loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Chýba vám magnézium? 6 príznakov, ktorými si ho telo pýta

Chýba vám magnézium? 6 príznakov, ktorými si ho telo pýta

Zdravie a krása

05.02.2019

Prečítané: 78493x

Horčík patrí medzi minerály, ktoré sú veľmi dôležité pre život a zdravie človeka. Je potrebný pre tvoje svaly, kosti, kĺby a centrálny nervový systém. Horčík sa zúčastňuje pri viac ako troch stovkách metabolických reakcií v tele, ako napr. syntéza DNA, prenos nervových signálov, syntéza bielkovín či funkcia srdca.

Malé množstvo horčíka sa nachádza v krvi, ale väčšina horčíka, ktorá sa nachádza v tele je v najmä v kostiach (približne 67 %) a svaloch (približne 23 %). Len malá časť celkovej zásoby horčíka sa nachádza v krvi.

Dôvody nízkej hladiny horčíka v tele

Nízky obsah horčíka v tele môže byť spôsobený slabým vstrebávaním horčíka v črevách alebo zvýšeným vylučovaním horčíka v moči. Nedostatočné vstrebávanie horčíka cez črevá (tenké a hrubé črevo) môže byť spôsobené častým požívaním alkoholických nápojov, ochorením obličiek, celiakiou či ochoreniami tráviaceho traktu. Naopak, nadbytok horčíka sa jednoducho vylúči močom.

Nedostatok horčíka môže byť spôsobený tiež prehnanou suplementáciou vápnika (kvôli kompetitívnej inhibícii pri absorpcii) a nadmernou suplementáciou vitamínu D kvôli tomu, že ten prispieva k lepšiemu vstrebávaniu vápnika a tým potláča vstrebávanie horčíka. Užívanie diuretík tiež negatívne ovplyvňuje množstvo horčíka v tele.

Odkiaľ získaš najviac horčíka?

Ak chceš doplniť horčík z potravín, najlepšie ti poslúži horká čokoláda, orechy, semiačka, tofu, avokádo, banány, strukoviny, mastné ryby (napr. losos), mlieko a listová zelenina. Ak si chceš byť istý, že máš dostatočný denný príjem horčíka, siahni po tabletovom horčíku.

Najviac horčíka nájdeš v horkej čokoláde, orechoch a semiačkach.

Testy na zistenie množstva horčíka v tele

Bežné testy sa robia z krvi. Doktor ti odoberie krv, pošle ju na expertízu a o niekoľko dní ti oznámi výsledky. Povie ti, či máš v krvi dostatočné množstvo horčíka alebo nie. Ak zistíš, že máš dostatok horčíka v krvi, je to dobrá správa. Tým pádom vieš, že zo stravy ho prijímaš v dostatočnom množstve. Ako už ale vieš, horčík sa nachádza najmä v kostiach a svaloch a nie v krvi. Krvný test nehovorí nič o tom, koľko horčíka máš naozaj v tele. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je veľmi ojedinele diagnostikovaný deficit horčíka.

Nedostatok horčíka sa odborne nazýva hypomagnezémia a je charakterizovaná hodnotami koncentrácie v krvi menšími ako 1.8 mg/dL (< 0.70 mmol/L).

Hodnoty horčíka sa zisťujú z krvi.

Najčastejšie symptómy deficitu horčíka

Zlý psychický stav

Horčík je ľudovo nazývaný aj relaxačný minerál. Má vplyv na uvoľnenie svalov a úzko súvisí aj s psychickým zdravím človeka. Pri jeho deficite sa môžu vyskytovať pocity úzkosti, zmeny osobnosti, migrény a bolesti hlavy, depresie a dokonca až delírium či kóma.

Horčík má tú vlastnosť, že dokáže regulovať rovnováhu vápnika v neurónových bunkách. Vysoký obsah vápnika môže spôsobiť ich nadmernú stimuláciu, čo má za následok migrény a bolesti hlavy.

Osteoporóza

Osteoporóza je choroba tzv. riedkych kostí. Toto  ochorenie sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami zloženia kosti. To môže spôsobiť oslabenie pevnosti kostí a ich zvýšenú lámavosť. Nedostatok horčíka patrí medzi základné spúšťače osteoporózy. Okrem toho sa pri deficite horčíka znižuje aj obsah vápnika v krvi a ako isto vieš, vápnik je pre tvoje kosti nenahraditeľný.

Svalové kŕče

Bežným javom je častý výskyt svalových kŕčov. Kŕče môžu byť slabšie a zriedkavé, ale so zväčšujúcim sa deficitom môžu prerásť k silným a dlhotrvajúcim kŕčom. Pri extrémnom deficite horčíka v tele sa môžu objaviť až nekontrolovateľné triašky.

Ak dostávaš často kŕče do nôh, nemusíš mať len nedostatok horčíka. Tento symptóm sa prejavuje aj pri nedostatku draslíka.

S nedostatkom horčíka v tele sa spája aj ochorenie zvané fibromyalgia. Je to chronická choroba, ktorá spôsobuje bolesť po celom tele a jej liečba sa zatiaľ stále iba skúma a vyvíja.

Vysoký krvný tlak

Nedostatok horčíka v tele určite nie je najväčším dôvodom, prečo majú ľudia problémy s vysokým krvným tlakom, ale taktiež s ním súvisí. A čo je dobré vedieť – suplementácia horčíka ho dokáže znížiť. Horčík je prírodný znižovač krvného tlaku a každý, kto má  problémy s krvným tlakom by si mal sledovať jeho denný príjem.

Symptómom horčíkového deficitu môže byť tiež srdcová arytmia, problémy s dýchaním či bolesti hrudníka. Pre ľudí so srdcovou arytmiou sa odporúča pravidelná suplementácia horčíka.

Aj vysoký krvný tlak môže súvisieť s nízkou hladinou horčíka.

Astma

U mnohých ľudí, ktorí majú astmu bola pozorovaná nízka hladina horčíka. Horčík sa používa aj na krátkodobú liečbu ťažkej astmy, kedy sa podáva pacientovi injekčne. Spojenie astmy a horčíka nie je presne popísané a overené, ale zo skúsenosti je známe, že horčík potláča jej príznaky.

Celkové oslabenie tela

Pri veľkom deficite horčíka v tele sa môžu prejaviť silné pocity únavy, spánku a slabosti. Nepredstav si za tým to, že si jedno poobedie slabý a chce sa ti spať. Tieto stavy musia trvať dlho a musia byť naozaj zrejmé, aby sa dali považovať za symptóm horčíkového deficitu. Tieto stavy môžu prejsť až ku myasténii. Ak si o tejto chorobe ešte nepočul, tak je to autoimunitné neurologické ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou prenosu nervových impulzov. Môže začať tým, že zasiahne len niektoré svaly, ktoré postihnutý človek nedokáže ovládať a môže sa skončiť až úplnou paralýzou.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Dodržiavanie fitness režimu vs. spoločenský život

Dodržiavanie fitness režimu vs. spoločenský život

Je možné dodržiavať diétny režim so všetkým, čo k tomu patrí a zároveň aj žiť spoločenský život? Ako si to celé nastaviť tak, aby si mal progres a aby si zároveň nesedel len doma v kuchyni pri uvarenej brokolici a kuracom mäse? Je vôbec možné dosiahnuť nejaké výsledky bez toho, aby sa z teba stal asociál, ktorý bude žiť v neustálom kolotoči tréningov, varenia a spánku?

Ulisses – existuje dokonalejšia postava?

Ulisses – existuje dokonalejšia postava?

Ulissesa pozná takmer každý, kto sa pohybuje medzi fitness médiami. Jeho fotky poznajú dokonca aj ľudia, ktorí nikdy posilňovňu nenavštívili. Pri pohľade na jeho fotky je vidieť neskutočnú genetiku, ktorú dostal od svojich rodičov. Z čelného pohľadu si ihneď všimneš široké ramená, veľké a plné bicepsy, brutálne brušné svaly a dokonalú symetriu. Chrbát a nohy za týmito partiami taktiež nijako nezaostávajú a dotvárajú tak veľmi vyvážený a ostrý celok.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO