loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Kombinujete gainer s alkoholom? Na toto si dajte pozor

Kombinujete gainer s alkoholom? Na toto si dajte pozor

Iné

17.01.2019

Prečítané: 1045x

O pití alkoholu u športovcov už bolo napísaných všade veľmi veľa článkov, ktoré mali mierne odlišnosti, ale vždy sa zhodovali v jednej veci. Nadmerné pitie alkoholu je pre ľudí, ktorí sa snažia o nárast svalovej hmoty či spaľovanie tukov úplne kontraproduktívne a potápa tvoju vynaloženú snahu. V dnešnom článku sme sa pozreli bližšie na to, čo sa deje, ak užívaš gainer alebo iný suplement a zároveň sa rozhodneš vypiť viac ako len jeden pohár červeného vína.

Negatívne vlastnosti alkoholu na ľudské telo

Ak by si hľadal šport, kde užívanie alkoholu najviac ovplyvňuje športový výkon, tak kulturistika bude na prvom v mieste. Maximalizovanie nárastu novej svalovej hmoty sa vylučuje s pravidelným užívaním veľkého množstva alkoholu.

Zaujímavosťou je fakt, že pitie alkoholu má negatívnejšie účinky pri vytrvalostných športovcoch ako pri silových atlétoch. Dokonca aj niektorí siloví atléti tvrdia, že je úplne jedno, či po tréningu zameranom na zvýšenie sily pôjdeš domov jesť bio ryžu s bio brokolicou a bio mäsom alebo sa pôjdeš opiť do najbližšieho pohostinstva tak, že si na druhý deň nebudeš ani pamätať, čo si cvičil. Ak pôjdeš po tréningu do krčmy, svaly ti nenarastú, ale telo sa aj napriek tomu silovo adaptuje. Toto u niekoho platí a u niekoho nie. Ak je tvojim cieľom nárast svalovej hmoty, tak sa alkoholu vyhni v čo najväčšej miere.

Jeden z najväčších problémov alkoholu je fakt, že obsahuje veľa kalórií. Tieto kalórie dokážeš do seba dostať veľmi rýchlo a ľahko a zároveň pre telo nepredstavujú žiadnu nutričnú hodnotu. Aj preto sa volajú tzv. „prázdne kalórie“. Navýšia tvoj denný príjem kalórií, ale nijako ti neprospejú. Aby si si to dokázal lepšie predstaviť, tak jeden shot vodky má približne 100 kalórií a jedno pollitrové pivo má viac ako 200 kalórií. Ak dokážeš za večer vypiť 10 pív a k tomu si dáš ešte pečené rebrá, burger alebo kebab, razom máš v sebe 3000 kalórií. Dámy, aj vy si dajte pozor. Obľúbené miešané drinky sú na tom často ešte horšie, lebo obsahujú sladené nápoje, sirupy a ďalší pridaný cukor.

Ak je tvojim cieľom naberanie novej svalovej hmoty, mal by si zabudnúť na alkohol. Alkohol je pre ľudské telo jed, ktorý v menšom množstve spôsobuje stavy, ktoré si chceme alkoholom navodiť, teda uvoľnenie a zresetovanie hlavy. Naše telo ho nechce v tele udržať čo najdlhšie a ani ho nechce v sebe vôbec mať a preto sa sústredí na to, aby ho z tela čo najskôr dostalo preč. Tento čas, ktorý venuje odbúraniu alkoholu z krvi je čas, kedy sa nesústredí ani na regeneráciu ani na rast svalov, ale len na to, aby sa opäť vrátilo do stavu, kedy alkohol nebude v tele prítomný.

Alkohol komplikuje a sťažuje dosahovanie tvojich tréningových cieľov.

Okrem toho alkohol pôsobí ako diuretikum. To znamená, že po jeho požití sa z tela začne vyplavovať väčšie množstvo vody, čo taktiež nie je pre naše telo priaznivé.

Po bujarej noci je úplne bežným javom, že začneš pociťovať silný hlad. Ak nemáš po ruke zdravú a nutrične hodnotnú stravu, pravdepodobne siahneš po fast foode či inom vysoko kalorickom jedle. A povedzme si otvorene – aj keby máš pri sebe navarené nutrične hodnotné jedlo a napr. pizzu, po čom siahneš? Drvivá väčšina ľudí si vyberie bez zaváhania pizzu.

Je kombinovanie alkoholu s gainerom nebezpečné?

Ak sa rozhodneš pre pitie alkoholu počas toho, ako pravidelne suplementuješ gainer, dávaj si pozor. V deň, kedy budeš užívať alkohol obmedz gainer na minimum a to najmä v období tesne pred a počas takejto akcie. Gainer sa skladá vždy z relatívne veľkého množstva cukrov. Alkohol má diuretické účinky a ak pridáš ešte aj ďalší cukor, dehydratácia je ešte silnejšia.

Okrem toho cukry niekoľkonásobne predlžujú spracovávanie alkoholu v pečeni. Tým pádom ostane alkohol v tvojom tele ešte dlhšie a telo vystavuješ ešte väčšiemu stresu z jeho odbúravania. Okrem toho sa v ňom dlhšie udržia aj jedovaté látky, ktoré poškodzujú pečeňové bunky.

Veľmi dobre je tento jav pozorovateľný na druhý deň. Tzv. „opica“ po pití alkoholu v kombinácii s rýchlymi sacharidmi je oveľa silnejšia, dlhšia a horšia ako tá, ktorú vyvolalo len pitie alkoholu s nesladenými nápojmi (alebo bez toho, aby si predtým vypil gainer).

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pitie alkoholu spolu s gainerom nie je nebezpečné, resp. nebezpečie predstavuje len prehnané množstvo alkoholu, ktoré by si prijal. Ak budeš piť rozumne a s mierou (samozrejme, že až od 18 rokov), gainer určite nezvýši riziko otravy alkoholom.

Pohár suchého červeného vína raz týždenne má viac pozitívnych účinkov ako negatív.

A čo taký kreatín?

Kreatín nie je pre naše telo neznámou látkou. Aj tí ľudia, ktorí nikdy neužívali práškový alebo tabletový kreatín ho v tele prirodzene majú. Tvorí sa nám neustále v pečeni a okrem toho ho prijímame aj z potravín, najmä z mäsa a iných živočíšnych produktov.

Už len tento fakt vylučuje to, že by ti pri užívaní kreatínu a pití alkoholu hrozilo niečo vážne. Či práve užívaš kreatín alebo nie nehrá až tak veľkú rolu.

Ak berieš kreatín, pravdepodobne to myslíš s cvičením aspoň trocha vážne a chceš mať výsledky. A to je úplne v protiklade s pravidelným pitím alkoholu. Jeden pohár suchého červeného vína raz týždenne má pravdepodobne viac pozitívnych účinkov ako negatív a ak ho vypiješ aj v období, keď berieš kreatín, nič sa nestane. Avšak, nadmerné užívanie alkoholu má toľko negatívnych účinkov na rast svalov, že všetky pozitívne účinky kreatínu razom prebije. Preto by si si mal určiť priority a ak sa chceš venovať zlepšovaniu svojej postavy a sily naplno s kvalitnými suplementami, vyhni sa alkoholu, lebo to potom nemá zmysel.

Ovplyvňuje alkohol aj vitamíny a minerály?

Alkohol zabraňuje absorpcii vitamínov B tým, že ničí bunky, ktoré sprostredkúvajú jeho vstrebávanie. Taktiež negatívne ovplyvňuje aj vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch tým, že potláča absorpciu tukov. Do tejto kategórie patria vitamíny A, D, E a K.

Okrem toho sa pri pravidelnom užívaní alkoholu môže prejaviť nedostatok vápnika, zinku, železa či iných minerálov. 

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako správne dávkovať gainer?

Ako správne dávkovať gainer?

Si stratený v množstve produktov, ktoré sú dnes na trhu a nevieš si vybrať, ktorý gainer je pre teba vhodný? Nevieš, ako často by si ho mal konzumovať, v akom množstve a čo môžeš od neho očakávať? Ak si na väčšinu otázok odpovedal pozitívne, čítaj ďalej a všetko sa dozvieš.

Glukóza – čo by si mal o nej vedieť?

Glukóza – čo by si mal o nej vedieť?

Glukóza je monosacharid, ktorý sa bežne vyskytuje v suchej práškovej forme a má bielu farbu. Je známa aj pod názvami hroznový cukor či dextróza. Jej názov pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená v preklade „sladký“. Vyrába sa napr. zo zemiakov, kukurice či hrozna. V prírode sa najviac glukózy nachádza vo včeľom mede.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO