loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Tréning

30.10.2023

Prečítané: 66x

Život je ako horská dráha plná vzostupov a pádov a niekedy sa ocitneme uprostred mimoriadne náročného a psychicky zaťažujúceho obdobia. Či už ide o rozchod, stratu priateľa, náročnú pracovnú situáciu alebo akúkoľvek inú udalosť, ktorá mení život, tieto ťažké časy sa môžu zdať zdrvujúce. V takýchto chvíľach je dôležité si uvedomiť, že každý človek zažíva v živote lepšie aj horšie obdobia. To, ako sa s týmito výzvami vyrovnáme, môže mať zásadný význam. Podľa mojich skúseností zohralo cvičenie kľúčovú úlohu, ktorá mi pomohla nielen prežiť, ale aj prosperovať počas týchto ťažkých období.

Vrcholy aj pády sú úplne normálne a prirodzené

Po prvé, je dôležité uvedomiť si, že prežívanie lepších a horších časov je súčasťou ľudského života. Nikto nie je imúnny voči prílivom a odlivom života. Nikto nemá celý život len dokonalé časy, kedy sa vo všetkom darí a všetko ide ako po masle. Práve vďaka týmto výzvam rastieme, vyvíjame sa a stávame sa silnejšími osobnosťami. Prijatie tohto presvedčenia je prvým krokom k tomu, aby sme ťažkými obdobiami prechádzali s odolnosťou.

Pre mňa bol jednou z najvýznamnejších výziev odchod blízkeho priateľa. Táto strata sa podpísala na mojom duševnom zdraví a zanechala vo mne pocit emocionálneho a psychického vyčerpania. Uvedomil som si však, že prechádzať takýmito ťažkými obdobiami je nielen normálne, ale aj zdravé.

Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Sila cvičenia pri čistení mysle

Zistil som, že cvičenie bolo mojím záchranným lanom počas týchto psychicky náročných chvíľ. Poskytlo mi útočisko pre moju myseľ, miesto, kde som mohol uniknúť z nekonečného kruhu negatívnych myšlienok a obáv. Možno nevyriešilo moje problémy okamžite, ale poskytlo mi duševný oddych, umožnilo mi získať jasnosť a perspektívu na problémy, ktorým som čelil.

Cvičenie má neuveriteľnú schopnosť uvoľňovať endorfíny, prirodzené zlepšovače nálady v tele, ktoré môžu pomôcť v boji proti pocitom depresie a úzkosti. Uvoľňovanie týchto chemických látok nielenže zlepšuje náladu, ale pôsobí aj ako prirodzený prostriedok proti stresu. Keď som sa venoval fyzickým aktivitám, zistil som, že moja pozornosť sa presúva od mojich problémov k okamžitej úlohe - zdvihnúť činku s vopred predpísanou hmotnosťou na vopred predpísaný počet opakovaní. V slúchadlách mi hrala hudba a nič okolo pre mňa v tú chvíľu neexistovalo. Toto fungovalo ako liek - čisté sústredenie sa len na jednu vec bez možnosti premýšľať nad hocičím iným.

Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Cvičenie ako forma meditácie

V týchto náročných časoch som tiež zistil, že cvičenie je v mnohých ohľadoch podobné meditácii. Tak ako meditácia podporuje všímavosť a prítomnosť v danom okamihu, cvičenie robí to isté. Či už sa venuješ náročnému cvičeniu alebo intenzívnemu kardiu, tvoja myseľ je fokusovaná len na jednu vec. A to, keď sa sústredíš len na jednu jedinú vec je vlastne meditácia. V dnešnom svete sme extrémne bombardovaní rozrušeniami okolo nás. Na ceste na náš blikajú billboardy, na počítači reklamy a sociálne siete, ktoré kompletne ovládli naše dopamínové receptory nás neustále nútia scrollovať a kontrolovať novinky v aplikácii. Nevieme sa sústrediť na jednu činnosť na 100 %. Cvičenie dokáže tento systém nabúrať.

Cvičenie ti v podstate umožňuje dočasne uniknúť z duševného víru, ktorý sprevádza ťažké časy, a ponúka útočisko, kde môžeš nájsť útechu a znovu sa sústrediť na svoje myšlienky. Je to forma aktívnej meditácie, pri ktorej sa pohyb tela stáva mocným spôsobom, ako sa spojiť so sebou samým a nájsť vnútorný pokoj. Počas cvičenia sa nemôžeš sústrediť na nič iné. Zo skúsenosti viem, že nie je nič lepšie ako tréning, kde si dám slúchadlá do uší, pustím si svoj obľúbený playlist. Nerozprávam sa s nikým vo fitku, “egoisticky” si cvičím podľa svojho plánu. Som tam sám - len ja a nikto iný, nijaké iné rozrušenia. Úplne ideálne je mať svoj prehrávač do fitka a mobil nechať v skrinke, aby si nemal nutkanie pozreť, čo je nové na Instagrame či Facebooku.

Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Budovanie odolnosti a emocionálnej sily

Vďaka dôslednému cvičeniu počas náročných období sa mi podarilo nielen vyčistiť si myseľ, ale aj rozvinúť emocionálnu odolnosť. Naučil som sa, že sa dokážem postaviť nepriazni osudu a že mám vnútornú silu vydržať a napokon aj prosperovať životným ťažkostiam. Nie je to len o extrémnych životných obdobiach, ale aj o bežných dňoch, kedy je toho na teba veľa doma, v škole či práci a potrebuješ uniknúť myšlienkami preč, kde ťa nič neťaží.

Cvičenie ma tiež naučilo disciplíne a dôležitosti stanovovania a dosahovania cieľov. Pocit úspechu vo fitku sa premietol do pocitu úspechu v osobnom živote, vďaka čomu som sa cítil viac pod kontrolou a schopný zvládnuť výzvy, ktoré sa mi postavili do cesty.

Ako využiť cvičenie na zbavenie sa psychickej nepohody?

Čo by si si z tohto článku mal odniesť?

Na záver je dôležité si uvedomiť, že každý človek zažíva v živote lepšie aj horšie obdobia. Tieto výzvy sú súčasťou našej cesty a môžu ponúknuť príležitosti na rast a sebapoznanie. Počas týchto ťažkých období môže byť cvičenie cenným spojencom, ktorý slúži ako prostriedok na vyčistenie mysle a pestovanie duševnej sily. V mnohých ohľadoch sa cvičenie podobá meditácii a ponúka cestu k vnútornému pokoju a jasnosti. Či už teda riešiš ťažký rozchod, stratu priateľa alebo inú udalosť, ktorá ti zmení život, nezabudni, že cvičenie môže byť mocným nástrojom, ktorý ti pomôže nielen prežiť, ale aj prosperovať. Prijmi životné výzvy a využi cvičenie vo svoj prospech na ceste k osobnému rastu a duševnej pohode.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

8 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

8 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

Kickbox, vysoko intenzívny bojový šport, ktorý kombinuje prvky boxu a karate, si v priebehu rokov získal obrovskú popularitu ako fantastická forma cvičenia a sebaobrany. Kickbox, ktorý vznikol z rôznych disciplín bojových umení, sa vyvinul do jedinečného a účinného cvičebného režimu, ktorý ponúka množstvo výhod. V tomto článku preskúmame, čo je kickbox, jeho historické korene a 8 presvedčivých dôvodov, prečo by si ho mal vyskúšať.

Ako cvičiť, ak máš nadváhu? Vydaj sa na bezpečnú cestu k chudnutiu

Ako cvičiť, ak máš nadváhu? Vydaj sa na bezpečnú cestu k chudnutiu

Každý z nás je iný a každý máme mierne odlišné telo. Niekto sa trápi s priberaním a niekto sa naopak trápi s chudnutím a nejde mu to. Časom sa zacyklí, chudnutie nefunguje a hmotnosť narastá. Dokáže sa rýchlo zvyšovať a neskôr, keď je nadváhy priveľa, je potrebné pri ďalšom pokuse o chudnutie prekopať aj svoj tréningový plán a najmä myslieť na zdravie a zranenia. V dnešnom článku si povieme viac o tom, ako by mali cvičiť ľudia s väčšou nadváhou, aby si neprivodili zranenia. Povieme si tiež aj o tom, aké športy sú pre nich vhodné.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO