Proviron, resp. funkčná substancia mesterolón je zakázaná látka (doping), ktorá sa štandardne používa ako v cykle, tak aj v PCT. Patrí medzi najrozšírenejšie látky u ľudí, ktorí užívajú zakázané prípravky na podporu tvorby nových svalových prírastkov či spaľovanie prebytočného tuku.

Málokedy je využívaný ako samostatne užívaná látka, väčšinou sa kombinuje aj s inými steroidmi, napr. s testosterónom má synergický efekt a znásobuje jeho anabolické vlastnosti. Podobne funguje aj s boldenonom.

Na čo sa využíva proviron?

V PCT je využívaný najmä na podporu libida a zlepšenie celkového sex-drive-u. Okrem toho v kúre zlepšuje žilnatosť a dry-look, teda množstvo vody v podkoží a aj preto sa často využíva v kúrach zameraných na skvalitnenie svalstva a spálenie tuku. Proviron nie je hepatotoxický, takže nepoškodzuje pečeň, nespôsobuje gynekomastiu a ani zadržiavanie vody.

Čo sa týka negatívnych vedľajších účinkov, tých je hneď niekoľko:

  • zväčšenie prostaty
  • tvorba akné
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • strata vlasov, plešatenie

U žien je to ešte horšie, dá sa očakávať aj:

  • prehnaný rast telesného ochlpenia
  • zhrubnutie hlasu
  • zväčšenie klitorisu

Ak máš problémy s cholesterolom, provironu sa radšej vyhni. Jeho užívaním by si si tento stav ešte zhoršil. Rovnako si treba dávať pozor aj na vypadávanie vlasov – ak máš predispozíciu po rodičoch a starých rodičoch na plešatenie, proviron ti ho privolá ešte skôr, ako by prišlo prirodzene.

Vysadenie provironu

Po vysadení tejto látky si tvoje telo veľmi oddýchne. Kvôli zväčšovaniu prostaty sú pri jeho užívaní časté problémy s močením. Tento stav by sa mal po ukončení užívania provironu výrazne zlepšiť. Taktiež často dochádza k zlepšeniu psychického stavu a zlepšeniu stavu pokožky. Ak si počas kúry stratil nejaké vlasy a vypadali, už nikdy ich nevrátiš späť. Treba si preto veľmi dobre premyslieť, či užívanie tejto látky naozaj stojí za to.

Má to zmysel?

Užívanie steroidov je dnes stále viac a viac rozšírené. A to aj napriek tomu, že sú nelegálne. Neužívajú ich len kulturisti, ktorí sa snažia vyhrať lokálnu či medzinárodnú súťaž, ale najmä rekreační cvičenci, ktorí nemajú dostatok informácií o týchto látkach, nie sú pravidelne kontrolovaní u lekára a často si nedajú spraviť ani raz ročne krvné testy. Tu je riziko ich užívania vysoké.

Obľúbený výrok „ja to dosiahnem aj bez steroidov, výsledky budem mať rovnaké ako sypači, akurát mi to bude dlhšie trvať“ je jasná lož. Anabolické steroidy posúvajú hranice svalového rozvoja ďaleko za hranice toho, čo dokáže tvoje telo dosiahnuť naturálne. Postava Arnolda Schwarzeneggera či Phila Heatha sa nedá dosiahnuť bez dopingu, ani keby si cvičil 100 rokov s optimálnou stravou, tréningom, regeneráciou a mal výbornú genetiku.

Je len na tebe, či začneš užívať steroidy alebo nie. Pred tým, ako sa rozhodneš sa ale zamysli nad tým, či ti stoja zdravotné riziká a vedľajšie účinky za väčšie svaly či vyrysovanejší sixpack. Aj naturálne vieš spraviť slušnú formu a bez strachu z toho, akú daň na tvojom zdraví si steroidy po čase vyberú.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.sk