loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Gainer alebo proteín? Viete, ktorý si dať pri budovaní svalovej hmoty?

Gainer alebo proteín? Viete, ktorý si dať pri budovaní svalovej hmoty?

Doplnky výživy

26.02.2019

Prečítané: 8085x

Kupuješ si prvýkrát proteín alebo gainer a nevieš si vybrať, ktorý z týchto suplementov bude pre teba vhodnejší? Ak si odpovedal na túto otázku pozitívne, tento článok je presne pre teba. Vysvetlíme si v krátkosti, čo je proteín a gainer, a ktorý bude pre teba vhodnejší.

Proteín

Proteín je koncentrovaný bielkovinový prípravok vo forme prášku, ktorý je vyrobený zo živočíšnych alebo rastlinných zdrojov. Väčšinou je vyrobený z kravského mlieka, hovädzieho mäsa, vaječných bielok alebo zo sóje, ryže či konope. Jeho úlohou je doplnenie bielkovín pred tréningom, po tréningu alebo v priebehu dňa. Oproti bežným potravinám je jeho výhodou to, že v malom objeme obsahuje veľa bielkovín a málo kalórií a je veľmi ľahko stráviteľný pre tvoje telo. Dokonca sú niektoré proteínové prípravky ešte dodatočne vylepšené pridaním tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú rýchlejšiemu a kvalitnejšiemu vstrebávaniu živín do tela.

Gainer

Gainer je taktiež práškový prípravok, ale skladá sa z viacerých zložiek. Dve najzákladnejšie zložky gaineru sú sacharidy a bielkoviny. Väčšina gainerov obsahuje 2-3x viac sacharidov ako bielkovín. Jeho úlohou je doplnenie sacharidov a bielkovín do tela na podporu rastu svalov. Kvôli vysokému obsahu sacharidov obsahuje oveľa viac kalórií ako proteín. V gaineri nájdeš okrem sacharidov a bielkovín aj ďalšie podporné látky ako napr. kreatín, kofeín, taurín, arginín, vitamíny, minerály a tráviace enzýmy.

Vybrať medzi gainerom a proteínom môžeš vďaka 2 kritériam: kalórie a cieľ.

Kedy sa viac hodí proteín a kedy gainer?

Na túto otázku sa nedá odpovedať v jednej vete, ale základným parametrom, podľa ktorého by si sa mal rozhodovať sú kalórie a tvoj cieľ.

Ak máš aktuálne cieľ pribrať a musíš denne prijímať oveľa viac kalórií, ako si prijímal v minulosti, gainer by ti mohol značne pomôcť. Obsahuje veľa kalórií v ľahko stráviteľnom nápoji a dodá tvojmu telu bielkoviny na rast svalov a tiež energiu zo sacharidov.

V tomto období môže byť vhodnou voľbou taktiež proteín. Ak dokážeš bez problémov prijať dostatok kalórií z pevnej stravy, siahni po proteíne. Tým doplníš len bielkoviny, pričom ostatné makro a mikronutrienty dostaneš do tela z pevnej stravy.

Naopak, ak si vo fáze zhadzovania, pravdepodobne máš kalorický príjem značne nižší ako v predošlých obdobiach a gainer pre teba nebude vhodnou voľbou. Jedným šejkom by si do tela dostal veľkú časť denného kalorického príjmu, príp. by si prijal tak veľa kalórií, že by si si razom zrušil kalorický deficit a z diéty by bola objemovka. V tejto fáze radšej siahni po kvalitnom vysokopercentnom proteíne, ktorý tvojmu telu dodá dostatok bielkovín potrebných na udržanie svalovej hmoty bez zbytočných kalórií.

Toto delenie platí aj pre situácie, kedy chceš počas dňa nahradiť pevnú stravu rýchlym šejkom. Ak máš dostatočnú kalorickú rezervu, siahni buď po proteíne alebo po gaineri (ako ti to viac vyhovuje) a ak máš túto rezervu len malú a musíš sa s kalóriami krotiť, vyber si proteín.

Objemová fáza a podpora rastu svalov

Čo sa týka potréningovej suplementácie, už z predošlého článku isto vieš, že sacharidy po tréningu síce ničomu neublížia, ale ani významne nepomôžu. Je len na tebe, ktorý doplnok ti viac vyhovuje a ktorý si zvolíš do potréningovej suplementácie.

Výhodou gaineru môže byť v objemovej fáze to, že okrem bielkovín a sacharidov obsahuje často aj kreatín, ktorý podporuje naberanie svalovej hmoty a zvýšenie tvojej sily. Ak máš v priebehu niekoľkých hodín dva tréningy (napr. dva tréningy v jeden deň) a nemusíš sa obmedzovať v kalorickom príjme, siahni po gaineri. Ten ti okrem bielkovín dodá aj sacharidy, ktoré tvoje telo potrebuje na tvorbu glykogénu, ktorý ti bude dávať energiu v druhom tréningu.

Záver

Ak už vieš, či je pre teba vhodnejší proteín alebo gainer, ale stále nemáš dostatok informácií o týchto suplementoch, prečítaj si náš článok o proteíne a o gaineri, ktorý ti pomôže vybrať si ten správny doplnok pre teba a tvoje ciele. 

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Kombinujete gainer s alkoholom? Na toto si dajte pozor

Kombinujete gainer s alkoholom? Na toto si dajte pozor

O pití alkoholu u športovcov už bolo napísaných všade veľmi veľa článkov, ktoré mali mierne odlišnosti, ale vždy sa zhodovali v jednej veci. Nadmerné pitie alkoholu je pre ľudí, ktorí sa snažia o nárast svalovej hmoty či spaľovanie tukov úplne kontraproduktívne a potápa tvoju vynaloženú snahu. V dnešnom článku sme sa pozreli bližšie na to, čo sa deje, ak užívaš gainer alebo iný suplement a zároveň sa rozhodneš vypiť viac ako len jeden pohár červeného vína.

5 tipov, ako zdravo a rýchlo pribrať na hmotnosti

5 tipov, ako zdravo a rýchlo pribrať na hmotnosti

Kto je úplne spokojný s tým, ako vyzerá? Takmer nikto. Každý z nás by chcel niečo na sebe zmeniť. Chudý človek chce nabrať hmotu a naopak, tučný človek chce zhodiť prebytočný tuk z tela. Cieľ nie je statický, neustále sa posúva s tým, ako sa naše telo mení. A to nás posúva neustále vpred. Ak si chudý a chceš pribrať kilá naviac, musíš jesť viac. V tomto článku si povieme, ako by si to mal robiť správne tak, aby pridaná hmota nebola len čistým tukom a aby bolo toto obdobie naberania zdravé pre tvoje telo.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO