loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Čo sú to anabolické steroidy (anaboliká)

Čo sú to anabolické steroidy (anaboliká)

Iné

25.09.2015

Prečítané: 130615x

Mnoho ľudí, najmä v nedávnej minulosti, si myslelo, že doplnky výživy, ktoré beriete dennodenne ako proteíny, kreatíny či BCAA sú anaboliká. Spoločnosť označila väčšinu športovcov, ktorý mali veľký svalový potenciál, výkonnosť a silu za ľudí, ktorý si nevážia svoje zdravie tým, že berú tieto "anaboliká". No doba sa vďaka internetu a širokému mediálnemu obsahu našťastie zmenila, takže rozdiel medzi anabolickými steroidami a doplnkami výživy je dnes pre väčšinu ľudí jednoznačná.

Na rozdiel od doplnkov výživy, ktoré sú postavené na živočíšnom alebo rastlinnom základe, anaboliká sú čisto syntetické, chemicky vytvorené „lieky“. Doplnky výživy ako proteíny či aminokyseliny dopĺňajú do ľudského tela látky, ktoré si telo dokáže vyrobiť respektíve prijať zo stravy, avšak na dosiahnutie určitých cieľov je potrebné doplniť ich vo forme špeciálnych koncentrovaných prípravkov. Preto si aj vrcholový športovci pomáhajú rôznou kvalitnou suplementáciou.

Čo sú anabolické steroidy

Anabolické steroidy sú chemikálie, najčastejšie v pilulkovej alebo olejovej forme. Sú to mužské pohlavné hormóny, ktoré sa v minimálnej miere vyskytujú aj v našom, tvojom či vašom tele. Či ste už muž, alebo žena, niekde vo vašom tele sa tieto hormóny práve vytvárajú. Najčastejšie sa prejavujú v období dospievania mužov. Sú teda pozorovateľné aj navonok, keď sa chlapec mení na muža, mutuje, narastie mu prvý chlp na brade či hrudi. Takto vytvorené steroidy však nie sú pre naše telo škodlivé. Sú vytvorené prirodzene, neboli použité žiadne namáhavé a ťažké chemické látky, ktoré by poškodzovali naše orgány či svaly. 

Tak prečo sú anabolické steroidy také opovrhované spoločnosťou a športovcami? Odpoveď je prostá – Športovci (ak ich tak môžeme nazvať), ktorí sú aktívnymi fanúšikmi týchto látok vedome ničia svoje telo. Je to rovnaké ako pri fajčiaroch či alkoholikoch. Vedia že im to škodí, no aj napriek tomu svoju závislosť posúvajú stále na vyššiu úroveň. Steroidy podporujú rast svalovej hmoty, znižujú únavu a umožňujú tak častejšie a intenzívnejšie trénovať.

Dokonalý produkt, avšak, má jednu chybu – má toxické a metabolické vedľajšie účinky. Ich užívanie vedie k častejším úrazom, pretože pôsobia na šľachy, kosti a väzivá. Zvýšená hmotnosť športovca zaťažuje kĺby a chrbticu, čo môže viesť k natrhávaniu svalov, úrazom šliach a rôznym zlomeninám kostí.

Kým začneme rozoberať rôzne fatálne účinky ich negatívnych vplyvov, zamerajme sa na chvíľku na ich pozitíva. Síce ich nie je veľa, ale pre vašu lepšiu informovanosť, by ste mali vedieť ako o kladných tak aj o negatívnych vplyvoch týchto látok.

Pozitíva steroidov

Po steroidoch rastiete. Áno je to pravda, po steroidoch vám začnú svaly rásť. Ide o rýchlo-kvasené, nevydreté svaly bez akejkoľvek sily – v prípade že ich berú mladí chalani, ktorí okolo telocvični každý deň bezducho len prechádzajú. Tí, ktorí pravidelne cvičia a pravidelne užívajú steroidy, majú väčšiu silu a výkonnosť. S anabolickými steroidami rastiete rýchlejšie s oveľa menšou námahou. Je to však len čiastočná pravda, pretože diéta a tréningy musia byť taktiež poctivé. Ak si však chcete „ ťažko vydretú“ hmotu udržať, musíte cvičiť viac.

Okrem stimulácie rastu svalovje hmoty anabolické steroidy skracujú čas potrebný na regenráciu tela a znižujú podiel telesného tuku v organizme.

Znie to lákavo, najmä pre ľudí, ktorí v sebe nenašli dostatok motivácie, sebazaprenia a trpezlivosti. Viac sily, svalová hmota a výkonnosť sa však dajú získať aj prirodzený spôsobom, ktorý je síce pomalší, ale zato oveľa zdravší a prospešnejší pre vaše telo a zdravie samotné. Bez týchto „zlepšovákov“ budete mať lepší pocit z toho, čo ste dosiahli.

Negatívne účinky anabolík

Podelili sme sa s výhodami anabolík, teraz sú na rade negatíva. Tých je však oveľa viac, než by ste si mysleli. Pravidelným užívaním týchto synteticky vyrobených látok, si môžete privodiť veľmi nepríjemné zdravotné problémy ako napríklad: 

  • oslabenie imunitného systému;
  • poškodenie pečene;
  • poškodenie obličiek a kardiovaskulárneho systému.

Špecifické negatívne účinky, ktoré sa môžu objaviť u mužov, sú:

  • gynekomastia (tvorba prsného tkaniva ženského typu);
  • megatívny vplyv na činnosť prostaty;
  • neplodnosť;
  • výskyt akné a kožných chorôb;
  • vypadávanie vlasov, plešatosť;
  • rozvoj dedičných chorôb;
  • ochudobnenie rastu chrupaviek a kostí;
  • psychické problémy, agresivita.

Medzi negatíva užívania anabolík špecifcké pre ženy patrí:

  • hrubnutie hlasu;
  • menštruačné problémy, ktoré vedú ku strate cyklu a neplodnosti;
  • nadmerné ochlpenie.

Spôsoby užívania

Ako sme už spomínali, anabolické steroidy sa rozdeľujú na pilulkové a olejové. Pilulkové anaboliká sa aplikujú orálne, sú však škodlivejšie, pretože sú lepené rôznymi látkami, ktoré nevplývajú pozitívne na našu pečeň a obličky. Ich nevýhodou je, že sa nepodávajú priamo do svalu a často krát sú falšované. Môže sa teda stať, v tom lepšom prípade, že beriete obyčajný paralen, v horšom prípade to môžu byť rôzne chemické látky neprospešné vášmu telu.

Olejové anaboliká sa vpichujú injekčnou striekačkou priamo do svalu, čím sa zvyšuje absorbcia tejto látky, avšak vznikajú rôzne komplikácie, najmä pri neodborných vpichoch látky do tela, akými sú abscesy a zápaly. Tým, že sú olejovej štruktúry, vyplavujú sa z tela pomalšie.

Pre lepší účinok sa často užíva kombinácia viacerých typov anabolík. Štandardne sa kombinujú väčšinou jeden až dva typy pilulkových s jedným až dvoma druhmi olejových anabolík. Po ukončení fázy brania týchto chemikálií by športovec mal užívať takzvané vyrovnávacie steroidy, ktoré mu hodnoty testosterónu a ostatných hormónov v tele vyrovnajú, aby neprišiel o svalové prírastky a silu. Mnoho užívateľov zabúda na túto podstatnú vyrovnávaciu fázu po braní steroidov, pričom dochádza k úbytku svalov vo veľmi krátkom čase.

Anaboliká a šport

V súčasnosti pri takom voľnom trhu už vôbec nie je neobvyklé, keď sa pred rôznymi športovými súťažami vykonávajú dopingové testy. Najznámejšie sú dopingové prehrešky v atletike, akými sú napríklad tretina športovcov-medailistov, ktorí sa zúčastnili olympijských hier alebo majstrovstiev sveta. Alebo známe Tour de France a jeho dopingový hriešník Lance Armstrong.

Dopingové testy sa vykonávajú vo väčšine olympijskych športov, akým je napríklad aj vzpieranie. Čo sa týka powerliftingu, dopingové testy sa v tomto športe zatiaľ neujali. Sú vraj príliš nákladné na to, aby sa mohli vykonávať. Pri powerliftingu (teda v trojboji), v ktorom účastníci dokazujú svoje najvyššie možné výkony, sa nájdu aj jedinci, ktorý podľahli anabolikám. Samozrejme, aj tohto športovca to stojí aj kopec odriekaní, cvičení a držaní náročných diét najmä pred súťažou, no je to však voči ostatným fér?

Či už anaboliká beriete alebo nie, dôležité je, aby ste poznali ich účinky a premyslieť si, či vám to za to naozaj stojí. Väčšina športovcov však začala brať anaboliká až po tridsiatke, keď hranica ich výkonu či sily sa ďalej neposúvali a nestačili na mladú konkurenciu. V prípade, že chcete posilniť anabolické procesy vo vašom tele, existuje voči anabolikám alternatíva, a to náhrada steroidov vo forme doplnkov výživy zameraných na podporu prirodenej produkcie testosterónu a rastového hormónu vaším vlastným telom.

Pamätajte však na to, že ani Rím sa nepostavil za jeden deň. Trpezlivosťou, správnym tréningom a vyváženou stravou dosiahnete svoje vytúžené ciele aj bez týchto nebezpečných látok.

Foto: Protein.sk
Chcete zvýšiť anabolický efekt? Vyskúšajte náhrady steroidov.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Aký kreatín si vybrať pre najlepší rast svalov?

Aký kreatín si vybrať pre najlepší rast svalov?

Kreatín sem, keratín tam. Ak cvičíte, poznáte ho. Ak ste sa rozhodli začať cvičiť, o kreatíne a jeho účinkoch možno niečo málo viete z hodín biológie. Je medicínskym zázrakom alebo obyčajným placebom, ktoré vymysleli svetové spoločnosti venujúce sa výrobe doplnkom výživy? Ak to aj funguje, aký kreatín si vybrať pre najlepší rast svalov?

5 tipov ako zvýšiť testosterón u muža aj u ženy

5 tipov ako zvýšiť testosterón u muža aj u ženy

Zlepší vám náladu, zrýchli váš metabolizmus ba dokonca vzbudí vaše sexuálne chute. Testosterón už dávno nie je len hormón, ktorý podporuje mužskú sexualitu a prostriedok aby sa z chlapca stal v puberte muž. Bez ohľadu na vek a pohlavie, testosterón pozitívne pôsobí na budovanie svalovej hmoty a chudnutie.

Motivácia v športe a bodybuildingu

Motivácia v športe a bodybuildingu

Určite mi dáte za pravdu, že nájsť v súčasnosti motiváciu nie je až také náročné. Ploché brucho so sixpackom, vypracované bicepsy, tricepsy či trapézy, mať silný a veľký hrudník, alebo posúvať svoju kondičku na vyššiu úroveň. To sú ciele, ktoré nás motivujú podávať výkon v športe a bodybuildingu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO