loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Tréning

13.10.2023

Prečítané: 1187x

Hľadáte spôsoby, ako si spevniť zadok a cítiť sa sebaisto a sexy vo svojej koži? Cvičenie je to pravé na dosiahnutie pevných a vyrysovaných sedacích svalov, ktoré vám dodajú krásne a vyformované krivky. Ale aké cviky sú najlepšie a ako ich správne vykonávať, aby ste dosiahli optimálne výsledky?

V tomto článku vám predstavíme najlepšie cviky na spevnenie zadku, ktoré môžete robiť s vlastnou váhou, s činkami, s odporovými gumičkami alebo na strojoch. Okrem toho vám dáme tipy na to, ako zintenzívniť svoje tréningy a dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Takže, pripravte sa na to, že sa pustíme do práce a vytvarujeme perfektný zadok.

Zadok a sedacie svaly

Sedacie svaly, známe tiež ako hýžďové svaly, sú jednou z najväčších svalových skupín v ľudskom tele. Sú tvorené tromi hlavnými svalmi - gluteus maximus, gluteus medius a gluteus minimus. Tieto svaly sú zodpovedné za množstvo pohybových funkcií, vrátane pohybu stehna, rotácie nohy a udržiavania stability v panvovej oblasti.

Gluteus maximus je najväčší a najmocnejší sval tejto skupiny, ktorý nám umožňuje stáť vzpriamene, chodiť, behať a skákať. Gluteus medius a minimus sú menšie a nachádzajú sa na vonkajšej strane bokov. Tieto svaly nám pomáhajú robiť pohyby do strany a udržiavať rovnováhu pri stoji na jednej nohe. Rovnako ako pri akýchkoľvek iných svaloch, aj tieto svaly je dôležité pravidelne precvičovať a posilňovať, aby sme zlepšili ich silu, výdrž a tonus. Posilnené sedacie svaly nielenže zlepšujú estetický vzhľad, ale tiež prispievajú k lepšej postave a pevnejšiemu zdraviu.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Význam pevných sedacích svalov pre ženy

Pevné a zdravé sedacie svaly sú nielen estetickou záležitosťou, ale majú aj hlbší význam pre zdravie a fyzickú kondíciu žien. Silné svaly v oblasti zadku významne prispievajú k stabilite panvového dna, ktoré hrá kľúčovú úlohu v ženskom tele. Táto oblasť podporuje napríklad močový mechúr, črevá a maternicu. S oslabením svalov panvového dna sa môže objaviť množstvo problémov, vrátane inkontinencie alebo prolapsu orgánov.

Okrem toho, silné a aktívne sedacie svaly zabraňujú preťaženiu svalov chrbta a kolien, čo môže viesť k bolestiam a zraneniam. Sedacie svaly tiež podporujú pohyb a mobilitu, čo umožňuje ženám byť aktívnejšími a zvládať náročnejšie fyzické aktivity. Posilňovanie sedacích svalov môže tiež zlepšiť držanie tela, a tým podporuje celkovú rovnováhu a koordináciu. Ďalším bonusom je, že silný zadok môže pomôcť zlepšiť výkon pri iných cvičeniach a športových aktivitách, ako je beh, cyklistika alebo jóga.

Nakoniec nie je možné nespomenúť, že pevný a vypracovaný zadok môže výrazne zlepšiť sebavedomie žien. Zlepšuje ich sebaobraz, pomáha im cítiť sa atraktívnejšie a viac sebaisto.

Význam pevného zadku pre mužov

Podobne ako u žien, aj u mužov sú pevné a zdravé hýždové svaly kľúčové nielen z estetického hľadiska, ale aj z hľadiska ich celkového zdravia a fyzickej kondície. Silné sedacie svaly u mužov prispievajú k lepšej výkonnosti v mnohých športových disciplínach, ako je beh, bicyklovanie, futbal, basketbal a iné. Tieto svaly sú totiž zodpovedné za výbušný pohyb, ktorý je potrebný pri behu, skákaní alebo kopaní lopty.

Okrem toho, posilňovanie sedacích svalov pomáha znižovať riziko zranení chrbta a kolien, ktoré sú u mužov časté, najmä pri intenzívnej fyzickej aktivite alebo náročnej práci. Posilnené svaly zadku fungujú ako podpora pre dolnú časť chrbta a pomáhajú znižovať tlak na kolená.

Tieto svaly tiež podporujú správne držanie tela. Muži, ktorí pravidelne posilňujú túto časť tela, si často udržiavajú vzpriamený postoj a vyhýbajú sa tak problémom so svalmi a kĺbmi, ktoré môžu spôsobiť bolesť a nepohodlie. Napokon, pevný a vyrysovaný zadok je často považovaný za symbol fyzickej atraktivity u mužov. Tento atribút môže prispieť k lepšiemu sebavedomiu a sebaobrazu, čo môže mať pozitívny vplyv na celkovú kvalitu života.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Ako vyformovať a spevniť zadok

Napriek tomu, že existujú špecifické cvičenia zamerané na zadok, je možné tieto svaly posilňovať aj počas bežného dňa. Jednoduchým trikom je pravidelné vstávanie a sadanie na stoličku. Tento pohyb je v podstate nenáročný drep, ktorý môže byť vykonávaný kedykoľvek a kdekoľvek. Každý krát, keď sa posadíte alebo vstanete, skúste použiť zadok namiesto predklonu tela alebo použitia rúk.

Napínanie sedacích svalov počas chôdze je ďalším spôsobom, ako ich posilniť. Pri každom kroku skúste jemne stiahnuť svaly, ako keby ste ich chceli "zovrieť". Tento jednoduchý trik môže zvýšiť aktivitu hýždových svalov aj pri bežnej chôdzi. Veľmi efektná je aj chôdza do vrchu, alebo kráčanie po schodoch.

Jedným zo spôsobov, ako zapojiť sedacie svaly do bežného života, je nosiť topánky s vysokým podpätkom. Tento spôsob môže byť obzvlášť prínosný pre ženy, pretože vyššie opätky prirodzene zvyšujú aktivitu týchto svalov pri chôdzi. Napriek tomu je dôležité zdôrazniť, že príliš vysoké opätky môžu spôsobovať zdravotné problémy, ako sú bolesti chrbta a kolien. Napokon, pravidelná fyzická aktivita môže významne prispieť k silnejšiemu a pevnejšiemu zadku. Tieto aktivity nie sú dobré len pre naše svaly, ale aj pre celkové zdravie a pohodu.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Ako pribrať na zadku

Ak chcete zdravo pribrať na zadku, je dôležité sústrediť sa na posilňovanie a tvarovanie svalov, a nielen pridávanie tuku. Tu je niekoľko tipov, ako zdravo nabrať na zadku:

1. Svalový tréning:

Posilňovanie sedacích svalov pomáha zväčšovať svalovú hmotu, čo zvyšuje rýchlosť metabolizmu a pomáha spaľovať viac kalórií. Cviky ako drepy, výpady alebo mostíky sú ideálne na posilnenie zadku. Cvičenie s voľnými váhami alebo posilňovacími strojmi môže pomôcť zvýšiť intenzitu tréningu a podporiť rast svalov a zároveň spaľovanie tukov. Skúste pridať tieto cviky do svojho tréningového plánu 2-3 krát týždenne.

2. Kardiovaskulárne cvičenie:

Aeróbne cvičenie, ako je chôdza, beh, plávanie alebo cyklistika, pomáha spaľovať kalórie a tuk vo všetkých častiach tela. Ideálne je zaradiť aspoň 150 minút mierneho alebo 75 minút intenzívneho kardiovaskulárneho cvičenia do týždenného tréningového plánu.

3. Zdravá strava:

Strava bohatá na bielkoviny je kľúčová pre rast a regeneráciu svalov. Skúste konzumovať potraviny bohaté na bielkoviny. Limitujte príjem jednoduchých sacharidov a spracovaných potravín, ktoré sú často plné pridaných cukrov a tukov.

4. Pitný režim:

Pite dostatok vody počas dňa, aby ste zostali hydratovaní a podporili správne trávenie a metabolizmus.

5. Spánok a stres:

Dostatočný spánok a riadenie stresu tiež hrajú dôležitú úlohu v chudnutí. Nedostatok spánku a chronický stres môžu zvyšovať hladinu kortizolu, hormónu stresu, ktorý môže viesť k ukladaniu tuku. Dostatočný príjem tekutín a dostatočný odpočinok sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela a rast svalov.

6. Konzistencia:

Trpezlivosť a konzistencia sú kľúčové pri dosahovaní akýchkoľvek fitness cieľov. Výsledky neprídu cez noc, takže buďte trpezliví a nevzdávajte sa, ak výsledky neprídu hneď.

Aké sú najlepšie cviky na spevnenie zadku

Cviky s vlastnou váhou na zadok

Drep

Toto je jedným z najúčinnejších cvikov na spevnenie zadku a stehien. Začnite tak, že sa postavíte s nohami rozkročenými na šírku ramien, chodidlá mierne otočené smerom von. Sústreďte sa, aby vaše členky, kolená a bedrá tvorili priamu líniu. Pomaly sa prehnite v bedrách a kolenách, akoby ste sa chystali sadnúť na stoličku, pričom chrbát držte rovný a pohľad smerujte dopredu. Klesnite tak hlboko, ako sa vám bezpečne dá, pričom sa snažte dosiahnuť, aby vaše stehná boli paralelné s podlahou. Potom sa silou sedacích svalov a stehien vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 10-15 krát.

Výpady

Výpady sú skvelým cvikom so zacielením na sedacie svaly a stehná. Začnite vo vzpriamenej polohe, s nohami na šírku bokov. Potom urobte krok vpred pravou nohou, zatiaľ čo ľavé koleno pokrčíte až kým sa nedotkne zeme. Pravé koleno by malo byť v uhle 90 stupňov a nad pravým členkom. Vráťte sa späť do pôvodnej polohy tlačením pravej päty do zeme a napínajúc svaly zadku. Opakujte cvik na druhej strane. Urobte 10-15 opakovaní na každú nohu.

Mostík

Mostík je účinný cvik na posilnenie zadku a dolnej časti chrbta. Začnite tým, že si ľahnete na chrbát s pokrčenými kolenami a chodidlami položenými na zemi. Ruky položte pozdĺž tela. Potom zdvihnite boky zo zeme tak, aby vaše telo vytváralo priamu líniu od ramien po kolená. Stiahnite zadok a držte túto polohu niekoľko sekúnd, potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 15-20 krát.

Cviky s gumou

Drep s odporovou gumičkou

Začnite tým, že si na stehná nasadíte odporovú gumičku približne 5 cm nad kolenami. Postavte sa na šírku ramien a začnite robiť drep, pričom sa snažte o to, aby vaše kolená neboli bližšie k sebe, než sú vaše členky. Guma poskytne odpor, ktorý vás núti zapojiť sedacie svaly a stehná ešte viac. Vykonajte 15-20 opakovaní.

Bočné kroky s odporovou gumičkou

Tento cvik je skvelý na posilnenie vonkajších hýžďových svalov a stehien. Začnite tým, že si nasadíte odporovú gumičku na stehná, približne 5 cm nad kolenami. Postavte sa do polodrepu a urobte veľký krok vpravo, potom veľký krok vľavo. Gumička by mala poskytnúť dostatočný odpor, aby ste cítili svaly pracovať. Vykonajte 15-20 opakovaní na každú stranu.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Kickbacky s odporovou gumičkou

Tento cvik je účinný na posilnenie gluteus maximus, najväčšieho svalu v sedacom svalstve. Začnite v polohe na štyroch s gumičkou obkročmo okolo jedného členka a druhý koniec gumičky držte okolo zápästia ruky na rovnakej strane. Pomaly zdvihnite nohu s gumičkou nahor a vzad, pokým nie je paralelná s podlahou. Držte chvíľu a potom ju pomaly spustite. Vykonajte 15-20 opakovaní na každú stranu.

Cviky s činkami

Mŕtvy ťah s činkou

Tento cvik je skvelý na posilnenie zadku, stehien a dolnej časti chrbta. Postavte sa s nohami od seba na viac ako šírku ramien a činku držte v rukách pred sebou. Sústreďte svoju váhu na päty a udržiavajte chrbát rovný, keď sa pomaly predkláňate v páse a spúšťajte činku smerom k zemi. Potom sa silou sedacích svalov a stehien vráťte do pôvodnej polohy. Vykonajte 15-20 opakovaní.

Výpad s činkou

Tento cvik je podobný bežnému výpadu, ale s pridaným odporom činky. Začnite vo vzpriamenej polohe s činkou držanou v každej ruke pozdĺž tela. Potom urobte krok vpred pravou nohou a pokrčte ľavé koleno až kým sa nedotkne zeme. Pravé koleno by malo byť v uhle 90 stupňov a nad pravým členkom. Potom sa vráťte do pôvodnej polohy tlačením pravej päty do zeme a napínajúc svaly zadku. Vykonajte 10-15 opakovaní na každú stranu.

Wall sit (stolička) s činkou

Tento cvik môžete cvičiť aj bez záťaže. Postavte sa chrbtom k stene, oprite sa o ňu a skĺznite do pozície drepu - akoby ste si sadali na stoličku - ideálne tak nízko, aby boli vaše stehná rovnobežne so zemou. Chodidlá sú pevne zakotvené na zemi, v rukách držíte činky pozdĺž tela. V tejto polohe skúste vydržať aspoň 20 sekúnd.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Cviky na strojoch

Leg Press

Tento cvik je skvelý aj na posilnenie stehien a panvových svalov. Sadnite si do stroja na leg press s nohami na platforme vo výške bokov. Päty položte pevne na platformu a nohy pokrčte do pravého uhla. Potom tlačte nohy dopredu, kým nie sú takmer úplne rovné. Potom pomaly vráťte nohy do pôvodnej polohy. Vykonajte 15-20 opakovaní.

Glute Kickback

Tento stroj je špeciálne navrhnutý na posilnenie zadku. Postavte sa do stroja a umiestnite jednu nohu za popruh. S pokrčeným kolenom pomaly vytlačte nohu dozadu, pričom aktivujete hýždové svaly. Potom pomaly vráťte nohu do pôvodnej polohy. Vykonajte 15-20 opakovaní na každú nohu.

Hip Abduction

Tento stroj je určený na posilnenie vonkajších sedacích svalov a stehien. Sadnite do stroja s kolenami za popruhmi. Pomaly roztiahnite nohy smerom von, pričom aktivujete sedacie svaly. Potom pomaly vráťte nohy do pôvodnej polohy. Vykonajte 15-20 opakovaní.

Cviky s náradím

Bočné výpady s kettlebell

Postavte sa s miernym rozkročením s kettlebellom uchopeným oboma rukami za bočnú časť držadla. Pokrčte ruky a celý cvik držte záťaž pred hrudníkom. Po celý čas je rovný chrbát, stred tela je pevný, ramená stiahnuté dole a pozerajte sa vpred. Vykročte do boku a pokrčte opačnú nohu do výpadu. Druhá noha ostáva vystretá. Aktiváciou svalov na stehnách a zadku sa vráťte do východiskovej polohy. Rovnako opakujte aj s druhou nohou. Váha je na celom chodidle. Vykonajte 15-20 opakovaní.

Bulgarian Split Squat s činkou

Začnite tým, že postavíte ľavú nohu na výšku za seba (napríklad na stoličku) a v pravej ruke držte činku. Vykonajte výpad pravou nohou, pričom pokrčíte pravé koleno až do uhla 90 stupňov a pokúsite sa dostať ľavé koleno čo najbližšie k zemi. Potom sa vráťte do pôvodnej polohy tlačením pravej päty do zeme a napínajúc zadku. Vykonajte 10-15 opakovaní na každú stranu.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Hip Thrust so záťažou

Sadnite si na zem s opretým chrbtom o lavičku a nohami položenými na zemi. Položte činku alebo kotúč na boky a pridržiavajte záťaž rukami. Potom zdvihnite boky zo zeme tak, aby vaše telo vytváralo priamu líniu od ramien po kolená. Stlačte hýždové svaly a držte túto polohu niekoľko sekúnd, potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Vykonajte 15-20 opakovaní.

Ako spevniť zadok aj stehná

Pri spevnení zadku a stehien je dôležité zahrnúť cvičenia, ktoré zapájajú obidve tieto oblasti. Kombinácia cvičení zameraných na sedacie svaly a stehenné svaly môže byť najefektívnejšia. Tu sú nejaké cvičenia, ktoré by ste mali zahrnúť do vášho tréningového plánu:

 •  Drepy - rôzne variácie drepov so záťažou, výskokom aj na stroji
 •  Výpady - predné, zadné, bočné
 •  Mŕtvy ťah - klasické alebo na jednej nohe
 •  Skoky - výskoky z drepu, z výpadu, preskoky cez švihadlo…
 •  Bridge - so záťažou aj bez nej, s fitloptou alebo na jednej nohe
 •  Step-upy na step mostíkoch

Ako schudnúť zadok

Chudnutie v oblasti zadku, ako aj v iných častiach tela, vyžaduje kombináciu pravidelného cvičenia a zdravej vyváženej stravy. Je dôležité si uvedomiť, že nie je možné schudnúť len v jednej konkrétnej časti tela. Keď chudneme, chudneme rovnomerne po celom tele.

Dá sa spevniť zadok bez stehien?

Vytváranie dokonalého zadku a stehien sa neobmedzuje len na stovky drepov. Napriek tomu, že to môže spevniť a posilniť svaly, pod vrstvou tuku môže byť váš úspech skrytý. Preto je v niektorých prípadoch nevyhnutné celkové chudnutie. Na druhej strane, niektoré ženy už disponujú nízkym obsahom telesného tuku a pre nich by ďalšie chudnutie bolo škodlivé. V takýchto prípadoch je ideálne zamerať sa na zdravé priberanie a budovanie svalovej hmoty. Kľúčom k vytváraniu pôvabných kriviek je správna kombinácia svalov a zdravého množstva telesného tuku.

Rovnako pri chudnutí nám bohužiaľ nie je umožnené rozhodnúť o tom, z ktorej časti tela bude tuk odchádzať ako prvý. V tejto záležitosti hrá dôležitú úlohu genetika, ktorú sme zdedili od našich rodičov. Okrem toho tu sú aj ďalšie faktory, ako sú hormóny a náš celkový životný štýl. Niekto pri chudnutí stráca tuk najskôr zo stehien a zadku, iný z rúk a ďalší pravdepodobne v oblasti pása. Cielené chudnutie v oblasti zadku alebo brucha si jednoducho neviete naprogramovať sami.

Aj keď genetika nemusí vždy hrať na vašu stranu, nenechajte sa odradiť. So správnymi zmenami v stravovaní, tréningovom pláne a regenerácii, budete schopní dosiahnuť svoje ciele.

Stravovanie pri spevňovaní zadku

Správne stravovanie je kľúčovou súčasťou každého fitness plánu, vrátane tých, ktoré sa zameriavajú na spevnenie zadku. To, čo jeme, má priamy vplyv na naše telo, vrátane toho, ako sa cítime, ako vyzeráme a ako fungujeme. Pri spevňovaní zadku je dôležité zameriavať sa na stravu, ktorá podporuje rast a regeneráciu svalov, zatiaľ čo pomáha udržiavať nízky percentuálny podiel telesného tuku. Tu sú niektoré kľúčové princípy stravovania, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť tieto ciele:

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

1. Konzumujte dostatok bielkovín

Bielkoviny sú stavebnými kameňmi svalov a sú nevyhnutné pre ich rast a regeneráciu. Pri spevňovaní zadku by ste sa mali sústrediť na konzumáciu dostatočného množstva bielkovín každý deň. Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na bielkoviny, ako sú mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny a orechy.

2. Pite dostatok vody

Voda je kľúčová pre celkové zdravie a dobre fungujúci metabolizmus. Pite dostatok vody po celý deň, aby ste zostali hydratovaní a podporili správne trávenie a vstrebávanie živín.

3. Zahrňte zdravé tuky

Zdravé tuky sú dôležitou súčasťou vyváženej stravy a môžu pomôcť podporiť zdravú hmotnosť a optimalizovať energetické hladiny. Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na zdravé tuky, ako sú avokádo, orechy, semienka a mastné ryby.

4. Obmedzte príjem spracovaných potravín

Spracované potraviny často obsahujú vysoké množstvá pridaných cukrov a nezdravých tukov, ktoré môžu prispievať k zvýšenému prírastku hmotnosti a iným zdravotným problémom. Snažte sa obmedziť príjem týchto potravín a namiesto toho sa sústreďte na konzumáciu čerstvých, neupravených potravín.

5. Jedzte dostatok vlákniny

Vláknina je dôležitá pre zdravé trávenie a môže pomôcť udržiavať pocit sýtosti, čo môže zabraňovať prejedaniu. Potraviny bohaté na vlákninu zahŕňajú celozrnné obilniny, ovocie, zeleninu a strukoviny. Pamätajte, že každá osoba je jedinečná a čo funguje pre jedného, nemusí nutne fungovať pre druhého. Najlepším spôsobom, ako nájsť stravovací plán, ktorý je pre vás najlepší, je experimentovať a pozorovať, ako vaše telo reaguje na rôzne potraviny a stravovacie návyky.

Pracujte s výživovým poradcom alebo kvalifikovaným odborníkom na výživu, aby ste vytvorili personalizovaný stravovací plán, ktorý vám pomôže dosiahnuť vaše fitness ciele a podporí vaše celkové zdravie.

Aké sú najlepšie potraviny na spevnenie zadku

Tu je niekoľko potravín, ktoré by mali byť súčasťou vašej stravy, ak chcete spevniť svoj zadok:

1. Mäso a ryby

Mäso a ryby sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré sú kľúčové pre rast a regeneráciu svalov. Vyberte si chudé mäso, ako je kuracie alebo morčacie, a mastné ryby, ako je losos alebo makrela, pre dodatočné zdravé tuky.

2. Vajcia

Vajcia sú ďalším vynikajúcim zdrojom bielkovín a obsahujú aj množstvo vitamínov a minerálov.

3. Strukoviny

Strukoviny, ako sú šošovica, cícer, fazuľa alebo hrach, sú bohaté na bielkoviny a vlákninu, čo pomáha udržať svaly zdravými a podporuje sýtosť.

4. Orechy a semienka

Orechy a semienka, ako sú mandle, vlašské orechy, ľanové semienka alebo chia semienka, sú bohaté na zdravé tuky a bielkoviny.

5. Celozrnné obilniny

Celozrnné obilniny, ako je ovsená kaša, hnedá ryža alebo celozrnný chlieb, poskytujú telu pomalý a trvalý prísun energie a sú bohaté na vlákninu.

6. Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú kľúčové pre celkové zdravie a wellness. Sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály a môžu pomôcť udržať vaše telo zdravým a silným.

7. Mliečne výrobky

Mliečne výrobky, ako sú jogurt, tvaroh alebo syr, sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a vápnika, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí. Pamätajte, že najlepšou stratégiou je mať vyváženú stravu, ktorá obsahuje rôznorodé potraviny z každej potravinovej skupiny. Toto vám pomôže zabezpečiť, že dostávate všetky potrebné živiny, ktoré vaše telo potrebuje na rast a regeneráciu svalov.

Ako spevniť zadok cvičením doma

Cvičenie doma môže byť rovnako účinné ako cvičenie v posilňovni, ak viete, ktoré cviky robiť. Tu sú niektoré cviky, ktoré môžete robiť doma na spevnenie zadku:

1. Drepy: Drepy sú jedným z najlepších cvičení na spevnenie zadku. Môžete ich vykonávať s vlastnou váhou tela alebo pridať záťaž, ak máte doma činky alebo kettlebell.

2. Výpady: Výpady sú skvelým cvičením na spevnenie hýždových svalov a stehien. Môžete ich robiť so záťažou alebo bez nej.

3. Bridge: Tento cvik je ideálny na posilnenie hýždových svalov bez toho, aby ste príliš zapojili stehná. Môžete ho vykonávať s vlastnou váhou tela alebo pridať záťaž, ak máte doma činky.

4. Kickbacks: Tieto môžete robiť v štvornožkovej polohe a sú perfektné na posilnenie hýždových svalov.

5. Step-ups: Ak máte doma schody, môžete robiť step–upy. Toto cvičenie je skvelé na spevnenie hýždových svalov a stehien.

Všetky tieto cviky je možné vykonávať aj s odporovými gumičkami, ktoré sú lacné a kompaktné, takže vždy je tu spôsob, ako si vyformovať postavu aj doma.

Aké cviky na spevnenie zadku môžem robiť v práci

Ak máte sedavé zamestnanie, môže byť náročné nájsť čas na cvičenie. Avšak existujú cviky, ktoré môžete robiť priamo na pracovisku bez potreby špeciálneho vybavenia. Tu sú niektoré z nich:

1. Drepy na stoličke: Sadnite na okraj stoličky, nohy položte na zem. Postavte sa, napnite svaly zadku a potom sa opäť pomaly posaďte. Opakujte 10-15 krát.

2. Stojace výpady: Vstaňte od stola a urobte výpad vpred pravou nohou, potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte na druhej strane. Urobte 10-15 opakovaní na každú stranu.

3. Zdvihy nohy: Sediac na stoličke, rovno s nohami na podlahe, zdvihnite jednu nohu tak, aby bola paralelná s podlahou, a potom ju pomaly spustite. Opakujte na druhej strane. Urobte 10-15 opakovaní na každú nohu.

4. Stlačenie zadku: Kým sedíte na stoličke, stlačte sedacie svaly, ako keby ste ich chceli "zovrieť". Držte niekoľko sekúnd a potom uvoľnite. Opakujte 10-15 krát.

Všetky tieto cviky môžete robiť priamo na pracovisku, a to buď počas prestávky, alebo kedykoľvek počas dňa, keď potrebujete prestávku od sedenia. Sú jednoduché, diskrétne a účinné pri spevňovaní zadku.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Ako spevniť zadok po pôrode

Po pôrode možno zaznamenať určité zmeny v tele, vrátane straty svalového tonusu. Zatiaľ čo je dôležité dať telu čas na zotavenie, cvičenie môže pomôcť spevniť zadok a zlepšiť celkovú silu a kondíciu. Tu sú niektoré cviky, ktoré môžete skúsiť:

1. Chôdza: Chôdza je skvelým cvičením pre nové mamičky, pretože je jemná pre telo, ale stále účinná na spevnenie zadku a stehien. Môžete začať s krátkymi prechádzkami a postupne zvyšovať ich dĺžku a intenzitu.

2. Drepy: Drepy môžu byť vykonávané s vlastnou váhou tela a sú výborné na posilnenie zadočku a stehien.

3. Mostík: Tento cvik môžete robiť aj doma a je ideálny na posilnenie sedacej časti tela.

Tréningový program

Mnohé tréningové plány sú zamerané na prácu v posilňovni, pričom sú prioritou cviky s využitím ťažkých závaží a špeciálnych posilňovacích strojov. V domácom prostredí je však zrejmé, že takéto vybavenie nebude k dispozícii. Z toho vyplýva, že by ste mali urobiť menšiu analýzu a zistiť, aké pomôcky sú dostupné pre domáce cvičenie. Môžete samozrejme cvičiť aj len s vlastnou telesnou váhou, avšak pre pokročilejších športovcov to nemusí byť dostatočné.

V posilňovni sú k dispozícii činky, ktoré vám pomôžu precvičiť konkrétne partie tela. No činky si môžete kúpiť aj pre domáce cvičenie, alebo môžete využiť svoju kreativitu a nahradiť ich napríklad fľašami s vodou. Na zvýšenie odporu pri drepoch, výpadoch alebo iných cvikoch celého tela je možné využiť expandéry alebo posilňovacie gumy. Občas klasická stolička alebo fitlopta môžu byť taktiež vynikajúcimi pomôckami pre domáci tréning.

Nemali by ste však zabúdať ani na kardiovaskulárny tréning. Môžete znova využiť svoj starý stacionárny bicykel, ísť na vonkajší beh, alebo skúsiť švihadlo. Vysoko intenzívny intervalový tréning, známy ako HIIT, je tiež skvelou alternatívou.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Ako kombinovať cviky

Pri cvičení je dôležité správne kombinovať cviky a pokiaľ možno sa vyhnúť zraneniam. Je dobré pamätať, že nie všetky kombinácie cvikov sú bezpečné a niektoré z nich môžu dokonca viesť k dlhodobejším zraneniam.

Ako často cvičiť a koľkokrát cviky opakovať

Čo sa týka frekvencie cvičenia, dôležité je nezabúdať, že svalové vlákna potrebujú čas na regeneráciu. Nie je teda odporúčané cvičiť každý deň, najmä ak ide o intenzívne cvičenie. Počet opakovaní jednotlivých cvikov je individuálna záležitosť. Nie je tu jediná správna odpoveď - záleží na skúsenostiach, fyzickej kondícii, veku a pohlaví jednotlivca. Doma si však môžete vybrať vyšší počet opakovaní, keďže vás nebude rušiť ďalší návštevník fitka, ktorý by chcel použiť váš stroj alebo činku.

Nezabúdajte na dôležitosť rozcvičky

Každý tréning by mal bez výnimky začínať zahriatím tela a rozcvičkou. Strečing, čiže rozcvička, prináša množstvo benefitov:

 • Pomáha obnovovať a regenerovať svaly a kĺby
 • Zvyšuje mobilitu kĺbov a svalov
 • Prispieva k zlepšeniu telesnej zdatnosti
 • Znižuje riziko poškodenia kĺbov, šliach a väzov
 • Uľavuje od svalovej bolesti a napätia
 • Podporuje pružnosť tela

Ak si pred tréningom nedoprajete dostatočné zahriatie svalov, môže to viesť k riziku úrazu počas cvičenia a výsledný tréning môže byť menej efektívny.

Tréningový program na schudnutie zadku

Schudnutie v oblasti zadku, rovnako ako na akomkoľvek inom mieste tela, vyžaduje kombináciu pravidelného cvičenia a zdravej stravy. Nižšie nájdete podrobný vzorový tréningový program, ktorý vám môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ:

1. Deň: Kardiovaskulárne cvičenie - Začnite týždeň silným kardiovaskulárnym tréningom. Môže to byť beh, bicyklovanie, plávanie alebo akékoľvek iné cvičenie, ktoré zvýši vaše tepovú frekvenciu. Cieľom je pracovať na 70-80 % vašej maximálnej srdcovej frekvencie po dobu aspoň 30 minút.

2. Deň: Svalový tréning - Druhý deň sa zamerajte na cvičenia zamerané na sedacie svaly. To môže zahŕňať drepy, výpady, mostíky a pod. Vykonajte 3 sady po 15 opakovaní pre každé cvičenie.

3. Deň: Oddych - Odpočívajte a regenerujte.

4. Deň: Svalový tréning - Opäť sa zamerajte na cvičenia zamerané na pevný zadoček, ale tentokrát skúste zahrnúť niektoré nové cvičenia alebo varianty cvičení, ktoré ste robili druhý deň.

5. Deň: Kardiovaskulárne cvičenie - Piaty deň by mal byť ďalší deň kardiovaskulárneho cvičenia. Skúste 50 minút behu.

6. Deň: Svalový tréning - Znovu sa zamerajte na cvičenia zamerané na sedacie svaly. Skúste pridať viac záťaže alebo viac opakovaní do svojho tréningu, aby ste zvýšili intenzitu.

7. Deň: Oddych - Posledný deň týždňa by mal byť deň oddychu, aby vaše svaly mali čas na regeneráciu a hojenie.

Voda je tiež veľmi dôležitá, takže sa uistite, že pijete dostatok vody počas celého dňa.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

Tréningový program na zväčšenie zadku

Zväčšenie zadku prirodzeným spôsobom vyžaduje cvičenie na budovanie svalovej hmoty, kombinované so zdravou stravou, ktorá podporuje rast svalov. Tu je príklad jedného týždňového tréningového programu určeného na zväčšenie zadku:

1. Deň: Svalový tréning

 •   Drepy s činkou: 3 série po 12 opakovaní
 •   Výpady s činkami: 3 série po 12 opakovaní na každú nohu
 •   Hip Thrust s činkou: 3 série po 15 opakovaní

2. Deň: Svalový tréning

 •   Mŕtvy ťah s činkou: 3 série po 12 opakovaní
 •   Step-ups s činkami: 3 série po 12 opakovaní na každú nohu
 •   Mostík s činkou: 3 série po 15 opakovaní

3. Deň: Regenerácia

4. Deň: Kardiovaskulárne cvičenie

 •   30-45 minút korčuľovania

5. Deň: Svalový tréning

 • Bulgarian Split Squat s činkou: 3 série po 12 opakovaní na každú nohu
 • Glute Kickback na stroji alebo s odporovou gumičkou: 3 série po 15 opakovaní na každú nohu
 • Bridge s medicinbal: 3 série po 15 opakovaní

6. Deň: Kardiovaskulárne cvičenie

 • 30-45 minút behu, cyklistiky alebo iného kardiovaskulárneho cvičenia

7. Deň: Oddych

Tréningový program na spevnenie zadku

Tréningový program na spevnenie zadku nemusí byť nudný alebo monotónny. Tu je nápad na originálny a zábavný tréningový program, ktorý vás bude baviť, zatiaľ čo budete pracovať na svojom cieli:

1. Deň: Dance Cardio - Začnite týždeň zábavne s hodinou tanečného kardia. Toto je skvelý spôsob, ako zvýšiť tepovú frekvenciu a spaľovať kalórie, zatiaľ čo formujete svoje telo.

2. Deň: Pilates - Pilates je skvelé na posilnenie a tónovanie svalov, vrátane hýžďových svalov. Skúste hodinu pilatesu, ktorá sa sústredí na dolnú časť tela, alebo skúste pilates cviky s loptou na spevnenie zadku.

3. Deň: Hiking alebo prechádzka na schodoch - Choďte na turistický výlet alebo urobte prechádzku na schodoch. Tieto aktivity sú skvelé na spevnenie zadku, pretože pri chôdzi do kopca alebo po schodoch zapájate zadoček.

4. Deň: Jóga - Jóga je skvelý spôsob, ako posilniť a tonizovať svaly, zároveň vám pomôže relaxovať a zbaviť sa stresu. Skúste jógové pozície, ktoré sa zameriavajú na sedacie svaly, ako sú mostíky alebo "pes tvárou nadol".

5. Deň: Zábavný tréning s vlastnou váhou tela - Vytvorte si vlastný zábavný tréning s vlastnou váhou tela. Môžete napríklad urobiť výzvu so 100 drepami alebo si vytvoriť tréning, ktorý kombinuje rôzne cviky na spevnenie zadku, ako sú výpady, mostíky a kickbacky.

6. Deň: Cyklistika alebo korčuľovanie - Choďte na cyklistický výlet alebo si užite korčuľovanie. Tieto aktivity sú skvelé na spevnenie zadku a zároveň sú zábavné a umožňujú vám stráviť čas vo vonkajšom prostredí.

7. Deň: Oddych a regenerácia - Posledný deň týždňa si doprajte oddych a regeneráciu. Môžete si dopriať relaxačný kúpeľ, strečing alebo meditáciu, aby ste sa pripravili na ďalší týždeň tréningu.

Pamätajte, že najdôležitejšie je, aby vás tréning bavil. Ak si cvičenie užívate, je oveľa pravdepodobnejšie, že ho budete pravidelne vykonávať a uvidíte výsledky. Dobre sa bavte.

Vplyv športovania na spevnenie zadku

Športovanie má pozitívny vplyv na celkové zdravie a kondíciu. Rôzne športy majú rôzne účinky na telo, takže výber správnej aktivity pre vás môže byť kľúčový pre dosiahnutie vašich cieľov. Tu je niekoľko športov, ktoré môžu pomôcť spevniť zadok:

1. Beh: Behanie je vynikajúcim kardiovaskulárnym cvičením, ktoré zapája celé telo vrátane hýžďových svalov. Behanie, najmä do kopca alebo intervalový tréning, môže byť účinným spôsobom, ako spevniť zadok. Okrem toho pomalý beh na dlhšie vzdialenosti môže pomôcť spaľovať tuk a vytvárať svaly.

2. Bežkovanie: Bežkovanie je skvelé na spevnenie zadku, pretože pri ňom intenzívne pracujú hýžďové svaly. Bežkovanie tiež posilňuje stehná a pracuje na celkovom spevnení dolnej časti tela. Nevýhodou je, že tento šport je možné robiť len v zimných zasnežených častiach roku.

Tajomstvo perfektného zadku: Najlepšie cviky a tipy ako si spevniť zadok doma, v práci, v posilňovni

3. Korčuľovanie: Korčuľovanie, či už na ľade alebo na kolieskach, je účinným spôsobom, ako spevniť zadok. Pri korčuľovaní sú hýžďové svaly neustále aktívne, či už pri udržiavaní rovnováhy, alebo pri pohybe.

4. Plávanie: Plávanie je účinným celotelovým cvičením, ktoré zapája všetky svalové skupiny. Plávanie je tiež nízko-impaktný šport, takže je šetrné kĺbom.

5. Bicyklovanie: Bicyklovanie je ďalším skvelým kardiovaskulárnym cvičením, ktoré môže pomôcť spevniť zadok. Pri šliapaní do kopca alebo pri jazde na vysokej rýchlosti sa zapájajú tie správne svaly.

Okrem týchto športov aj iné aktivity, ako je joga, pilates alebo tanec, môžu pomôcť spevniť zadok. Kľúčom je pravidelnosť a konzistencia vo vašom tréningu. Pamätajte, že je dôležité kombinovať cvičenie s vyváženou stravou a dostatkom odpočinku, aby vaše telo mohlo správne fungovať a regenerovať sa.

Zhrňme si to

Spevnenie zadku vyžaduje kombináciu správnych cvičení, konzistencie a zdravej stravy. Cviky ako drepy, výpady, mostíky a kickbacky sú účinné na cielené posilnenie hýžďových svalov. Tieto cviky môžu byť vykonávané s vlastnou váhou, s činkami, s odporovými gumičkami alebo na strojoch, v závislosti od vašej úrovne fyzickej kondície a dostupnosti vybavenia. Pri vykonávaní týchto cvičení je dôležité udržiavať správnu formu a techniku, aby ste minimalizovali riziko zranenia a maximalizovali výsledky. Tieto cviky by sa mali vykonávať pravidelne, najlepšie 2-3 krát týždenne, aby ste dosiahli optimálne výsledky.

Okrem cvičení aj zdravá strava je kľúčová pri spevnení zadku. Strava bohatá na bielkoviny podporuje rast a regeneráciu svalov, zatiaľ čo strava s vysokým obsahom vlákniny a nízkym obsahom spracovaných potravín a cukrov pomáha udržiavať hmotnosť pod kontrolou a podporuje celkové zdravie. Buďte trpezliví a počúvajte svoje telo.

Autor: Radka Žiaková • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

7 druhov zeleniny, ktoré by si mal mať pravidelne v jedálničku

7 druhov zeleniny, ktoré by si mal mať pravidelne v jedálničku

Vyvážená strava zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní dobrého zdravia a zelenina je základnou zložkou tejto stravovacej rovnice. Spomedzi množstva dostupných druhov zeleniny niektoré vynikajú výnimočnými výživovými hodnotami, pokiaľ ide o vitamíny, minerály a antioxidanty. V tomto článku sa budeme zaoberať siedmimi druhmi zeleniny, ktoré by si mal pravidelne zaraďovať do svojho jedálnička pre ich pôsobivé zdravotné účinky. Nadviažeme tak na predošlý článok, v ktorom sme popísali 7 najzdravších druhov bežne dostupného ovocia.

7 druhov ovocia, ktoré by si mal mať pravidelne v jedálničku

7 druhov ovocia, ktoré by si mal mať pravidelne v jedálničku

Ovocie je darom prírody, je plné dôležitých vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny, ktoré vyživujú naše telo a chránia nás pred rôznymi chorobami. Spomedzi množstva dostupných druhov ovocia niektoré vynikajú svojimi výnimočnými zdravotnými účinkami. V tomto článku sa budeme venovať siedmim najzdravším druhom ovocia, ktoré by si mal pravidelne zaraďovať do svojho jedálnička: avokádo, čučoriedky, maliny, grapefruit, červené pomaranče, granátové jablká a brusnice.

Ako cvičiť, ak máš nadváhu? Vydaj sa na bezpečnú cestu k chudnutiu

Ako cvičiť, ak máš nadváhu? Vydaj sa na bezpečnú cestu k chudnutiu

Každý z nás je iný a každý máme mierne odlišné telo. Niekto sa trápi s priberaním a niekto sa naopak trápi s chudnutím a nejde mu to. Časom sa zacyklí, chudnutie nefunguje a hmotnosť narastá. Dokáže sa rýchlo zvyšovať a neskôr, keď je nadváhy priveľa, je potrebné pri ďalšom pokuse o chudnutie prekopať aj svoj tréningový plán a najmä myslieť na zdravie a zranenia. V dnešnom článku si povieme viac o tom, ako by mali cvičiť ľudia s väčšou nadváhou, aby si neprivodili zranenia. Povieme si tiež aj o tom, aké športy sú pre nich vhodné.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO