loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Výhody dopĺňania kolagénu počas cvičenia

Výhody dopĺňania kolagénu počas cvičenia

Vysvetlenie pojmov

15.03.2017

Prečítané: 7195x

Kolagén vidíš zväčša ako ingredienciu v telovom mlieku alebo v uličke s vitamínmi v lekárni. Čo to ale kolagén je a prečo je pre tvoje telo taký prospešný? Ide o najkomplexnejší proteín, aký sa v tvojom tele nachádza. Nájdeš ho v kostiach, svaloch, pokožke, v cievach, v zažívacom systéme, v šľachách... Jednoducho takmer všade.

Je zároveň zodpovedný za silu a elasticitu pokožky a pomáha na nej nahrádzať tkanivové bunky. Ak ide o kĺby a šľachy, tu má kolagén tiež extrémne dôležitú funkciu. Tvorí totiž akési „lepidlo“, vďaka ktorému naše končatiny držia pohromade. Horšie je, že telo s pribúdajúcim vekom spomalí tvorbu kolagénu. Práve kvôli chýbajúcemu kolagénu na tele pribúdajú známky starnutia. Sem patria vrásky, ovisnutá koža, či bolesti kĺbov.

Neuveríš, ale aj zlé (nielen) stravovacie návyky znižujú obsah kolagénu v tele. Priveľa cukru, fajčenie a časté vystavovanie sa slnku sú zodpovedné za jeho postupné miznutie. Choroby vyplývajúce z nedostatku kolagénu majú buď dedičný pôvod alebo vznikajú z nedostatku potravín hodnotných na jeho obsah. Ešteže tu máme rôzne kolagénové doplnky výživy.

Aké pozitívne účinky má kolagén?

Ak máš niekedy pocit, že tvoje kosti „idú ťažko“ a pohyb ťa bolí, práve toto môže byť signálom chýbajúceho kolagénu v tele. Keď ho totiž máš málo, väzivo aj kĺby fungujú menej prirodzene, pomalšie a bolestivo. Kolagén si v kĺbe predstav ako pánt na dverách. Aj ten predsa namažeš, keď dvere vŕzgajú. Podobne to vyzerá aj v našich končatinách.

Kolagén znižuje riziko rôznych kĺbových ochorení (nielen) v staršom veku. Posledné štúdie navyše zistili, že kolagén je účinný aj v boji proti osteoartróze a ostatným kĺbovým ochoreniam. Zlepší sa tvoja vytrvalosť aj v rámci chôdze, behu, prípadne chôdze po schodoch. Kolagén je naozaj veľmi dobrý kamarát zdravých kĺbov.

Kolagén je super aj pre tvoje zažívanie (čo má tiež súvis s cvičením a zdravým životným štýlom). Upokojuje totiž sliznicu čreva, hojenie bunkovej steny a pomáha vytvárať aj ochranný povlak. Kolagén je vhodný na rôzne účely a zdravé zažívanie je jedným z nich.

Kolagén urýchľuje hojenie rán a spevňuje

Hojenie rán môže byť pre telo náročný proces. Vďaka účinkom kolagénu si ho však vie zrýchliť a zefektívniť. Kolagén je tak mocný proteín, že aj hojenie rán je preňho hračkou. Zároveň sa postará aj o spevnenie pokožky, nechtov a zubov. Toto všetko má súvis, priamo či nepriamo, s cvičením.

Ak chceš dosiahnuť viac a netrápiť sa pritom s bolestivými kĺbmi, šľachami alebo väzivom, obráť sa na kolagénové doplnky výživy. Kolagén, ktorý nezvládneš zjesť v bežnej strave, ti doplnia ľahko a spoľahlivo. Tvoje výsledky v športe sa zlepšia a ty sa viac nebudeš musieť otravovať s vynechanými „cheat days“ spôsobenými boľavými končatinami.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
100% čistý hydrolyzovaný kolagén za najlepšiu cenu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Kĺbová výživa, ktorá dá tvoje kĺby späť do formy

Kĺbová výživa, ktorá dá tvoje kĺby späť do formy

Kĺby sú pre šport absolútne dôležité. Je to logické – keby nebolo pevných kĺbov, asi ťažko by sme mohli vykonávať rôzne aktivity. Kĺby, spolu s kosťami, sú zodpovedné za pohyb celého ľudského tela. Samozrejme, aj tie sa opotrebúvajú. U niekoho menej (vďaka sedavému spôsobu života), u vrcholových športovcov viac.

Kolagén - najlepšia výživa pre tvoju pleť a kĺby

Kolagén - najlepšia výživa pre tvoju pleť a kĺby

Kolagén je naozaj dobrý na našu pokožku a pleť. Je tiež výborným doplnkom pre športovcov. Napomáha rastu sily a dosahujú sa vďaka nemu lepšie výsledky nielen v posilňovniach. Poďme sa teda spolu pozrieť, čo to konkrétne kolagén je, z čoho sa skladá a ako nám tento zázrak môže pomôcť pri získavaní sily a krajšieho vzhľadu.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO