Ako zistím, že mám v moči veľa bielkovín?
Najjednoduchšie to zistíš voľným okom. Ak je moč penivý, znamená to, že obsahuje viac bielkovín ako by mal a je vhodné navštíviť lekára. Ten ti spraví jednoduché vyšetrenie papierikom, ktorý po kontakte s močom mení farbu a podľa intenzity farby lekár vie, koľko bielkovín sa nachádza v tvojom moči. Ak budeš mať zvýšené hodnoty, lekár ťa odporučí na odborné vyšetrenie. Tieto papieriky sa dajú aj bežne kúpiť a toto jednoduché vyšetrenie vieš spraviť aj doma viackrát za rok mimo bežnej lekárskej prehliadky.
Proteinúria môže byť znakom aj takých vážnych chorôb ako sú problémy s obličkami či dokonca aj niektoré typy nádorov a neodporúča sa tento stav podceňovať.
Príčiny zvýšenej hladiny bielkovín v moči
Na druhej strane, po jednorazovom nameraní zvýšenej hladiny bielkovín v moči netreba hneď panikáriť. Doktor síce nameria papierikom vyššiu hladinu bielkovín v moči, ale to ešte nemusí nič znamenať. Tieto vyšetrenia sa často musia viackrát opakovať, aby sa mohla presne stanoviť diagnóza.
Dôvodom zhoršených hodnôt môže byť aj stres, zvýšená teplota, cvičenie či nedostatok tekutín. Tieto vplyvy dokáže vylúčiť presnejší laboratórny test, ktorý sa nepozerá len na množstvo bielkovín v moči, ale porovnáva ich voči nameraným hodnotám kreatinínu. V moči sa nachádza viacero druhov bielkovín. Najsledovanejší z hľadiska porúch obličiek je práve albumín a v tomto prípade pomer množstva albumínu vs. množstvo kreatinínu.
Cvičenie pred vyšetrením môže značne ovplyvniť lekárske výsledky. Zo štúdií vyplýva, že po tréningu sa zvyšuje hladina bielkovín v moči. Zaujímavosťou je, že viac ako dĺžka tréningu je v tomto parametri dôležitá jeho intenzita. Ak teda ideš na vyšetrenie, radšej si naplánuj tréning až po ňom, aby negatívne neovplyvnil lekárske výsledky.
Ako doma liečiť proteinúriu?
Odpoveď je jednoduchá – nijako. Nakoľko zvýšený obsah bielkovín v moči môže mať viacero vážnych dôvodov, určite sa nesnaž o „domáce liečenie“ bez poriadneho lekárskeho vyšetrenia. Doktor musí presne zistiť, čím je tento jav spôsobený a následne stanoviť adekvátnu liečbu. Tá pozostáva väčšinou z úpravy stravy a životného štýlu v kombinácii s liekmi a musí byť pravidelne monitorovaná.
Aké sú symptómy proteinúrie?
Toto ochorenie v podstate nemá zjavné a ľahko pozorovateľné symptómy. Proteinúria totiž nesignalizuje len možné problémy s obličkami, ale aj také ochorenia ako napr. srdcové zlyhanie.
Obličky fungujú v tvojom tele ako filter krvi – odstraňujú odpadové látky z tela, regulujú množstvo vody a minerálov v tele a udržujú stabilné pH v tele. Problémy s obličkami sa prejavujú okrem proteinúrie často aj prítomnosťou krvi v moči, zvýšeným tlakom či vysokými hodnotami kreatinínu.
Medzi základné prejavy poškodených obličiek patrí opúchanie, časté močenie, ťažké dýchanie či dlhodobá únava.
Čo si treba zapamätať?
Ak pravidelne cvičíš a prijímaš viac bielkovín ako bežní ľudia, mysli na svoje obličky a občas si odsleduj, či nemáš penivý moč. Okrem toho nevynechávaj pravidelné lekárske prehliadky, na ktorých sa kontroluje aj hladina bielkovín v moči. Občasná kontrola penivosti moču a jeho lekársky rozbor ti môžu pomôcť zachytiť problémy s obličkami ešte v rannom štádiu a tým pomôcť k ich skorému uzdraveniu.