loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Ako zariadiť domáce fitko?

Ako zariadiť domáce fitko?

Iné

17.08.2023

Prečítané: 630x

V dnešnom rýchlom svete je udržiavanie zdravého životného štýlu dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Nie každý však má dostatok času alebo priestoru na to, aby pravidelne navštevoval lokálne fitko. Domáca posilňovňa môže byť dokonalým riešením, ktoré ponúka pohodlie, súkromie a flexibilitu. Aj v obmedzenom priestore s obmedzeným rozpočtom si môžeš zostaviť komplexnú a efektívnu domácu posilňovňu, ktorá ti pomôže dosiahnuť tvoje fitness ciele. V tomto článku si povieme viac o tom, aké stroje a činky sú najviac potrebné a ako by si mal uvažovať pri plánovaní domáceho fitka.

Koľko miesta máš k dispozícii?

Predtým, ako sa pustíš do tvorby svojej domácej posilňovne, musíš posúdiť, aké máš priestorové možnosti. Či už ide o voľnú izbu alebo pivnicu, nezabudni si zmerať priestor a všimni si všetky prekážky alebo obmedzenia. Dôležité sú najmä veci ako výška stropov - aby sa ti nestalo, že sa ti do miestnosti nezmestí stroj, ktorý by si chcel alebo zistíš, že si chcel robiť tlaky s veľkou činkou nad hlavou v stoji a pritom máš nízke stropy a pri cvičení by si búchal činkou o strop. Zamysli si aj nad podlahou a nosnosťou - ak nie si v pivnici alebo na prízemí, dávaj pozor na hmotnosť vybavenia.

Ako zariadiť domáce fitko?

Výber základného vybavenia

Keď je priestor obmedzený (čo je takmer vždy), výber univerzálneho vybavenia je prvoradý. Tu sú niektoré stroje a činky, ktoré ponúkajú komplexné možnosti cvikov a zároveň minimalizujú využitie priestoru:

Dokladateľné činky

Základom sú tyče - veľká olympijská tyč, príp. aj menšia tyč na precvičenie rúk a k tomu samostatné kotúče. Vďaka tomu nepotrebuješ veľa kusov činiek, ale dokážeš si skladať hmotnosti na mieru podľa potreby. Potrebuješ len dostatok závaží, aby si si vždy vedel vyskladať takú záťaž, akú potrebuješ. To isté platí aj pri jednoručných činkách. Je super, ak môžeš uskladniť niekde 40 ks činiek (20 párov), ale väčšina ľudí na to nemá ani miesto a ani peniaze.

Namiesto toho si kúp skladacie jednoručky. Tu ti stačia dve malé tyčky a k tomu len závažia. Áno, je to otravnejšie pri prestavovaní ako pri cvičení vo fitku, kde máš desiatky kusov činiek na výber, ale musíš šetriť priestor a peniaze. Ak máš peňazí viac, možnosťou sú aj moderné činky, ktoré vieš jednoducho alternovať a pridávať závažia cez klik-systémy bez nutnosti rozkladania matíc. Tie sú ale relatívne drahé a nie sú teda pre každého dostupné.

Ako zariadiť domáce fitko?

Odporové pásy

Kompaktné a veľmi účinné odporové pásy sú fantastickým doplnkom každej domácej posilňovne. Dodávajú sa v rôznych úrovniach odporu, takže sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých používateľov. Možno ich použiť na silový tréning, cvičenia na flexibilitu a dokonca aj na kardiovaskulárne cvičenia. Ich cena je prijateľná a zároveň majú mnoho možností využitia.

Drepovacia klietka

Znie to možno úsmevne, lebo klietka je jeden z najväčších strojov v celom fitku, ale je to jednoznačne najdôležitejší a najviac využiteľný stroj. Okrem klasických drepov a cvikou s veľkou činkou ju vieš využiť za pomoci malej nastaviteľnej lavičky na všetky tlakové cviky na hrudník. V klietke odcvičíš všetky komplexné cviky s veľkou činkou na celé telo a je nenahraditeľná inými strojmi. Okrem činiek ju vieš využiť aj na upevnenie TRX systému alebo odporových pásov a tiež aj ako stojan na zhyby. Ak máš dostatok miesta a budget na kúpu, určite zvoľ klietku ako prvý stroj.

Malá lavička

Nepotrebuješ veľkú lavičku, na všetky cviky ti postačí aj malá nastaviteľná lavička. S tou odcvičíš v klietke všetky cviky na hrudník, príťahy s jednoručkami na chrbát a tiež všetky cviky na ruky.

Ako zariadiť domáce fitko?

Vytvorenie funkčného usporiadania

Pri zariaďovaní domácej posilňovne je kľúčové efektívne využitie priestoru. Musíš odstrániť všetky nepotrebné predmety z tohto priestoru, aby si uvoľnil miesto pre svoje vybavenie. Všetky stroje a činky umiestni tak, aby sa medzi nimi dalo ľahko chodiť a aby si vzájomne nezavadzali. Nezabudni tiež na inštaláciu zrkadiel na steny - ak je to možné. Je super, ak máš pri cvičení aj zrkadlo, do ktorého sa vieš pozerať a sledovať svoju techniku pri cvičení.

Ako zariadiť domáce fitko?

A čo rozpočet?

Sú dve možnosti - ak máš dostatok peňazí, kúp si všetko nové a pekné - to je jednoduché. Ak nemáš dostatok peňazí, pozri sa po bazároch. Často sa rušia aj väčšie fitká a majitelia odpredávajú stroje. Prípadne ich menia za novšie a s trochou práce dokážeš zrepasovať tie staré, ktoré vyraďujú. Dostaneš sa ku kvalitnému vybaveniu za zlomok pôvodnej ceny. Ak si našiel na internete nový super stroj za nízku cenu, pravdepodobne nebude dostatočne kvalitný. Kvalitné vybavenie do fitka je drahá záležitosť, lebo musí spĺňať vysoké bezpečnostné štandardy. Radšej preto zváž kúpu stroja, ktorý je síce používaný a starší, ale od renomovanej značky ako novší v rovnakej cene, lebo nebude mať ani zďaleka takú kvalitu a nebude sa ti na ňom dobre cvičiť.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

7 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

7 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

Cvičenie s činkami a strojmi je super, ale nie je to jediná forma cvičenia na rozvoj sily, kondície a svalov. Ak chceš ozvláštniť svoj tréning, vyskúšaj kick-box. Prihlás sa na niekoľko úvodných hodín v lokálnom športovom klube a možno sa ti táto aktivita zapáči. Slúži ako výborný doplnok ku klasickému silovému tréningu, nakoľko pomáha rozvíjať kondíciu, flexibiltu a tiež pomáha so spaľovaním kalórií. Poďme si o tejto téme povedať viac.

Ako môžeš využiť kettlebell vo svojom tréningu?

Ako môžeš využiť kettlebell vo svojom tréningu?

Kettlebelly sa stali všestranným a účinným nástrojom pre fitness nadšencov a športovcov, ktorí sa zaujímajú o silový rozvoj. Tieto činky v tvare zvona, ktoré pripomínajú delové gule s rukoväťou si v posledných rokoch získali obrovskú popularitu vďaka svojej jedinečnej konštrukcii, ktorá umožňuje širokú škálu cvikov zameraných na viaceré svalové skupiny. V tomto článku sa budeme venovať ich pôvodu, účelu a cvikom spojeným s kettlebellmi a poukážeme na ich potenciál pre efektívny tréning v domácich podmienkach.

5 výhod cvičenia na čerstvom vzduchu

5 výhod cvičenia na čerstvom vzduchu

Keď sa povie cvičenie, často si predstavíme vnútorné fitká, bežecké pásy a posilňovacie zariadenia. Cvičenie vonku však môže priniesť celý rad výhod, ktoré presahujú rámec fyzickej kondície. Cvičenie na čerstvom vzduchu a v prírodnom prostredí poskytuje jedinečný zážitok, ktorý môže pozitívne ovplyvniť tvoje telo aj myseľ. V tomto článku sa budeme venovať piatim kľúčovým výhodám cvičenia vonku na čerstvom vzduchu. Je tu leto a pekné počasie a preto je škoda nevyskúšať aj iné cvičenie a obzvláštniť si tréningovú rutinu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO