Čo je to kolagén?
Kolagén je bielkovina, ktorá vzniká z aminokyselín. Skladá sa z uhlíka, kyslíka a vodíka. Kolagén pritom obsahuje relatívne špecifické aminokyseliny, konkrétne glycín, prolín, hydroxyprolín a arginín.
Možno budeš prekvapený, ale kolagén tvorí približne 30 % všetkých bielkovín, ktoré sa v tele nachádzajú. Sú to pritom pevné a silné štruktúry, ktoré tvoria kosti, šľachy a väzy.
Kde nájdeš kolagén?
V prírode sa kolagén nachádza výhradne v telách zvierat. Nájdeš ho najmä v mäse, kostiach a v spojivových tkanivách cicavcov. Je súčasťou spojivového tkaniva, ktoré má v pokožke na starosti pevnosť, pružnosť a neustálu obnovu kožných buniek. Je absolútnou nevyhnutnosťou pre správnu elasticitu kože.
Aké sú účinky kolagénu v tele?
Kolagén pomáha dodávať silu rôznym stavebným súčastiam v našom tele. Zároveň chráni pokožku pred vstrebávaním jedovatých patogénov a toxínov, mikroorganizmov a rakovinotvorných látok.
Laicky by sme mohli povedať, že kolagén je v našom tele akýmsi „cementom“ – udržiava všetky súčasti tela pohromade. Je prítomný aj vo všetkých hladkých tkanivách svalstva, zažívacieho traktu, srdca, žlčníka, obličiek a močového mechúra. Pričom aj tu platí, že spája dokopy bunky a svalstvo. Je aj hlavnou zložkou našich nechtov a vlasov.
Kolagén a cvičenie
Pýtaš sa, aký pozitívny vplyv má teda kolagén na cvičenie? V prvom rade ide o proteín, preto je vhodné, aby sa stal súčasťou tvojho jedálničku. Je dobré si ho vo forme prášku pridať napríklad aj do miešaných vajíčok, pretože ti rapídne zvýši obsah prijatých bielkovín.
Keďže ide o živočíšny produkt, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré tvoje telo vhodne zužitkuje na regeneráciu namáhaných svalov.
Navyše, má veľkú výhodu oproti proteínom, ktoré vznikli na rastlinnej báze, a síce to, že rastlinné proteíny neobsahujú „všetko v jednom“. Kolagén by sa preto mal stať súčasťou každého tvojho potréningového prípravku.
V každom prípade ti odporúčame po skončení tréningu prijať aspoň 15 g proteínu. Dostaví sa tak želaný účinok vo forme správnej regenerácie svalstva. Rovnako sa vyhneš ťažšej svalovici.
Vedci skúšali dokonca experimenty vo forme užitia kolagénu ako predtréningového doplnku. Keďže telo ťažšie trávi bielkoviny, je vhodnejšie pred tréningom prijať skôr sacharidy a hneď po tréningu bielkoviny. Napíš nám do komentárov tvoje výsledky a skúsenosti! :-)