loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Kolagén - najlepšia výživa pre tvoju pleť a kĺby

Kolagén - najlepšia výživa pre tvoju pleť a kĺby

Zdravie a krása

11.11.2016

Prečítané: 13024x

Kolagén je naozaj dobrý na našu pokožku a pleť. Je tiež výborným doplnkom pre športovcov. Napomáha rastu sily a dosahujú sa vďaka nemu lepšie výsledky nielen v posilňovniach. Poďme sa teda spolu pozrieť, čo to konkrétne kolagén je, z čoho sa skladá a ako nám tento zázrak môže pomôcť pri získavaní sily a krajšieho vzhľadu.

Čo je to kolagén?

Kolagén je bielkovina, ktorá vzniká z aminokyselín. Skladá sa z uhlíka, kyslíka a vodíka. Kolagén pritom obsahuje relatívne špecifické aminokyseliny, konkrétne glycín, prolín, hydroxyprolín a arginín.

Možno budeš prekvapený, ale kolagén tvorí približne 30 % všetkých bielkovín, ktoré sa v tele nachádzajú. Sú to pritom pevné a silné štruktúry, ktoré tvoria kosti, šľachy a väzy.

Kolagén pre regeneráciu namáhaných svalov

Kde nájdeš kolagén?

V prírode sa kolagén nachádza výhradne v telách zvierat. Nájdeš ho najmä v mäse, kostiach a v spojivových tkanivách cicavcov. Je súčasťou spojivového tkaniva, ktoré má v pokožke na starosti pevnosť, pružnosť a neustálu obnovu kožných buniek. Je absolútnou nevyhnutnosťou pre správnu elasticitu kože.

Aké sú účinky kolagénu v tele?

Kolagén pomáha dodávať silu rôznym stavebným súčastiam v našom tele. Zároveň chráni pokožku pred vstrebávaním jedovatých patogénov a toxínov, mikroorganizmov a rakovinotvorných látok.

Laicky by sme mohli povedať, že kolagén je v našom tele akýmsi „cementom“ – udržiava všetky súčasti tela pohromade. Je prítomný aj vo všetkých hladkých tkanivách svalstva, zažívacieho traktu, srdca, žlčníka, obličiek a močového mechúra. Pričom aj tu platí, že spája dokopy bunky a svalstvo. Je aj hlavnou zložkou našich nechtovvlasov.

Kolagén a cvičenie

Pýtaš sa, aký pozitívny vplyv má teda kolagén na cvičenie? V prvom rade ide o proteín, preto je vhodné, aby sa stal súčasťou tvojho jedálničku. Je dobré si ho vo forme prášku pridať napríklad aj do miešaných vajíčok, pretože ti rapídne zvýši obsah prijatých bielkovín.

Keďže ide o živočíšny produkt, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré tvoje telo vhodne zužitkuje na regeneráciu namáhaných svalov.

Navyše, má veľkú výhodu oproti proteínom, ktoré vznikli na rastlinnej báze, a síce to, že rastlinné proteíny neobsahujú „všetko v jednom“. Kolagén by sa preto mal stať súčasťou každého tvojho potréningového prípravku.

V každom prípade ti odporúčame po skončení tréningu prijať aspoň 15 g proteínu. Dostaví sa tak želaný účinok vo forme správnej regenerácie svalstva. Rovnako sa vyhneš ťažšej svalovici.

Vedci skúšali dokonca experimenty vo forme užitia kolagénu ako predtréningového doplnku. Keďže telo ťažšie trávi bielkoviny, je vhodnejšie pred tréningom prijať skôr sacharidy a hneď po tréningu bielkoviny. Napíš nám do komentárov tvoje výsledky a skúsenosti! :-)

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Kvalitnú výživu pre vaše kĺby
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

5 raw jedál, ktoré by ste mali jesť pre krajšiu pleť

5 raw jedál, ktoré by ste mali jesť pre krajšiu pleť

Čo je to vlastne Raw jedlo? Ako raw jedlo (Raw food) označujeme potraviny, ktoré nie sú tepelne ani chemicky upravované. Vychádza sa z predpokladu, že tieto úpravy menia výživové hodnoty potravín a takýmito procesmi sa môžu stať potraviny nielenže nezdravé, ale až toxické pre náš organizmus. Raw jedlo alebo inak surová strava.

Všetko, čo potrebujete vedieť o kĺbovej výžive

Všetko, čo potrebujete vedieť o kĺbovej výžive

Nezáleží na tom, či pravidelne cvičíte a tak namáhate svoje telo alebo patríte medzi tých, ktorí nie sú zrovna najväčší športovci. Kĺby sú jednou z najdôležitejších a zároveň najháklivejších častí nášho tela, a preto vyžadujú zodpovedajúcu starostlivosť. Kĺbová výživa je preto vec, ktorú sa neoplatí zanedbávať.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO