Aminokyseliny sú alfa a omega v suplementoch. Aby sme mohli plnohodnotne žiť, potrebujeme prijímať proteín. Proteín sa vyskytuje v každej našej bunke. Zabezpečuje v našom tele zdravé kosti, svaly a pokožku. Proteín nájdeš v orieškoch, semiačkach, mliečnych výrobkoch, v rybách, v mäse, v strukovinách a v podstate je zložený z radu aminokyselín.

Celkovo poznáme 20 druhov aminokyselín, esenciálne, neesenciálne a podmienené esenciálne. Esenciálne sú také, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samé a je ich celkom 9. Neesenciálne sú tie, ktoré si telo vyrába samé. Podmienené esenciálne sú potrebné zväčša iba vtedy, ak sme chorí alebo priveľmi vystresovaní a sú iba 2.

I. Typy esenciálnych aminokyselín

Ako sme si spomenuli vyššie, existuje celkom 9 esenciálnych aminokyselín:

1.      Valín

2.      Leucín

3.      Izoleucín

4.      Fenylalanín

5.      Tryptofán

6.      Lyzín

7.      Metionín

8.      Treonín

9.      Histidín

Naše telo potrebuje každútýchto aminokyselín. Akurát, že každú v inom množstve.

zdravé strukoviny obsahujú dostatok proteínu

II. Použitie v tele

Ak sa pýtaš, na čo naše telo používa tieto esenciálne aminokyseliny, máme pre teba odpoveď: na všetko. Potrebujeme ich na budovanie svalovej hmoty, trávenie jedla, opravu poškodených buniek a súčastí tela a na mnoho ďalších vecí.

Napríklad tryptofán (objaví sa najmä vtedy, ak sa preješcítiš sa ospalý. Má za úlohu vytváranie serotonínu, ktorý ti vyrovnáva náladurobí ťa šťastným.

III. Kedy prijímame esenciálne aminokyseliny?

Aby si zistil, z akých jedál prijmeš dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín, nemusíš sa zblázniť od premýšľania. Stačí jesť primerané množstvo jedál obsahujúcich proteín na dennej báze.

Ak si napríklad dáš na raňajky odtučnený grécky jogurt, pistácie, jedno jablko a celozrnné cereálie, už v tom momente si do seba dostal zástupcu každej esenciálnej aminokyseliny.

IV. Esenciálne aminokyseliny ako doplnky výživy

Je jasné, že život v modernej dobe prináša aj moderné spôsoby, ako prijať viac esenciálnych aminokyselín. Volajú sa BCAA a existujú tri druhy – izoleucín, leucínvalín. Množstvo športovcov a body-builderov ich používa, aby doplnili obsah esenciálnych aminokyselín vo svojom tele.

V. Kombinácia esenciálnych aminokyselín

Pokojne aminokyseliny kombinuj! Svoju dennú dávku totiž nemusíš skonzumovať počas jedného jedla. Ak si na raňajky dáš jedlo, ktoré obsahuje 5 zástupcov tejto skupiny a na obed také jedlo, ktoré obsahuje 4 ďalšie, je to stále super. Tvoje telo si z týchto aminokyselín vytvorí reťazec.

To v konečnom dôsledku znamená, že si prijal všetko, čo si mal. Ak teda pravidelne ješ zdravé tuky, dostatok bielkovín a škrobu, pravdepodobne prijímaš dostatok esenciálnych aminokyselín.

zdravé raňajky plné esenciálnych aminokyselín vás naštartujú na celý deň

VI. Proteín v jedle

Ako sme už spomenuli, esenciálne aminokyseliny nájdeš v jedlách, ktoré obsahujú proteín. Napríklad, vedel si, že parmezán obsahuje zo všetkých syrov najviac bielkovín? Až 41,6 g na 100 gramov.

Tuniak obsahuje cca 30 g bielkovín na 100 g hmotnosti a napríklad tekvicové jadierka až 33 g na 100 gramov hmotnosti. Je ale jednoduchšie zjesť tuniaka, než 100 gramov jadierok, nemyslíš? :-)

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Zdroj: Protein.sk
Kvalitné a účinné aminokyseliny
Zakúpite tu