loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Vplyv zinku na chudnutie a priberanie. Aká je pravda?

Vplyv zinku na chudnutie a priberanie. Aká je pravda?

Doplnky výživy

17.12.2021

Prečítané: 1391x

O zinku sme si v našich článkoch povedali už dosť, ale nepozreli sme sa naňho z pohľadu chudnutia. Ako už asi vieš, zinok je minerál, ktorý je nevyhnutný pre rast a udržiavanie všetkých buniek v tele. Ukázalo sa, že účinne pomáha ľuďom pri chudnutí, ale nemal by sa prijímať v nadmernom množstve. Tento článok ti odpovie na dve dôležité otázky: Môže ti pomôcť pri chudnutí? Koľko zinku by si mal denne užívať, aby si dosiahol optimálne výsledky?

Základné informácie

Zinok je kľúčovým minerálom v tele a je nevyhnutný pre optimálne zdravie. Môže pomáhať pri metabolizme tukov, čo vedie k úbytku hmotnosti a okrem iných dôležitých funkcií podporuje zdravé imunitné bunky. Mnohí ľudia majú nedostatok zinku a ani si to neuvedomujú, pretože bežné príznaky, ako je únava alebo zlý spánok, môžu zostať nepovšimnuté.

Vplyv zinku na chudnutie a priberanie. Aká je pravda?

Funkcia zinku v tele

Medzi základné funkcie zinku patrí podpora zdravia pokožky a zároveň pomoc pri syntéze bielkovín. Pomáha tiež uľahčovať pôsobenie inzulínu v tele, čo znamená, že hladina cukru v krvi zostáva počas dňa stabilná. Taktiež je potrebný pre zdravú funkciu mozgu, čo môže viesť k rýchlejšiemu mysleniu a zlepšeniu pamäte. Zohráva tiež kľúčovú úlohu pri syntéze DNA, takže jeho nedostatok môže ovplyvniť rýchlosť množenia buniek.

Môže ti zinok pomôcť schudnúť?

V tejto otázke sa ešte stále nevie presne povedať, aká je pravda a je potrebný ďalší výskum. Zinok je však určite dôležitým minerálom, ktorý treba brať do úvahy pri chudnutí a celkovom zdraví, preto je dobré zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na zinok alebo v prípade potreby užívať tablety.

Zinok ti možno pomôže schudnúť, ale výskumy zatiaľ nie sú jednoznačné. Ukázalo sa však, že môže zohrávať úlohu pri regulácii chuti do jedla, ako aj pri odbúravaní sacharidov a tukov, ktoré tvoria časť metabolizmu podieľajúceho sa na chudnutí. Ak teda hľadáš zinok ako potenciálnu pomoc pri chudnutí, môže ti pomôcť. Určite však nestavaj chudnutie na tom, že začneš prijímať vysoké dávky zinku a zrazu pôjdu kilá preč. To určite nie. Avšak, pri spávnom používaní ti malou mierou môže pomôcť.

Vplyv zinku na chudnutie a priberanie. Aká je pravda?

Vplyv zinku na chudnutie sa stále skúma, ale niektoré predbežné dôkazy naznačujú, že môže podporiť chudnutie. Jedna štúdia ukázala, že suplementácia zinku zvýšila počet účastníkov, ktorí schudli a stratili telesný tuk. Iná štúdia ukázala, že príjem zinku bol spojený s nižším indexom telesnej hmotnosti (BMI).

Zinok sa podieľa na mnohých procesoch súvisiacich s metabolizmom vrátane tvorby a ukladania energie. Je tiež nevyhnutný pre správnu funkciu hormónov, ako je leptín, ktorý zohráva úlohu pri kontrole chuti do jedla. Je potrebný ďalší výskum na preskúmanie potenciálnych mechanizmov, ktorými môže zinok ovplyvňovať chudnutie.

Koľko zinku by ste mali denne užívať, aby ste dosiahli optimálne výsledky?

Pri akútnom deficite zinku sa netreba obávať ani vyšších dávok - až do hodnoty 100 mg na deň. Táto dávka ale nie je správna pre bežné každodenné užívanie. Denná dávka zinku by sa mala pohybovať medzi 25-50 mg. Ak užívaš zinok pravidelne, postačí ti aj menšia dávka. Minimum je 10 mg na deň. Pre tehotné a dojčiace ženy by mala byť dávka ešte o 20-50 % vyššia.

Vplyv zinku na chudnutie a priberanie. Aká je pravda?

Záver

Ako už asi vieš, na to, aby si schudol nie je žiadny magický trik a ani zinok ti zázračne nepomôže. Áno, dokáže podporiť chudnutie napr. tým, že zníži tvoj apetít, ale základom je a vždy bude kalorický deficit. Správna strava, dostatočné množstvo kalórií, bielkovín, tukov a sacharidov a optimálne aj aeróbny a anaeróbny tréning. Nič nie je pri chudnutí dôležitejšie a všetky prípravky na chudnutie fungujú len vtedy, keď dodržiavaš tieto pravidlá. Vtedy ti dokážu pomôcť zefektívniť tvoju snahu a urýchliť spaľovanie tukov.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Aj ty si určite denne dopraješ nejaký ranný života budič, ako je napríklad šálka kávy, zeleného čaju alebo energetický nápoj zdieľajúci spoločnú ingredienciu: kofeín. Ľudia na celom svete si pochutnávajú na jedlách a nápojoch obsahujúcich kofeín už viac ako tisíc rokov. Je to jedna z najštudovanejších zložiek potravy. Aj napriek tomu o ňom pretrvávajú mylné predstavy. Aj preto nám nadácia medzinárodnej rady pre informácie o potravinách (tzv. IFIC) poskytuje vedecky podložené informácie o bežných otázkach o kofeíne, jeho použití v potravinách a nápojoch a jeho vplyve na zdravie.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO