loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Využitie doplnkov výživy pre gamerov

Využitie doplnkov výživy pre gamerov

Iné

14.12.2020

Prečítané: 1019x

Časy, kedy trávenie času za počítačom bolo len pre deti sú dávno preč. Hranie hier je dnes doménou nie len tínedžerov, ale aj starších mužov a tiež žien. Pred niekoľkými rokmi či desaťročiami sme si to ešte nevedeli naplno predstaviť, ale hranie počítačových hier dokáže byť plnohodnotnou prácou. Dnes už existujú veľké turnaje, kde sa počet fanúšikov dokáže vyšplhať na podobné čísla ako pri hokeji či iných „bežných“ športoch. Pro gameri sú hviezdami všade na svete a dokážu si zarobiť mesačne obrovské sumy.

Profesionálom sa ale nestane nikto zo dňa na deň a aj keď to možno pre mnohých ľudí znie šialene, títo hráči sa venujú niekoľko hodinovým tréningom denne pod dohľadom trénera, žijú so svojimi spoluhráčmi v jednom dome a všetok čas trávia zlepšovaním sa v danej hre. S týmto profesionálnym prístupom sa začína čoraz viac spájať aj potreba suplementácie, keďže detaily často rozhodujú o konečnom výsledku.

Využitie doplnkov výživy pre gamerov

Aké účinky môžeš očakávať od týchto suplementov?

Existuje viacero druhov suplementov, ktoré je možné použiť a každý má iné účinky. Je na tebe, ktoré zvolíš podľa toho, čo potrebuješ zlepšiť.

Ak chceš byť v strehu a zlepšiť si reakcie, máš na výber viacero suplementov. Najbežnejší je kofeín. Ten môžeš prijať buď z kávy a čajov, alebo v tabletovej forme. Káva a čaj sú fajn, ale často pôsobia močopudne, čo je opak toho, čo pri hre potrebuješ. Okrem toho zlepšuje pamäť, rozhodovaciu schopnosť a kategorizovanie vstupov z hry v mozgu. Netreba to s ním preháňať, dávka 100-200 mg na začiatok by ti mala plne postačovať.

Podobné účinky ti dodá aj extrakt zo zeleného čaju. Ten funguje veľmi podobne, akurát nemá taký rýchly nástup. Naopak, jeho výhodou je to, že má dlhotrvajúci efekt bez výrazných nárastov a poklesov reaktivity, čo môže byť výhoda ak potrebuješ konzistentný výkon počas dlhšej doby.

Do tretice by som ti odporučil ešte taurín. Ten odporuje funkciu centrálneho nervového systému a odďaľuje vyčerpanie. Ak chceš začať s taurínom, začni na dávke 500 mg na deň a v prípade potreby ju postupne zvyšuj na 2-3 gramy.

Využitie doplnkov výživy pre gamerov

Ak sú tvoje reakcie postačujúce, ale potrebuješ zlepšiť premýšľanie a výkon mozgu, siahni po omega-3 mastných kyselinách. Tento doplnok výživy je všeobecne prospešný pre telo a pre hráčov najmä z dôvodu, že zlepšuje pamäť. Podobné účinky má aj Ginkgo Biloba. Má veľmi pozitívne účinky na všetkých ľudí, dokonca aj na ľudí s Alzheimerovou chorobou a tiež so stareckou demenciou. Čo je ale veľkým bonusom je to, že dokáže kontrolovať hladinu kortizolu v krvi. Kortizol je tzv. „hormón stresu“, ktorý sa v tele vytvára počas veľmi napätých chvíľ. Ak sa stáva, že v stresových situáciách nedokážeš podať dobrý výkon, ginkgo je pre teba tou správnou voľbou.

Dobrým doplnkom pre gamerov je tiež Heimdall Focus Caffeine Theanine, ktorý je kombináciou kofeínu a teanínu. Teanín je látka, ktorá sa prirodzene nachádza napr. v zelenom čaji. Znižuje tep srdca a ukľudňuje telo a myseľ. Nie tak, že ťa uspí alebo spomalí tvoje reakcie. Naopak, tvoje reakcie sa zlepšia, ale budeš pri hraní kľudnejší a rozvážnejší. Dávka 200 mg v tomto produkte spolu s 200 mg kofeínu je ideálny mix na zlepšenie tvojich reakcií a rozhodovacích schopností.

Využitie doplnkov výživy pre gamerov

A čo jedlo?

Každý, kto už bol niekedy zapálený do hrania hier či pozerania filmov či seriálov vie, aké je ťažké sa od nich odpútať. Ak hráš niekoľko hodín v kuse a nemáš veľa času na prípravu jedla a samotnú konzumáciu, vyhni sa sladkostiam a chipsom. Nemôžeš podávať kvalitný výkon, keď do seba dávaš junk food. Ideálnou voľbou sú proteínové tyčinky. Tie sú chutné a sladké, zasýtia ťa ešte lepšie ako sladkosti a hlavne majú oveľa lepšie nutričné hodnoty. Ak tráviš hodiny pred počítačom bez väčšieho pohybu, nerobíš mu najlepšie a ak to ešte zaklincuješ zlou stravou, je veľká šanca, že budeš naberať čistý tuk. Ak sa tomuto chceš vyhnúť, vymeň sladkosti a polotovary za proteínové tyčinky alebo za iné fit jedlo.

Záver

E-športy sa dostávajú stále viac a viac do popredia a získavajú každý deň nových fanúšikov. S tým je spojený aj nárast amatérskych gamerov, ktorí sa snažia zlepšiť a dostať sa na vyššiu úroveň. Za počítačom trávia viac ako 10 hodín denne, čo nie je správne z hľadiska životosprávy. Ak sa to týka aj teba, mysli na to, že to nie je zdravé a snaž sa vykompenzovať tú záťaž, ktorú týmto dávaš svojmu telu. Pravidelne cvič, rob kardio, kvalitne sa stravuj a dostatočne spi. Snaž sa o to, aby si mal balans medzi hraním a zdravým životným štýlom. Iba zdravé a oddýchnuté telo dokáže podávať 100 % výkony.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Zatvorené fitko? Zacvičiť si viete jednoducho aj doma

Zatvorené fitko? Zacvičiť si viete jednoducho aj doma

Cvičenie v domácich podmienkach bolo ešte pred rokom pre väčšinu z nás nepoužiteľné a zbytočné. Načo cvičiť doma, keď môžem cvičiť v plne vybavenom fitku? Aktuálna situácia nám mení plány a zatvorenie fitness centier sa týka každého, kto chodil pravidelne cvičiť. Avšak, neznamená to, že by sme sa mali doma zatvoriť, zapnúť Netflix a vykašlať sa na celé cvičenie a zdravý životný štýl. Práve naopak. Všetko sa dá - s menšími obmedzeniami - dodržiavať ako predtým. Síce si doma asi nezadrepuješ s veľkými váhami a nebudeš cvičiť klasický benchpress, ale aj tak je možné kvalitne precvičiť všetky svaly.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO