaka čomu je veľmi účinný a umožní ti ešte viac rásť.

Nevýhodou môže byť aj to, že je náročnejší pre obličky a pečeň. To znamená, že ak si v minulosti mal problém s týmito orgánmi, odporúčame skôr prejsť na iný typ proteínu.

Vyber si svoj srvátkový proteín

Gold od firmy Fitness Authority

 Jeden z najlepších srvátkových izolátov je aj tento od Fitness Authority. Vďaka nemu určite porastieš. Best Nutrition ti zase ponúka srvátkový koncentrát, ktorý ti dodá všetko, čo potrebuješ.

  100 % Whey od spoločnosti Best Nutrition

Nech už si vyberieš ktorýkoľvek, naša rada je vyskúšať viacero značiek a druhov. V širokej ponuke určite nájdeš to, čo sadne presne tvojej chuti a potrebám.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk