loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Trápi ťa nedostatok železa? Takto si ho prirodzene doplníš.

Trápi ťa nedostatok železa? Takto si ho prirodzene doplníš.

Zdravie a krása

02.07.2021

Prečítané: 331x

Z našich článkov už isto vieš, že deficit niektorých vitamínov a minerálov je úplne bežný. Medzi tieto deficitné mikronutrienty patrí aj železo. V dnešnom článku si povieme viac o tom, ako ho do tela dopĺňať a čo robiť pre to, aby si ho mal dostatok.

Deficit - prečo a čo spôsobuje?

Nedostatok železa nastáva, keď tvoje telo nemá dostatok minerálu. Ľudské telo potrebuje železo na výrobu hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, ktorý mu umožňuje prenášať kyslík po tele. Ak tvoje telo nemá dostatok hemoglobínu, tkanivá a svaly nebudú mať dostatok kyslíka, aby mohli efektívne pracovať. To vedie k stavu, ktorý sa nazýva anémia. Aj keď existujú rôzne typy anémie, anémia z nedostatku železa je najbežnejšia na celom svete.

Trápi ťa nedostatok železa? Takto si ho prirodzene doplníš.

Medzi bežné príčiny nedostatku železa patria:

 • nedostatočný príjem železa v dôsledku jedálnička, ktorý neposkytuje denné výživové potreby
 • zápalové ochorenie čriev
 • zvýšené požiadavky na železo počas tehotenstva
 • strata krvi v dôsledku silnej menštruácie alebo vnútorného krvácania
 • nedostatok železa môže mať za následok príznaky, ktoré môžu mať vplyv na kvalitu vášho života, patria sem dýchavičnosť, únava a znížená koncentrácia

Príznaky nedostatku železa sa líšia v závislosti od:

 • závažnosti anémie
 • rýchlosti vývoja deficitu
 • veku
 • súčasného zdravotného stavu

3 najčastejšie príznaky a prejavy nedostatku železa:

Nezvyčajná únava

Pocit veľkej únavy je jedným z najčastejších príznakov nedostatku železa. Táto únava nastáva preto, lebo tvojmu telu chýba železo, ktoré potrebuje na výrobu hemoglobínu.

Bez dostatku hemoglobínu sa do tvojich tkanív a svalov dostane menej kyslíka, čím sa pripravíš o energiu. Tvoje srdce musí tiež tvrdo pracovať, aby rozpohybovalo po tele viac krvi bohatej na kyslík, čo ťa môže unaviť.

Mnoho ľudí s nedostatkom železa má však okrem slabosti aj pocit nedostatku energie aj ťažkosti s koncentráciou.

Trápi ťa nedostatok železa? Takto si ho prirodzene doplníš.

Bledosť

Bledá pokožka alebo bledé sfarbenie vnútornej časti dolných viečok sú ďalšími častými znakmi nedostatku železa. Hemoglobín v červených krvinkách dáva krvi červenú farbu, takže nízke hladiny počas nedostatku železa spôsobujú, že krv je menej červená. Preto pokožka môže stratiť svoju „zdravú“ farbu. Táto bledosť u ľudí s nedostatkom železa sa môže prejaviť po celom tele alebo môže byť obmedzená na jednu oblasť.

Dýchavičnosť

Hemoglobín umožňuje tvojim červeným krvinkám prenášať kyslík po tele. Ak máš deficit železa, tvoje svaly nedostávajú dostatok kyslíka na vykonávanie bežných činností, ako je napríklad chôdza.

Ktoré potraviny obsahujú veľa železa?

Ak máš nedostatok železa, zvyčajne to môže byť spôsobené nedostatkom týchto potravín v strave. Najlepšími zdrojmi železa sú:

 • červené mäso, napr. hovädzie a bravčové
 • hydina
 • tmavozelená, listová zelenina, napr. špenát a kel
 • sušené ovocie, napr. hrozienka a marhule
 • hrášok, fazuľa a iné strukoviny
 • morské plody
 • semená a orechy
 • cvikla

Trápi ťa nedostatok železa? Takto si ho prirodzene doplníš.

Pomôž zvýšiť svoju absorpciu železa

Dôležité je, že konzumácia vitamínu C pomôže tvojmu telu lepšie vstrebávať železo. Snaž sa jesť dostatok potravín bohatých na vitamín C - primárne ovocie a zeleninu. Niektoré potraviny prijímané vo väčšom množstve môžu obmedzovať vstrebávanie železa. Patria sem čaj, káva a potraviny s vysokým obsahom vápnika - ako sú mliečne výrobky a celozrnné obilniny obohatené o vápnik.

Suplementácia

Doplnok železa by si mal brať iba v prípade, že tvoj lekár potvrdí, že máš jeho deficit. Odporúčaná denná dávka je 20 mg. Straty železa predstavujú asi 0,5-1 mg za deň, no u žien sú straty väčšie, asi 1,5-2 mg za 24 hodín. Ak užiješ doplnok s obsahom železa, skús s ním piť napríklad pomarančový džús na zvýšenie jeho absorpcie alebo použi doplnok obsahujúci vitamín C.

Užívanie suplementov s obsahom železa môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky:

 • bolesť brucha
 • zápcha alebo hnačka
 • pálenie záhy
 • nevoľnosť alebo zvracanie
 • čierna stolica

Tieto vedľajšie účinky sa však dajú minimalizovať užívaním konkrétnych typov železa, ktoré môžu minimalizovať negatívne účinky, ako je napr. chelát bisglycinátu železa.

Kedy by si mal navštíviť lekára?

Poraď sa so svojím lekárom ak máš podozrenie na nedostatok železa v tele. Ak sa nelieči, môže sa vyvinúť do ťažkej anémie. To by nakoniec mohlo viesť k komplikáciám, vrátane:

 • srdcových problémov
 • depresie
 • vyššej pravdepodobnosti infekcií
 • problémy s tehotenstvom

Anémia z nedostatku železa je častejšia u žien ako u mužov.

Záver

Užívaj doplnky železa iba vtedy, ak ti ich predpíše lekár. Príliš veľa železa môže poškodiť tvoje srdce, pečeň a pankreas. Mal by si tiež povedať svojmu lekárovi, ak sa u teba vyskytnú vedľajšie účinky doplnkov železa ako napríklad kovová chuť alebo zvracanie. Anémia z nedostatku železa je najbežnejším typom anémie na celom svete.

Niektorí ľudia majú zjavné príznaky, zatiaľ čo iní nemajú žiadne. To často závisí od závažnosti anémie. Medzi bežné príznaky patrí únava, bledá pokožka, dýchavičnosť, suché poškodené vlasy a pokožka. Ak si myslíš, že máš príznaky z nedostatku železa, poraď sa so svojím lekárom. Samodiagnostika sa neodporúča. Väčšina foriem nedostatku železa sa dá liečiť pomerne ľahko, zvyčajne pomocou stravy bohatej na železo alebo suplementov, ak ti to samozrejme odporučí lekár.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Tu zakúpite kvalitné a cenovo dostupné železo
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

O kyseline listovej počul asi každý, ale málokto pozná jej účinky na ľudské telo. To je veľká škoda, lebo jej využitie je veľmi široké ako u mužov, tak u žien. V tomto článku si túto kyselinu predstavíme, povieme si o jej benefitoch na ľudské telo a o suplementácii.

Bodliak, ktorý lieči. Poznáte pestrec mariánsky?

Bodliak, ktorý lieči. Poznáte pestrec mariánsky?

Niektorí ľudia prechádzajú k prirodzenejším spôsobom riešenia určitých zdravotných stavov, keď namiesto štandardných farmaceutických liekov a liečebných postupov užívajú bylinné doplnky. Jedným z bylinných doplnkov, ktorý si získava popularitu, je pestrec mariánsky. Najväčšie výhody pestreca mariánskeho súvisia predovšetkým s alternatívnou liečbou ochorenia pečene. V článku sa dozvieš viac o tejto bylinke a o tom, aké účinky by si pri jeho užívaní mohol pociťovať.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO