loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
8 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

8 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

Tréning

23.10.2023

Prečítané: 414x

Kickbox, vysoko intenzívny bojový šport, ktorý kombinuje prvky boxu a karate, si v priebehu rokov získal obrovskú popularitu ako fantastická forma cvičenia a sebaobrany. Kickbox, ktorý vznikol z rôznych disciplín bojových umení, sa vyvinul do jedinečného a účinného cvičebného režimu, ktorý ponúka množstvo výhod. V tomto článku preskúmame, čo je kickbox, jeho historické korene a 8 presvedčivých dôvodov, prečo by si ho mal vyskúšať.

Čo je kickbox?

Kickbox je dynamický bojový šport, ktorý zahŕňa údery, kopy, údery kolenami a lakťami. Je známy svojou všestrannosťou a účinnosťou ako systém sebaobrany aj ako náročný tréning. Kickbox sa zvyčajne cvičí v prostredí s vyškolenými inštruktormi, ktorí účastníkov vedú kombináciou úderových techník, práce nôh a obranných manévrov. Spája silovo-kondičný tréning s technikami tohto bojového umenia.

Historický pôvod

Pôvod kickboxu možno vystopovať v rôznych tradíciách bojových umení. Vyvinul sa z bojových umení Muay Thai v Thajsku, karate v Japonsku a boxu v USA. Spojením týchto bojových štýlov vznikol kickbox, ako ho poznáme dnes, a odvtedy si získal celosvetovú popularitu.

Teraz si predstavíme 8 dôvodov, prečo by si mal zvážiť možnosť vyskúšať kickbox.

Vynikajúce kardiovaskulárne cvičenie

Kickbox je veľmi účinné kardiovaskulárne cvičenie, ktoré naštartuje na plné obrátky tvoje srdce a rozprúdi krv. Intenzívna kombinácia úderov a kopov zvyšuje srdcovú frekvenciu, čo následne zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, zvyšuje vytrvalosť a spaľuje kalórie. Je to vynikajúci spôsob, ako si zlepšiť celkovú kondíciu a zhodiť nadbytočné kilá.

8 dôvodov, prečo by si mal vyskúšať kick-box

Úľava od stresu

Kopanie a udieranie do ťažkého vreca je fenomenálny spôsob, ako uvoľniť nahromadený stres a frustráciu. Fyzická námaha pri kickboxe pomáha tvojmu telu uvoľňovať endorfíny, ktoré sú prirodzenými zlepšovačmi nálady. Pri údere do vreca sa ti uľaví a duševne si oddýchneš. Aj preto je kick-box skvelý nástroj na zvládanie stresu.

Zlepšenie rovnováhy a koordinácie

Kickbox si vyžaduje presné pohyby a koordinované údery, ktoré výrazne zlepšujú rovnováhu a koordináciu. To je obzvlášť prospešné s pribúdajúcim vekom, pretože ti to pomáha udržiavať stabilitu a predchádzať pádom. Dynamická práca nôh a úderové sekvencie sú výzvou pre mentálnu aj fyzickú koordináciu.

Zapája svaly, na ktoré sa zvyčajne nezameriavaš

Jedným z jedinečných aspektov kickboxu je, že zapája svaly, ktorým sa pri tradičnom silovom tréningu nemusí venovať toľko pozornosti. Rotačné pohyby pri kopaní a úderoch precvičujú tvoje core, šikmé svaly a spodnú časť chrbta, čím pomáhajú posilňovať tieto často zanedbávané svalové skupiny. Je to úplne iné cvičenie ako klasický silový tréning vo fitku. Aj preto je výborným doplnkom ku klasickému silovému tréningu.

Cvičenie celého tela

Kickbox je tréning celého tela, ktorý sa zameriava na rôzne svalové skupiny súčasne. Zatiaľ čo horná časť tela pracuje na úderoch, dolná časť tela sa zapája do silných kopov, ktoré si vyžadujú silu a flexibilitu. Tento komplexný prístup zaručuje, že dosiahneš vyváženú a všestrannú postavu.

Zábavné a príjemné kardio

Tradičné silové, ale aj kardio tréningy môžu niekedy pôsobiť opakovane a nudne, čo vedie k nedostatku motivácie. Kickbox je naopak vzrušujúci a zábavný. Kombinácia sebaobranných techník, práce s vrecami a partnerských cvičení dodáva cvičeniu prvok vzrušenia, vďaka čomu je táto aktivita príjemnejšia a dlhodobo udržateľnejšia.

Sebaobranné zručnosti

Okrem výhod z oblasti budovania postavy a zlepšovania zdravia ťa kickbox vybaví cennými sebaobrannými zručnosťami. Naučíš sa techniky ako sa chrániť a získaš sebadôveru v schopnosti zvládnuť náročné situácie. Vedieť, ako sa brániť je dôležité a okrem cvičenia dostaneš do života aj praktické zručnosti.

Buduje psychickú odolnosť

Kickbox nie je len o fyzickej sile, ale aj o psychickej odolnosti. Posúva ťa za hranice komfortnej zóny, vyžaduje si disciplínu, sústredenie a vytrvalosť. Tieto mentálne vlastnosti rozvíjané v kickboxe môžu pozitívne ovplyvniť ďalšie oblasti tvojho života.

Záver

Kickbox je všestranný šport, ktorý ponúka množstvo fyzických a psychických výhod. Poskytuje vynikajúci kardio a silový tréning, pomáha odbúravať stres, zlepšuje rovnováhu a koordináciu, zameriava sa na často zanedbávané svaly a je zábavnou a pútavou aktivitou. Či už hľadáš spôsob, ako sa dostať do formy, zvládnuť stres alebo získať zručnosti sebaobrany, kickbox je všestranná a príjemná možnosť, ktorá by mohla byť práve tým, čo potrebuješ na dosiahnutie svojich kondičných cieľov. Vyskúšaj ho a možno si tento posilňujúci a povzbudzujúci šport obľúbiš.

Autor: Štefan Garančovský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Odpovede na najčastejšie otázky o cvičení a naberaní svalov

Odpovede na najčastejšie otázky o cvičení a naberaní svalov

Naberanie svalovej hmoty je bežným fitness cieľom mnohých ľudí vo fitku. Bez ohľadu na to, či si začiatočník alebo skúsený cvičenec, pochopenie základov budovania svalovej hmoty je nevyhnutné pre maximalizáciu tvojich výsledkov. V tomto článku sa budeme venovať otázkam súvisiacim s naberaním svalovej hmoty, ktoré ti pomôžu na ceste k silnejšej a svalnatejšej postave.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO