loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
10 tipov, ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu

10 tipov, ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu

Iné

13.12.2020

Prečítané: 32995x

Testosterón (skrátene TST) je najdôležitejší mužský hormón. Vzniká v semenníkoch a jeho tvorbu a vylučovanie riadi luteinizačný hormón. Je veľmi dôležitý pre celkové zdravie. A nie len pre mužov, ale aj pre ženy (samozrejme, vo výrazne menšom množstve). Je zodpovedný za rast mužských pohlavných orgánov, rast svalstva, ochlpenia a tiež výšku libida.

Aj pre svoje účinky na rast svalov je základom všetkých dopingových kúr a každý športovec by mal dbať na to, aby mal správnu hladinu testosterónu. Na určenie toho, či máš alebo nemáš správne množstvo testosterónu postačia krvné testy. U mladých ľudí nie sú časté problémy s nedostatočnou hladinou TST. U mužov zvyčajne začne klesať jeho produkcia po dosiahnutí 30-teho roku života.

10 tipov, ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu

Osobne poznám viacero mužov vo veku nad 45 rokov, ktorí majú nízku hladinu TST (Čo je v tomto veku prirodzené) a chodia k lekárovi na pravidelné kontroly a následné aplikácie TST. Účinok podania injekčného TST je okamžite viditeľný. Po lekárskom doplnení TST sú títo muži oveľa čulejší, lepšie psychicky naladení a vidno na nich, ako by nabrali druhý dych. Ak máš po 30-tke a pociťuješ stratu sily, energie či libida, sprav si lekárske testy a možno prídeš na zdroj problému. Ešte predtým vyskúšaj dodržiavať týchto 10 tipov, ktoré by ti mali pomôcť obnoviť správnu produkciu prirodzeného TST.

Zinok

Dostatočný príjem zinku je veľmi dôležitý a veľmi rýchlo vieš túto radu na sebe odskúšať. Preukázateľne zvyšuje tvorbu testosterónu u ľudí s jeho nedostatočnou hladinou v krvi. Denne by si mal prijať aspoň 25-50 mg zinku.

Kvalitná strava

Bez kvalitnej stravy nie je možné vybudovať nič. Ani svaly a ani pevné zdravie. Potraviny sú palivom pre tvoje telo. Dbaj na to, aby si svojmu telu dával to najkvalitnejšie palivo a telo sa ti odvďačí pevným zdravím.

Ak chceš mať dobrú tvorbu testosterónu, nevylučuj tuky zo svojej potravy. Tvoje telo ich potrebuje na tvorbu hormónov. Okrem toho sa zameraj na príjem nespracovaných potravín, kvalitných sacharidov, bielkovín a vlákniny.

Hýb sa a cvič

Je to už klišé, ale naozaj, pravidelný pohyb je najlepší liek. Kto pravidelne cvičí, má výrazne menej zdravotných problémov a jeho BMI je v ideálnom rozsahu. Dokonca bolo dokázané aj to, že šport má väčší vplyv na hladinu TST ako úbytok hmotnosti. Je len na tebe, či sa budeš venovať silovému alebo vytrvalostnému tréningu. Obe formy sú správne a zvyšujú testosterón. Avšak, silový tréning má najlepší vplyv na zvyšovanie hladiny TST v krvi ako kardio tréningy.

10 tipov, ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu

Dostatok sexu

Toto je najlacnejší a najpríjemnejší TST-booster. Viac sexu = viac testosterónu. Tento fakt potvrdzuje aj táto štúdia. Pravidelný sex je taktiež znakom zdravého tela a okrem toho, že robíš niečo pre svoje zdravie, tejto zvýšenej aktivite sa poteší aj tvoja polovička.

Spánok

Regenerácia je alfou a omegou nie len pre športovcov, ktorí chcú vyzerať dobre. Je dôležitá aj pre celkové telesné zdravie a samozrejme, aj pre hladinu TST v krvi. Ak tomu neveríš, pozri sa na túto štúdiu. Na skupine mladých a zdravých mužov testovali vzťah medzi dĺžkou spánku a hladinou TST v krvi. Pri spánku len 5 hodín denne im namerali zníženú hladinu TST o 10-15 %. A to vôbec nie je málo. Ak máš nedostatok spánku, stres v škole či práci, nedostatok vitamínov a minerálov a málo pohybu, tvorbu TST budeš mať zníženú až o desiatky percent.

10 tipov, ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu

Stres

Stres je rovnako dôležitý ako spánok a sú veľmi úzko spojené. Ak zle a málo spíš a do toho sa priveľmi stresuješ, tvoje telo je pod veľkým tlakom a tvorba testosterónu klesá. Narastá tvorba kortizolu, ktorý okamžite redukuje testosterón. Celková regenerácia je nedostatočná a pokles tvorby TST je pravdepodobne len jedným z mnohých problémov. Pri takejto regenerácii si veľmi obmedzuješ aj rast svalov a formovanie tvojej postavy do vytúženej podoby. Pri slabej regenerácii môžeš mať problém aj so silovým zlepšením v tréningoch.

Vitamín D

Vitamín D patrí medzi najznámejšie a najdôležitejšie vitamíny pre naše telo. A paradoxne, až 75 % ľudí má nedostatočný príjem tohto vitamínu. Každý z nás by si mal dať pozor na to, aby mal dostatok vitamínu D. Blíži sa leto a najjednoduchší spôsob ako ho prijať je zo Slnka. Stačí byť 30 minút denne na Slnku a tvojmu telu zabezpečíš dostatok vitamínu D. Počas zimných mesiacov a dní bez Slnka ho doplň z tabliet.

Vyhni sa alkoholu

Alkohol negatívne ovplyvňuje hladinu testosterónu. To, že si dáš občas pohár vína alebo miešaný drink ti nezruší tvorbu TST. Avšak, pri pravidelnom pití alkoholu a pri väčších množstvách sa tento účinok naozaj citeľne dostaví. A čo je horšie, pravidelné pitie alkoholu dokáže zničiť celú tvoju snahu na tréningu. Centrálny nervový systém sa zotaví, ale rast svalov sa zastaví a celková regenerácia organizmu veľmi klesne. Ak chceš naberať nové svaly, chudnúť tuk a vyzerať dobre, určite sa vyhni pravidelnej konzumácii alkoholu. To isté platí aj pre znížené libido. Ak máš tieto problémy a často konzumuješ alkohol, skús si dať od neho prestávku a uvidíš, že sa to zmení.

10 tipov, ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu

Nízky bodyfat (percento telesného tuku)

Ľudia s vysokým percentom telesného tuku sa môžu dostať do menšieho zacyklenia - ak máš vysoký obsah tuku v tele, tvorí sa menej testosterónu. A na to, aby si mal menej tuku v tele a viac svalov, potrebuješ dostatok testosterónu. Znie to ako nevyriešiteľný problém, ale opak je pravdou. Schudnúť sa dá jednoducho aj pri nižšej ako referenčnej hladine testosterónu. Už len mierny úbytok 5 kilogramov tuku spôsobí veľkú zmenu v tom, ako sa budeš cítiť a ako to ovplyvní tvorbu TST.

Aktívny životný štýl

Ako vidíš, väčšina tipov na zlepšenie hladiny TST v krvi sa venuje zdravej strave, pohybu a psychickej pohode. Nefunguje to tak, že zlepšíš len jednu vec a tvorba TST bude na maxime. Mal by si dbať na to, aby si žil zdravo, jedol kvalitné potraviny a aby si športoval. Vtedy sa tvoje telo bude cítiť fit a bude fungovať tak ako má - a bude tvoriť aj dostatok testosterónu.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Naozaj účinné produkty na navýšenie testosterónu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Systematicky a zdravo. Ako jednoducho pribrať na svaloch?

Systematicky a zdravo. Ako jednoducho pribrať na svaloch?

Naberanie svalov je cieľom väčšiny z nás. Každý chce vyzerať dobre, mať pekné telo, málo tuku a dostatočnú silu. Okrem toho, že svaly dobre vyzerajú, sú aj veľmi prospešné pre naše telo (napr. spevňovanie chrbtice) a tiež sila s nimi spojená je prakticky využiteľná aj v bežnom živote. Väčšina ľudí teoreticky vie, čo by mali robiť, aby svaly konzistentne naberali a pritom v praxi zlyhávajú. Poďme si v tomto článku zhrnúť základné princípy, ktoré by si mal dodržiavať, ak chceš konzistentne naberať kilá novej svaloviny.

Jarná očista pečene: Pomôže vám strava aj liečivé bylinky

Jarná očista pečene: Pomôže vám strava aj liečivé bylinky

Pečeň je prirodzeným filtrom organizmu. Je to jeden z najdôležitejších orgánov nášho tela a aj tak väčšina z nás o ňom toho veľa nevie. A to je škoda, lebo okrem všeobecného prehľadu je dobré vedieť, čo by každý z nás mal robiť, aby mal zdravú pečeň. Choroby spôsobené problémami s pečeňou nechce zažiť nikto z nás a pre každého športovca a človeka, ktorý svoje telo využíva naplno by malo byť zdravie pečene prioritou.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO