loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Nízka cena šetrí peňaženku, nie zdravie. Ako si vybrať kvalitné výživové doplnky?

Nízka cena šetrí peňaženku, nie zdravie. Ako si vybrať kvalitné výživové doplnky?

Doplnky výživy

22.10.2020

Prečítané: 2119x

Pandémia koronavírusu opäť zatvorila fitness centrá a posilňovne. Musíme preto cvičiť na čerstvom vzduchu alebo doma. Náš progres môže okrem nepravidelnosti ovplyvniť aj užívanie nesprávnych doplnkov výživy. Poradíme ti, ktoré z nich sú pri cvičení kľúčové a prečo sa pri výbere neoplatí šetriť.

Cieľ každého z nás je jasný. Niekto potrebuje nabrať svalovú hmotu, iný schudnúť alebo, naopak, pribrať. Väčšina z nás si pri ceste za svojím snom pomáha výživovými doplnkami, ktoré by mali urýchliť želaný progres. Nie vždy je to však tak. Dôvodom je nesprávny alebo nekvalitný výživový doplnok. Ako ho rozpoznať?

Ako rozoznáš kvalitu?

Možno to pre teba nebude novinka, ale na trhu nájdeš množstvo nekvalitných výživových doplnkov, ktoré ohrozujú tvoju formu aj zdravie. Mnoho z nich sa skrýva za nízku cenu či reklamu na sociálnych sieťach. Je to prirodzené. Keď na Instagrame nájdeš obľúbeného influencera, ktorý tieto produkty propaguje, dôveruješ jeho úsudku a skúsenosti. Kvalita a zloženie produktu preto ide do úzadia. Neuvedomíš si, že často kupuješ len priemerný výrobok v peknom obale. Pokús sa takýmto reklamám odolať a kupuj produkty overených a spoľahlivých výrobcov. Investuj do svojho zdravia a nehľaď na cenu. Mohlo by sa nepekne odraziť na tvojom výkone a zdravotnom stave.

Nekvalitný výrobok spoznáš pomerne jednoducho. Stačí sa pozrieť na jeho zloženie. Keď tam nájdeš palmový olej, karagén, xantánovú gumu, či maltodextrín, zbystri pozornosť. Hoci takéto doplnky potešia chuťové poháriky, tvojmu telu neprinesú želaný výsledok. Zbytočne ho zaťažia. Pozor si daj aj na arómu, ktorá môže vo vyšších dávkach vyvolať tráviace problémy.

Keď hľadáš overené produkty vysokej kvality, vyskúšaj tie od značiek, ako Swedish Supplements (Švédska značka pre porovnanie v automobilovom priemysle niečo ako Volvo), alebo Yamamoto (Talianska značka, ktorá používa najkvalitnejšie japonské suroviny, pre porovnanie v automobilovom priemysle niečo ako Ferrari).. Ide o doplnky výživy, ktoré vznikajú v prísnom v prostredí, ktoré zaručuje vysokú kvalitu, bezpečnosť a bezchybné zloženie. Vieš, ktoré doplnky sú pre tvoj progres kľúčové?

Proteín - povinná výbava každého športovca

Proteín je najpopulárnejší a najzákladnejší doplnok výživy každého športovca. Bielkovina je totiž základná stavebná jednotka, ktorá prispieva k rastu svalu a následnej regenerácii. Po skončení tréningu nastane tzv. anabolické okno, ktoré trvá 30 až 45 minút. Práve v tomto čase treba do tela dostať proteín. Ideálnym riešením je práve proteínový nápoj, ktorý je rýchlo vstrebateľný a nezaťažuje trávenie.

Nízka cena šetrí peňaženku, nie zdravie. Ako si vybrať kvalitné výživové doplnky?

Na trhu s výživovými doplnkami nájdeš množstvo druhov proteínov. Najpredávanejším z nich je rozhodne srvátkový proteín, ktorý sa vyrába z kravského mlieka. Má tri druhy - koncentrát, izolát a hydrolyzát. Srvátkový proteín je dobre stráviteľný a má tiež kvalitný aminokyselinový profil. Najlacnejší z nich je srvátkový koncentrát. Vstrebáva sa však najpomalšie a obsahuje pomerne veľa sacharidov. Srvátkový izolát je čistejší ako koncentrát. Obsahuje menej sacharidov a tukov. Výhodou je zväčša vysoký obsah BCAA. Najkvalitnejšou možnosťou je srvátkový hydrolyzát. Rýchlo sa vstrebáva a má kvalitné zloženie. Výsledky tak uvidíš oveľa rýchlejšie. Nevýhodou môže byť vyššia cena, ktorú však rozhodne prevyšuje kvalita.

Okrem srvátkového proteínu na trhu nájdeš aj vaječné, hovädzie či viaczložkové proteíny. Čoraz populárnejšie sú aj proteíny pre vegetariánov a vegánov, ako sójový, ryžový alebo konopný proteín. Nie sú však určené len pre nich. Pomôžu aj mäsožravcom. Telu dokážu dodať množstvo kvalitných bielkovín, vlákniny a omega 3 a 6 mastných kyselín.

Gainer - podporí výkon aj výdrž

Gainer je sacharidový prípravok, ktorý pomáha získať správnu telesnú hmotnosť. Efektívne doplní denný príjem sacharidov a dodá potrebnú dávku bielkovín. Svaly vďaka nemu získajú glykogénové zásoby, ktoré podporia výkon a výdrž namáhaného organizmu. Je obľúbeným doplnkom aktívnych športovcov, pretože dokáže nahradiť až jedno jedlo denne.

Gainer sa skladá z dvoch hlavných zložiek - bielkovín a sacharidov. Kvalitný gainer obsahuje viacero živočíšnych bielkovinových zložiek s rôznymi dĺžkami vstrebávania. Zabezpečuje tak postupné a dlhotrvajúce vstrebávanie bielkovín. Mal by tiež obsahovať aspoň 15 % bielkovín, ktoré telo využije na budovanie novej svalovej hmoty. V zložení dobrých gainerov nájdeš aj vitamíny a minerály, ako aj kofeín, taurín a arginín. Športovcov s oslabeným trávením potešia gainery obohatené o tráviace enzýmy.

Nízka cena šetrí peňaženku, nie zdravie. Ako si vybrať kvalitné výživové doplnky?

Aminokyseliny - regenerujú svaly po tréningu

Aminokyselinyzákladnou stavebnou jednotkou bielkovín a svalov. Ich funkciou je najmä regenerácia svalovej hmoty po namáhavom tréningu. Delia sa na esenciálne a neesenciálne. Esenciálne aminokyseliny (napr. metionín, lyzín, leucín, valín a izoleucín) si naše telo nedokáže vyprodukovať. Musíme ich preto doplniť stravou alebo vhodnými výživovými doplnkami. Hoci si neesenciálne aminokyseliny (napr. asparagín, alanín, glycín, glutamín) dokáže organizmus vyrobiť, sú rovnako dôležité ako esenciálne aminokyseliny a pri aktívnom športovaní by sme ich mali dopĺňať. Výhodám a výberu vhodných aminokyselín sme sa viac venovali v staršom článku.

Kreatín - viac energie a silnejšie svaly

Kreatín je aminokyselina, ktorá pomáha zásobovať svaly energiou. Podporuje rast svalovej hmoty, má schopnosť zvýšiť ich silu a objem. Môžu ho užívať ženy aj muži, a to bez rozdielu veku. Pomôže pri naberaní svalovej hmoty, ako aj diéte, pri ktorej organizmu dodá potrebnú silu na cvičenie. Dokáže si ho vyrobiť každý organizmus z dostupných aminokyselín prijatých v jedle. Ide o 1 až 2 gramy kreatínu denne. Je to však pomerne zložitý proces, ktorý zaťažuje organizmus. Je preto ideálne, keď ho doplníš prostredníctvom kvalitného výživového doplnku. Je k dispozícii v prášku alebo tabletách.

Kĺbová výživa - chráni a vyživuje kĺby

Kĺbovka slúži na správne vyživenie kĺbov. Je povinnou výbavou každého športovca, ako aj nešportovca, ktorý má problémy s pohyblivosťou. Zdravé kĺby sú kľúčové nielen pri posilňovaní, ale aj ostatných športoch a každodennom fungovaní. Kĺbová výživa pomáha obnovovať kĺbové spoje, väzivá a chrupavky. Zlepšuje tiež mobilitu kĺbov. Mala by sa užívať aspoň niekoľkokrát ročne. Pri užívaní sa riaď buď príbalovým letákom alebo odporúčaním skúseného trénera či lekára. Na trhu nájdeš množstvo druhov kĺboviek. Najčastejšie obsahujú glukosamín, chondroitín, MSM, kolagén, kurkumín či žraločiu chrupavku. Každý z týchto výživových doplnkov má rôzne benefity. Pri výbere preto zohľadni cieľ, ktorý chceš s týmto výživovým doplnkom dosiahnuť. Dodrž aj odporúčanú dennú dávku a dávkovanie. Dôležité je tiež dbať na zloženie jednotlivého produktu. Keď si nevieš s výberom rady, kontaktuj nás. Radi ti poradíme.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Vitamín D: zázrak, ktorý posilní vašu imunitu

Vitamín D: zázrak, ktorý posilní vašu imunitu

Vitamín D sa práve v tomto období stále viac a viac prezentuje ako vitamín, ktorý má pozitívny vplyv na našu imunitu. Z každej strany na nás vyskakujú rôzne reklamy či články z denníkov, ktoré ho vychvaľujú ako silný nástroj na posilnenie imunity. V tomto článku sa pozrieme na základné informácie o tomto vitamíne a detailnejšie sa pozrieme na jeho účinky na imunitu. Nemôže chýbať ani informácia o tom, aké sú jeho prirodzené zdroje a aké by malo byť optimálne denné dávkovanie.

Vyhnite sa vírusom. Ako posilniť imunitu a zostať fit?

Vyhnite sa vírusom. Ako posilniť imunitu a zostať fit?

V tomto období je slovo imunita stále viac a viac prezentované v televízii, rádiách či na sociálnych sieťach. Nikdy za posledné desaťročia nebolo pre ľudí dôležitejšie udržiavanie maximálnej možnej úrovne imunity ako teraz. Vždy je lepšie, ak sa dokážeme vyhnúť všetkým chorobám, resp. ich poraziť už v zárodku, ako by sme im mali naplno prepadnúť a zbytočne vystavovať naše telo ich účinkom. V tomto článku si povieme viac o tom, ktoré kroky by si mal dodržiavať, aby si mal čo najlepšiu imunitu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO