Počul si už o tom, že žraločia chrupavka je výborný doplnok výživy? Ak nám môže pomôcť zlepšiť kvalitu kĺbov a iných súčastí končatín, prečo to nevyužiť. Žraločia chrupavka sa získava z kostier žralokov, ktoré ležia v Tichom oceáne. Tá sa následne vysuší a získaný prášok potom zlepšuje stav kĺbov a šliach ľudí (nielen) vo svete fitness.

Aké výhody má žraločia chrupavka?

Chrupavka je veľmi pevná, ale elastická súčasť kostry. V rámci kostrového tkaniva poskytuje oporu telu veľmi podobným spôsobom ako kosti samotné. Tkanivo chrupavky je veľmi bohaté na vápnik a ostatné prospešné látky. Práve preto sa začala používať ako doplnková výživa pre aktívne žijúcich ľudí.

Žraločia chrupavka si získala svet fitness

Bodybuilderi a experti na cvičenie po celom svete aktuálne využívajú žraločiu chrupavku naozaj vo veľkom. Prečo? Podľa vedeckých výskumov má naozaj kopu zdravotných benefitov, ktoré sa netýkajú iba kĺbov.

Podľa toho, akým spôsobom sa žraločia chrupavka spracuje, je používaná na rôzne zdravotné účely. Môže byť pritom používaná na liečbu rakoviny, osteoporózy, artritídy, chorôb pokožky.

So žraločou chrupavkou ťa už kĺby nemusia bolieť

Ako žraločia chrupavka pomáha telu?

Ako sme už spomenuli, chrupavka obsahuje veľké množstvo vápnika. Obsahuje však aj rôzne zlúčeniny. Medzi nich patrí glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, gáfor. Všetky tieto zlúčeniny pritom blahodárne pôsobia na kĺby a šľachy.

Zaujímavosťou je, že keď žraločiu chrupavku (vo forme gélu) aplikujeme na pokožku pokrývajúcu kĺby, vpije sa a účinkuje priamo na mieste.

Má aj protizápalové účinky

Všetky vyššie spomenuté zlúčeniny majú však aj protizápalové účinky. Vďaka tomu žraločia chrupavka aktívne bojuje proti bežným zápalovým chorobám kĺbov. Sem patrí najmä spomínaná osteoartritída, artritída a iné. Keď si vyberiete výživu vo forme tabletiek, očakávať môžete spevnenie kostí, ochranu pred vápenatením a znížené riziko osteoporózy.

Žraločia chrupavka je dobrá aj proti chorobám

Vraví sa, že je zároveň bojovníkom proti rakovine (prostaty, hrubého čreva, pľúc, prsníkov), k čomu však dosiaľ neexistuje veľké množstvo vedeckých výskumov. V každom prípade žraločiu chrupavku odporúčame každému fitnessákovifitnessáčke.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Najkvalitnejšiu žraločiu chrupavku
Zakúpite tu