Ak pravidelne čítaš naše blogy, vieš, že nepodporujeme užívanie nelegálnych látok alebo steroidov. Chceme, aby tvoje svaly a zhodený tuk boli dosiahnuté zdravými cestami, ktorými si zaručene neuškodíš. Clenbuterol však patrí vo väčšine krajín medzi nelegálne látky. Používa sa bodybuildermi na zrýchlenie úbytku tuku vo fáze rysovania, hoci jeho pôvodným poslaním je liečiť problémy s dýchaním, resp. astmu.

Clenbuterol síce funguje dobre, ale s mnohými vedľajšími účinkami

Clenbuterol je naozaj extrémne efektívny v zhadzovaní neželaného tuku. Dosahuje to však extrémne nezdravým spôsobom: zvýši prietok kyslíka a aeróbnu kapacitu tela. Tým zrýchľuje aj tvoj metabolizmus. Telo teda pracuje na vysokej frekvencii, čo zvyšuje nárok na jeho funkcie. „Vedľajším produktom“ zrýchleného metabolizmu je, samozrejme, zhodenie tuku.

Clenbuterol bol v minulosti dokonca podávaný aj zvieratám, aby zhodili viac tuku a aby z nich farmári mohli vyťažiť viac peňazí, a to vďaka zvýšenému podielu čistej svalovej hmoty.

Aké vedľajšie účinky má clenbuterol?

Užívanie clenbuterolu ťa bude ohrozovať napr. aj týmito vedľajšími účinkami, ktoré by sa ani s prižmúrením oboch očí, prípadne aj kamarátových, nedali označiť za príjemné:

  • trasúce sa ruky – nepríjemný vedľajší účinok, ktorému sa pri užívaní clenbuterolu prosto nevyhneš
  • svalové kŕče – už si zažil svalový kŕč? Ak áno, s clenbuterolom sa frekvencia ich zažívania zaiste zvýši. Jeho užívanie totiž znižuje obsah taurínu v svaloch, čo spôsobuje práve kŕče
  • nevoľnosť
  • bolesti hlavy – kvôli zvýšenému krvnému tlaku
  • výrazné potenie – kvôli termogénnemu pôsobeniu doplnku
  • nespavosť – clenbuterol je stimulant a mnoho z jeho účinkov môže pretrvávať až 36 hodín

Spomenuli sme iba zopár negatívnych vedľajších efektov. Sú aj ďalšie, a žiadny z nich ani zďaleka nie je príjemný. Ak chceš strácať tuk a naberať svalovú hmotu zdravo, môžeš staviť na niektorý z prírodných doplnkov výživy, ktoré bežne nájdeš v ponuke.

Aké prírodné spaľovače tukov ti odporúčame?

Prírodných pomocníkov, určených na spaľovanie tukov, je v ponuke dosť. Obľúbený je napr. L-karnitín, ktorý zvyšuje intenzitu premieňania tukov na energiu. Účinný však môže byť aj zelený čaj alebo zelená káva, ktoré sa v poslednej dobe taktiež tešia zvýšenej obľube. Nech si vyberieš ktorýkoľvek typ zdravého spaľovača tukov, urobíš lepšie než s clenbuterolom.

Nenechaj si vziať jediné, čo máš: svoje zdravie. Aké máš skúsenosti s clenbuterolom alebo s prírodnými spaľovačmi tukov?

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk