loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Stravovanie

13.01.2021

Prečítané: 2751x

Aj ty si určite denne dopraješ nejaký ranný života budič, ako je napríklad šálka kávy, zeleného čaju alebo energetický nápoj zdieľajúci spoločnú ingredienciu: kofeín. Ľudia na celom svete si pochutnávajú na jedlách a nápojoch obsahujúcich kofeín už viac ako tisíc rokov. Je to jedna z najštudovanejších zložiek potravy. Aj napriek tomu o ňom pretrvávajú mylné predstavy. Aj preto nám nadácia medzinárodnej rady pre informácie o potravinách (tzv. IFIC) poskytuje vedecky podložené informácie o bežných otázkach o kofeíne, jeho použití v potravinách a nápojoch a jeho vplyve na zdravie.

Je kofeín bezpečný?

Desaťročia výskumu zistili, že mierne množstvo kofeínu (aktuálna „zdravá porcia“ kofeínu pre zdravého dospelého človeka je 400 mg) konzumovaného bežnou zdravou populáciou je bezpečné a nepoškodzuje naše zdravie. Jeho bezpečnosť podporuje aj jeho dlhá história používania miliónmi až miliardami ľudí a tiež rozsiahle štúdie.

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Kofeín a tréning

Ak by si sa dokonca rozhodol piť kávu pri cvičení, dokážeš si výrazne oddialiť bod vyčerpania. Užitie 330 mg kofeínu môže predĺžiť čas, kým sa dostaví vyčerpanie až o 21 minút, pričom 1 klasická šálka espressa obsahuje okolo 95 mg kofeínu. Pre porovnanie s inými nápojmi obsahujúcimi kofeín uvádzame porovnanie:

  • 1 hrnček instantnej a espresso kávy: 95-100 mg
  • 1 hrnček filtrovanej kávy: 140 mg
  • 1 hrnček zeleného čaju: 75 mg
  • 1 plechovka coly: 40 mg
  • 1 plechovka (250 ml) energetického nápoja: až 80 mg - väčšie plechovky môžu obsahovať až 160 mg

Podľa vytrvalostnej bežkyne a trénerky britskej atletickej asociácie Alex Cook, ktorá je zároveň športovou dietologičkou je optimálne vypiť kávu 45 minút pred začiatkom fyzickej aktivity.

Uviedla tiež, že: „Kofeín sa v profesionálnom športe používa kvôli preukázaným výhodám zvyšujúcim vytrvalosť pri fyzickej aktivite. Väčšinou sa to považuje za pozitívum preto, že príjem kofeínu zvyšuje oxidáciu tukov a má šetriaci účinok na našu zásobu uhľohydrátov, ktorá vedie k oddialeniu spomínaného vyčerpania počas cvičenia.“

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Koľko kofeínu priemerne každý deň skonzumujú ľudia na Slovensku?

Posledné štúdie o príjme kofeínu ukazujú, že Slováci vlani skonzumovali 2,8 kilogramu kávy na obyvateľa, čo je o 22 % menej ako v rekordnom roku 2014. Dlhodobo sa spotreba na Slovensku pohybuje na úrovni 3,05 kilogramu na obyvateľa (10-ročný priemer). Najvyššiu spotrebu kávy dosiahlo Slovensko v roku 2014, kedy sa spotrebovalo až 3,6 kg tejto plodiny na obyvateľa.

Zvyšuje kofeín riziko vzniku srdcových chorôb?

Populačná štúdia zistila, že kofeín nezvyšuje riziko srdcových chorôb. Avšak tí, ktorí majú v anamnéze srdcový infarkt, kardiovaskulárne choroby alebo vysoký krvný tlak, by mali zvýšený príjem kofeínu konzultovať so svojim lekárom.

Zvyšuje kofeín krvný tlak?

Kofeín nespôsobuje chronický vysoký krvný tlak (hypertenzia) alebo trvalé zvýšenie krvného tlaku. U niektorých citlivých osôb môže dôjsť pri konzumácii kofeínu k dočasnému zvýšeniu krvného tlaku. Štúdie však zistili, že tento nárast je mierny a menší ako nárast pri chodení po schodoch.

A čo tehotné ženy a kofeín?

Túto otázku si určite položí každá tehotná žena, ktorej denný rituál pozostával ešte pred týmto obdobím z minimálne jednej kávy denne. Do dnešného dňa existuje mnoho rôznych vedeckých štúdií, či s kávou pokračovať alebo nie.

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Napríklad štúdia publikovaná v časopise BMJ Evidence Based Medicin sa zaoberala užívaním kofeínu počas tehotenstva. Doktorka Daghni Rajasingham, konzultantka pôrodníkov a hovorkyňa Kráľovskej akadémie pôrodníkov a gynekológov, uviedla:

„Zistenia našej štúdie prispievajú k množstvu dôkazov, ktoré podporujú obmedzený príjem kofeínu počas tehotenstva, ale tehotné ženy nemusia úplne vylúčiť kofeín.“ Lekárka odporúča obmedziť príjem kofeínu na 200 miligramov  denne - čo zodpovedá dvom šálkam espresso kávy.

Ďalšia štúdia však hovorí, že vysoký príjem kofeínu môže mať vplyv na zvýšenie potratovosti. Spomínaný zdroj priniesol v tejto súvislosti dva nezávislé prieskumy, ktoré však ponúkajú rozdielne výsledky. American Journal of Obstetrics and Gynecology tvrdil, že ak žena skonzumuje viac ako 200 miligramov kofeínu denne, má dvakrát väčšiu pravdepodobnosť potratu, ako žena, ktoré neskonzumuje žiadny kofeín.

Avšak iný prieskum z dielne Epidemiology, v rámci ktorého mali ženy užívať spomínaných 200 miligramov kofeínu denne, neukázal žiadne zvýšené riziko.

Celkovo ide o veľmi komplexnú tému, na ktorej záveroch sa - ako si mohol vidieť - odborníci nevedia dohodnúť a preto si svoj výber určite odkonzultuj so svojim lekárom.

Bezkofeínová káva pre tých, ktorým chýba chuť kávy

Ak trpíš nespavosťou, určite ti odporúčam vyskúšať bezkofeínovú kávu. Takáto káva sa vyrába rôznou extrakciou kofeínu. Niektoré firmy využívajú chemikálie, ako napríklad rozpúšťadlá, iní však vysokú teplotu, vodu a vysoký tlak. Na to, aby bol z kávových zŕn vytiahnutý kofeín, sú využívané chemické rozpúšťadlá ako napríklad dichlórmetán alebo etylacetát. Príkladom nechemickej metódy je triglyceridová metóda. Na to, aby sa kofeín vytiahol k povrchu zrna, sa zelené kávové zrná máčajú v horúcej vode. Následne sú premiestnené do ďalšej nádrže, kde sú ponorené do kávových olejov, ktoré boli získané z použitej mletej kávy.

Napriek využitiu všetkých spomínaných procesov v káve ostanú antioxidanty, ktoré majú mnoho zdravotných výhod. A to je pre konzumenta veľmi dobrá správa.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Využitie doplnkov výživy pre gamerov

Využitie doplnkov výživy pre gamerov

Časy, kedy trávenie času za počítačom bolo len pre deti sú dávno preč. Hranie hier je dnes doménou nie len tínedžerov, ale aj starších mužov a tiež žien. Pred niekoľkými rokmi či desaťročiami sme si to ešte nevedeli naplno predstaviť, ale hranie počítačových hier dokáže byť plnohodnotnou prácou. Dnes už existujú veľké turnaje, kde sa počet fanúšikov dokáže vyšplhať na podobné čísla ako pri hokeji či iných „bežných“ športoch. Pro gameri sú hviezdami všade na svete a dokážu si zarobiť mesačne obrovské sumy.

Sladké fit recepty: Ako na zdravé muffiny s tvarohom a ovocím?

Sladké fit recepty: Ako na zdravé muffiny s tvarohom a ovocím?

Každý z náš rád maškrtí. Niekto je zaťažený na sladké čokoládové či vanilkové chute a iným chutia viac ovocné sladkosti a koláče. V dnešnom článku si ukážeme dva zdravé recepty na muffiny s proteínom, tvarohom a ovocím. Každý z týchto receptov sa dá upraviť a je len na tebe, ako vymeníš niektoré ingrediencie a vytvoríš si recept podľa svojej chuti.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO