Joseph Pilates veril v tri veci: zlé držanie tela, nesprávne dýchanie a nedostatok fyzickej aktivity sú pôvodcami zlého celkového zdravia tela. Vytvoril preto unikátnu cvičebnú metódu, ktorá je teraz mimoriadne populárna na celom svete. Efektívne benefity sú pritom každý rok vylepšované trénermi Pilatesu, ktorí pôvodnú metódu zdokonaľujú.

Kde sa zrodila túžba Pilatesa cvičiť?

Joseph sa narodil v roku 1883 v Nemecku (máme tu teda ďalšiu záležitosť, vďaka ktorej je Nemecko tam, kde je) pri Dusseldorfe. Jeho otec bol mechanikom a oceňovaným gymnastom, ktorý neskôr viedol aj vlastnú posilku. Keď bol Joseph mladý trpel viacerými zdravotnými problémami, ako napr. astma, reuma a mnohými inými.

Bol tiež častou obeťou šikany, kvôli čomu v piatich rokoch stratil zrak v ľavom oku. Práve toto ho neskôr dohnalo k tomu, aby sa naučil sám sa brániť, a aby si zlepšil svoje zdravie. Študoval anatómiu, najmä pohyby tela. Študoval tiež východné cvičenia, ako jógu, tai-chi, kung-fu a iné. V 14. roku svojho života už bol aj vďaka tomu zdravý a anatomicky vyrovnaný.

Vojna zmenila mnohé

V roku 1926 sa Pilates definitívne usadil aj so svojou partnerkou v New York City. Práve tam vznikla prvá generácia učiteľov Pilatesu, z ktorých je pár dodnes živých. Jeho hodiny vždy začínali hlbokými nádychmi. Nebudeš veriť, ale medzi žiakmi sa tradovalo, že práve Clara, Josephova partnerka, bola lepšia učiteľka. To už ale my asi neposúdime.

Pilates učaroval mnohým ženám aj mužom

Hoci Pilates je v dnešnej dobe preferovaný najmä ženami, cestu k nemu si našli aj muži. Ide o metódu, v ktorej prím hrá vaša sebakontrola a to, ako viete ovládať svoje telo. Toto ovládanie je zlepšované práve dôležitým prvkom, a to hlbokým dýchaním. Aj keď je táto metóda najmä o kontrole a dýchaní, zaručujeme ti, že po každom cviku pocítiš svoje svaly.

Aby si nabral/a silu, budeš namáhať iba svoje svaly, žiadne činky. Pilates je pritom určený najmä na nabratie sily a spevnenie svalov. Ide o metódu, ktorá je vhodná najmä pre trpezlivých. Rozhodne totiž nečakaj okamžité zväčšenie svalov o 10 % ani nič podobné. Pilates je skôr vnímaný ako životný štýl než ako stopercentná metóda na nabratie svalov.

A čo ty, už si to vyskúšal/a?

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Zdroj: www.protein.sk