„Zlatá éra kulturistiky“ predstavuje obdobie okolo rokov 1950-1980. V tomto čase došlo asi k najväčšej popularizácii kulturistiky medzi verejnosťou a práve v tomto období sa zrodili vzory, ktoré pretrvajú navždy. Najväčším symbolom tejto éry je jednoznačne Arnold Schwarzenegger.

Arnie je aj v súčasnosti najväčším vzorom začínajúcich ale aj pokročilých kulturistov. Asi každý tínedžer by chcel mať formu ako mal on počas vrcholu jeho kariéry. Mnoho chlapcov už počas dospievania začne s posilňovaním práve preto, lebo chcú mať biceps a hrudník ako on.

Arnold ako mladík

Ako vyrastal, ako sa dostal k cvičeniu a v čom bol iný ako ostatní?

Arnie sa narodil v malej dedinke Thal, ktorá sa nachádza pri meste Graz v Rakúsku. Arnold nebol obľúbeným dieťaťom. Jeho otec favorizoval brata Meinharda. Myslel si totiž, že Arnold nie je jeho biologický syn. Arnie s nimi nemal dobrý vzťah a dokonca sa po ich smrti ani nezúčastnil ich pohrebu. V dobe, keď zomrel jeho otec nakrúcal v USA film Pumping Iron a jeho vtedajšia priateľka potvrdila, že správa o smrti jeho otca ho nijako nezasiahla a neprejavil žiadnu emóciu, keď sa túto správu dozvedel.

K posilňovaniu sa dostal vďaka futbalu. Jeho tréner mu ukázal, ako by mal správne cvičiť a tréning s činkami ho pohltil oveľa viac ako futbal. Cez víkendy bola posilňovňa zatvorená. To mu ale nebránilo v tom, aby odcvičil naplánovanú partiu. Preskočil plot a vkradol sa tajne do miestnosti s činkami, aby nevynechal ani jeden tréning.

Arnold si dokonca spomína aj na svoj prvý tréning. Pod vedením vtedajšieho rakúskeho kulturistu Kurta Marnula odcvičil prvý tréning až do úplného vyčerpania. Tréningové nasadenie mal také intenzívne, že nevládal prísť ani domov na bicykli – musel ho celú cestu tlačiť.

Začiatok kulturistickej kariéry

Pod vedením trénera Marnula sa zlepšoval tak výrazne, že už vo veku sedemnástich rokov sa zúčastnil prvej súťaže – Majstrovstvá Rakúska. Táto súťaž odštartovala jeho kulturistickú kariéru.

Vo veku 18 rokov dokonca utiekol z povinnej vojenskej služby na súťaž Junior Mr. Europe. Keď to jeho nadriadení zistili, poslali ho na týždeň do väzenia. Jeho túžba vystúpiť na pódium bola väčšia ako trest, ktorý ho čakal. Tento krok sa mu vyplatil, nakoľko vyhral prvé miesto.

Po skončení vojenskej služby vystúpil na viacerých súťažiach v Európe. Zväčša si odnášal trofej za prvé miesto. Na týchto súťažiach sa spoznal s nízkym, ale kvalitným závodníkom, ktorý sa volal Franco Columbu. Ak si videl film Pumping Iron tak vieš, že Arnie a Franco boli dlhé roky nerozlučnou dvojicou ako v posilňovni, tak aj mimo nej.

Arnold pri tréningu

V roku 1966 vyhral súťaž Mr. Universe a stal sa najmladším víťazom v histórii vo federácii NABBA. O dva roky neskôr mu poslal pozvánku na súťaž Mr. Universe priamo Joe Weider. Táto súťaž mala síce rovnaký názov, organizovala sa ale pod hlavičkou federácie IFBB, ktorá existuje dodnes. Tu ho však porazil vďaka dokonalej symetrii Frank Zane.

Presťahovanie do USA

Arnold v tej dobe začal s tréningom v známej posilňovni Gold's gym vo Venice Beach, Kalifornii. Chýbal mu ale jeho sparing partner Franco. Na Arnoldove naliehanie pomohol Joe Weider aj Francovi, ktorý dostal príležitosť presťahovať sa do USA za Arniem. Spoločné tvrdé tréningy prinášali ovocie a Arnoldova forma sa zlepšovala šialeným tempom. Po Mr.Universe mal už len jediný cieľ – Mr. Olympia. V tom čase tejto súťaži kraľoval Sergio Oliva, ktorý mal v tej dobe najväčšie paže na pódiu.

Už v roku 1969 na tejto súťaži začalo Arnoldovo psychické pohrávanie sa so súpermi. Nesnažil sa súperov zničiť len na pódiu. Často už pred súťažou navštevoval ostatných kulturistov v šatni a vopred premyslenými psychickými ťahmi ich dotlačil do stavu úzkosti a naštrbil ich inak silné sebavedomie. Tieto ťahy spolu s jeho dokonalou formou tvorili v tej dobe víťazný koktejl a tu začalo Arnoldovo zbieranie zlatých medailí zo súťaže Mr.Olympia.

Činky ako súčasť Arnoldovho životného štýlu

Prvý triumf na Mr. Olympia

Prvú sošku získal v roku 1970. Po tvrdom dueli so Sergiom Olivom konečne vyhral. Sergio neskôr popri súťažnom interview poukazoval na to, že Arnold vyhral najmä preto, že v porote bolo viac belochov a preto sa priklonili k Arniemu a nie k nemu. Či tomu bolo naozaj tak už nikto nevie, ale zaujímavý je aj ďalší fakt, resp. trik zo strany Arnolda.

Počas ich pózovania si Sergio nevšímal rozhodcov a Arnold naznačil, že porovnávanie končí a mali by opustiť pódium. Sergio sa automaticky otočil smerom od pódia a začal kráčať preč. Až po chvíli si uvedomil, že to bol Arnoldov trik. Keď sa pozrel naspäť bolo mu jasné, že porovnávanie sa neskončilo. Arnie ho oklamal a zatiaľ čo on kráčal preč, Arnie ďalej pózoval.

Arnold vyhral bez problémov aj v roku 1971, 1972 a 1973. Menší otras zažil v roku 1974, kedy musel bojovať o titul s obrovským Louom Ferrignom, ale aj v tomto roku sa mu podarilo obhájiť titul. V roku 1975 opäť vyhral a priebeh prípravy je zdokumentovaný vo filme Pumping Iron. Na tejto súťaži Arnold ohlásil koniec kariéry. Chcel sa venovať viac filmom a herectvu ako vyhrávaniu súťaží.

Mr. Olympia 1980

V roku 1980 ale znova vystúpil na súťažné pódium a získal siedmy titul Mr.Olympia. Toto jeho víťazstvo patrí medzi najspornejšie udalosti kulturistiky. Podľa viacerých ľudí v tomto roku Arnold nemal vyhrať. Celé účinkovanie na súťaži bolo veľmi zvláštne.

Oficiálne nebol nikde nahlásený ako súťažiaci. Šepkalo sa síce o tom, že pracuje na súťažnej forme, ale nikto neveril tomu, že sa znova postaví na pódium. Herectvo mu výrazne pokazilo formu a jeho svaly nedosahovali objem a kvalitu ako v minulosti.

Arnoldovi dôchodok veľa nehovorí

Ako sa môže dostať kulturista na súťaž Mr. Olympia?

V podstate existujú tri spôsoby. Prvou je, že obsadí vrcholné miesta na niektorej z vybraných súťaží. Druhou možnosťou je, že získa vrcholné umiestnenie na Mr. Olympia v predošlom ročníku. Tretia možnosť je len pre absolútnych víťazov Mr.Olympia. Kto vyhrá jedenkrát prvé miesto, môže sa zúčastniť hociktorého ročníka bez ohľadu na to, či v tom roku súťažil a niečo vyhral alebo nie. A túto možnosť využil Arnold, ktorý predtým vyhral až šesťkrát.

Na poslednú chvíľu sa nahlásil do súťaže a tu začala celá jeho „hra“. Niekoľkokrát počas spoločného pózovania porušil pravidlá. Vo chvíli, kedy ostatní súťažiaci spravili krok vpred, on spravil presný opak a spravil krok vzad. Oni si to všimli, posunuli sa naspäť na jeho úroveň a vtedy sa on posunul dopredu a tým získaval výhodu oproti ostatným, lebo v očiach rozhodcov bol väčší ako oni. Formu ale nemal takú, s akou sa prezentoval v roku 1970-1975.

Aj napriek tomu v tomto roku opäť vyhral túto súťaž a získal siedmy titul Mr.Olympia. Niektorí súperi nezvládli prehru a rozbili trofeje o stenu alebo ich nechali na pódiu a odkráčali bez nich mlčky preč s prísľubom, že už nikdy sa tejto súťaže nezúčastnia. Tu sa definitívne ukončila Arnoldova súťažná kariéra.

Arnold Schwarzenegger je predstaviteľ tzv. „amerického sna“. Na začiatku bol len neznámy chlapec, ktorý kvôli výchove svojho otca nemal jednoduché detstvo. Vďaka tvrdej drine sa stal jedným z najlepších kulturistov všetkých čias (ak nie najlepším), účinkoval vo viac ako 40 filmoch a angažoval sa aj v politike ako guvernér štátu Kalifornia. Život žije naplno a aj keď tento rok oslávi sedemdesiate narodeniny, nič nenasvedčuje tomu, že by sa chystal do dôchodku.