Bielkoviny sú jednou z najdôležitejších výživných súčastí potravín, ktoré jeme. Pomáhajú rastu svalovej hmoty v našom tele, dodávajú nám potrebnú výživu a silu na denné aktivity a zároveň neobsahujú extrémne množstvo kalórií. Navyše, často aj skvelo chutia.

Existuje množstvo potravín, ktoré obsahujú bielkoviny. Sú to napríklad obľúbené vajcia a rôzne druhy mäsa. Bielkoviny nájdeš aj v strukovinách a napríklad tiež v brokolici. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko druhov potravín a povieme si koľko bielkovín obsahujú.

Náš blog je tu pre to, aby ťa udržiaval v skvelej kondícii vďaka našim výživovým doplnkom, ale aj tým, aby ti napovedal, ako zdravo žiť. Dnes ti poradíme ako napumpovať príjem bielkovín do tvojho tela tak, aby bol vždy dokonale vyvážený.

Bielkoviny sú totiž dôležité nielen na rast svalovej hmoty, ale aj na pálenie tukov v tvojom tele, funkciu metabolizmu a na redukciu pocitu hladu (na rozdiel od rôznych nezdravých „maškŕt“). Ak cvičíš, mal by si denne prijať 1 g bielkovín na cca každých 0,5 kg svojej váhy.

Hlavným zdrojom bielkovín je kvalitné mäso

 

Potravina

Obsah bielkovín na 100 g

Grécky jogurt

10 g

Švajčiarsky syr

27 g

Vajcia

13 g

Mlieko

3,4 g

Hovädzí steak

26 g

Kuracie prsia

20 g

Tuniak (steak)

30 g

Losos (steak)

20 g

Cottage Cheese

11 g

Fazuľa

21 g

Šošovica

9 g

Sušené mäso

33 g

Mix orieškov

20 g

Arašidové maslo

25 g

Tofu

8 g

Zelený hrášok

5 g

Sója

36 g

Brokolica

2,8 g

Tuniak v konzerve

20 g


Aj vo vajíčkach sa ukrývajú cenné bielkoviny

Veríme, že sme ti dnešnou tabuľkou pomohli k lepšiemu prehľadu vo svete bielkovín. V prípade, ak budeš potrebovať poradiť, náš výživový poradca Ľuboš ti je k dispozícii.

Bielkoviny ti odporúčame dopĺňať aj pomocou kvalitných suplemetov, ako napríklad proteínových doplnkov výživy.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk