Kolagén vidíš zväčša ako ingredienciu v telovom mlieku alebo v uličke s vitamínmi v lekárni. Čo to ale kolagén je a prečo je pre tvoje telo taký prospešný? Ide o najkomplexnejší proteín, aký sa v tvojom tele nachádza. Nájdeš ho v kostiach, svaloch, pokožke, v cievach, v zažívacom systéme, v šľachách... Jednoducho takmer všade.

Je zároveň zodpovedný za silu a elasticitu pokožky a pomáha na nej nahrádzať tkanivové bunky. Ak ide o kĺby a šľachy, tu má kolagén tiež extrémne dôležitú funkciu. Tvorí totiž akési „lepidlo“, vďaka ktorému naše končatiny držia pohromade. Horšie je, že telo s pribúdajúcim vekom spomalí tvorbu kolagénu. Práve kvôli chýbajúcemu kolagénu na tele pribúdajú známky starnutia. Sem patria vrásky, ovisnutá koža, či bolesti kĺbov.

Neuveríš, ale aj zlé (nielen) stravovacie návyky znižujú obsah kolagénu v tele. Priveľa cukru, fajčenie a časté vystavovanie sa slnku sú zodpovedné za jeho postupné miznutie. Choroby vyplývajúce z nedostatku kolagénu majú buď dedičný pôvod alebo vznikajú z nedostatku potravín hodnotných na jeho obsah. Ešteže tu máme rôzne kolagénové doplnky výživy.

Aké pozitívne účinky má kolagén?

Ak máš niekedy pocit, že tvoje kosti „idú ťažko“ a pohyb ťa bolí, práve toto môže byť signálom chýbajúceho kolagénu v tele. Keď ho totiž máš málo, väzivo aj kĺby fungujú menej prirodzene, pomalšie a bolestivo. Kolagén si v kĺbe predstav ako pánt na dverách. Aj ten predsa namažeš, keď dvere vŕzgajú. Podobne to vyzerá aj v našich končatinách.

Kolagén znižuje riziko rôznych kĺbových ochorení (nielen) v staršom veku. Posledné štúdie navyše zistili, že kolagén je účinný aj v boji proti osteoartróze a ostatným kĺbovým ochoreniam. Zlepší sa tvoja vytrvalosť aj v rámci chôdze, behu, prípadne chôdze po schodoch. Kolagén je naozaj veľmi dobrý kamarát zdravých kĺbov.

Kolagén je super aj pre tvoje zažívanie (čo má tiež súvis s cvičením a zdravým životným štýlom). Upokojuje totiž sliznicu čreva, hojenie bunkovej steny a pomáha vytvárať aj ochranný povlak. Kolagén je vhodný na rôzne účely a zdravé zažívanie je jedným z nich.

Kolagén urýchľuje hojenie rán a spevňuje

Hojenie rán môže byť pre telo náročný proces. Vďaka účinkom kolagénu si ho však vie zrýchliť a zefektívniť. Kolagén je tak mocný proteín, že aj hojenie rán je preňho hračkou. Zároveň sa postará aj o spevnenie pokožky, nechtov a zubov. Toto všetko má súvis, priamo či nepriamo, s cvičením.

Ak chceš dosiahnuť viac a netrápiť sa pritom s bolestivými kĺbmi, šľachami alebo väzivom, obráť sa na kolagénové doplnky výživy. Kolagén, ktorý nezvládneš zjesť v bežnej strave, ti doplnia ľahko a spoľahlivo. Tvoje výsledky v športe sa zlepšia a ty sa viac nebudeš musieť otravovať s vynechanými „cheat days“ spôsobenými boľavými končatinami.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
100% čistý hydrolyzovaný kolagén za najlepšiu cenu
Zakúpite tu