loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Bodliak, ktorý lieči. Poznáte pestrec mariánsky?

Bodliak, ktorý lieči. Poznáte pestrec mariánsky?

Zdravie a krása

21.01.2021

Prečítané: 169x

Niektorí ľudia prechádzajú k prirodzenejším spôsobom riešenia určitých zdravotných stavov, keď namiesto štandardných farmaceutických liekov a liečebných postupov užívajú bylinné doplnky. Jedným z bylinných doplnkov, ktorý si získava popularitu, je pestrec mariánsky. Najväčšie výhody pestreca mariánskeho súvisia predovšetkým s alternatívnou liečbou ochorenia pečene. V článku sa dozvieš viac o tejto bylinke a o tom, aké účinky by si pri jeho užívaní mohol pociťovať.

Čo je to ostropestrec mariánsky?

Ostropestrec mariánsky je známy tiež ako strieborný bodliak alebo pestrec - bylinka pôvodom zo Stredomoria. Táto pichľavá rastlina má výrazné fialové kvety a biele žilky. Koreň, listy ale hlavne plody bodliaku obsahujú liečivé zložky a podporujú regeneráciu pečeňových buniek a posilňujú imunitný systém. Aktívne zložky v pestreci mariánskom sú skupinou rastlinných zlúčenín, ktoré sú spoločne známe ako silymarín.

Je známe, že silymarín extrahovaný z pestreca mariánskeho má antioxidačné, antivírusové a protizápalové vlastnosti. V skutočnosti sa tradične používa na liečbu porúch pečene a žlčníka, na podporu tvorby materského mlieka, prevenciu a liečbu rakoviny a dokonca na ochranu pečene pred uštipnutím hadom, alkoholom a inými jedmi z prostredia.

Bodliak, ktorý lieči. Poznáte pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky chráni vašu pečeň

Táto bylina je často propagovaná pre svoje účinky na ochranu pečene. Pravidelne sa používa ako doplnková liečba u ľudí, ktorí majú poškodenie pečene v dôsledku chorôb, ako sú napríklad alkoholové ochorenie pečene, tukové ochorenie pečene, hepatitída alebo dokonca rakovina pečene.

Štúdie preukázali zlepšenie funkcie pečene u ľudí s jej ochorením, ktorí užívali práve extrakt z pestreca mariánskeho a naznačujú, že by mohol pomôcť znížiť zápal a poškodenie pečene. Aj keď je potrebný ďalší výskum, predpokladá sa, že pestrec redukuje poškodenie pečene spôsobené voľnými radikálmi, ktoré sa tvoria pri metabolizácii toxických látok v pečeni. Štúdia tiež zistila, že môže mierne predĺžiť dĺžku života ľudí s cirhózou pečene.

Pomôže zabrániť vekom podmienenému úpadku funkcie mozgu

Ostropestrec mariánsky sa používa už viac ako dvetisíc rokov ako tradičný liek na neurologické stavy, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti dokazujú, že je potenciálne neuroprotektívny a mohol by pomôcť zabrániť zhoršeniu mozgových funkcií, ktoré sa vyskytujú pri starnutí. V štúdiách sa ukázalo, že silymarín zabraňuje oxidačnému poškodeniu mozgových buniek, čo by mohlo pomôcť zabrániť duševnému úpadku.

Bodliak, ktorý lieči. Poznáte pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky ochráni kosti

Osteoporóza je ochorenie spôsobené progresívnym úbytkom kostnej hmoty. Zvyčajne sa vyvíja pomaly niekoľko rokov a spôsobuje krehnutie kostí, ktoré sa ľahko lámu, a to aj po menších pádoch. V experimentálnych výskumoch sa ukázalo, že pestrec mariánsky stimuluje mineralizáciu kostí a potenciálne chráni pred úbytkom kostnej hmoty.

Výsledok tejto štúdie naznačuje, že ostropestrec mariánsky môže byť užitočnou terapiou na prevenciu alebo oddialenie úbytku kostnej hmoty u postmenopauzálnych žien.

Zvýši produkciu materského mlieka

Jedným z ďalších benefitov tejto bylinky je, že môže zvýšiť produkciu materského mlieka u dojčiacich matiek. Predpokladá sa, že telo si začne vytvárať hormón prolaktín produkujúci mlieko. Údaje sú veľmi obmedzené, avšak jedna kontrolovaná štúdia zistila, že matky užívajúce 420 mg silymarínu počas 63 dní vyprodukovali o 64 % viac mlieka ako matky užívajúce placebo.

Pomôže pri liečbe akné

Akné je chronické zápalové ochorenie kože. Aj keď nie je nebezpečné, môže spôsobiť jazvy nie len na tele ale aj na duši. Tak isto oxidačný stres v tele môže hrať úlohu pri vzniku akné. Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým účinkom ti však pestrec môže byť veľmi nápomocný.

Je zaujímavé, že jedna štúdia zistila, že u ľudí s akné, ktorí užívali 210 miligramov silymarínu denne počas 8 týždňov, došlo k 53 % poklesu lézií akné.

Ostropestrec mariánsky môže znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou

Ostropestrec mariánsky môže byť užitočnou doplnkovou terapiou na zvládnutie cukrovky 2. typu. Zistilo sa, že jedna zo zlúčenín v ostropestreci mariánskom môže fungovať podobne ako niektoré diabetické lieky tým, že pomáha zlepšovať citlivosť na inzulín a znižovať hladinu cukru v krvi.

Nedávna analýza zistila, že u ľudí, ktorí bežne užívali silymarín, došlo k významnému zníženiu ich hladín cukru v krvi nalačno a HbA1c, čo je miera kontroly cukru v krvi. Antioxidačné a protizápalové vlastnosti ostropestreca mariánskeho môžu byť navyše užitočné aj pri znižovaní rizika vzniku diabetických komplikácií, ako je ochorenie obličiek.

Bodliak, ktorý lieči. Poznáte pestrec mariánsky?

Kontraindikácie

Pri užívaní pestreca sa neodporúča piť alkohol, mlieko a konzumovať horšie stráviteľné a dráždivé jedlá, minimálne do 60 minút po užití. Jeho suplementovanie sa taktiež neodporúča deťom do 5 rokov a ľuďom s vážnymi chorobami srdca a vysokým krvným tlakom.

Po užití väčších dávok pestreca ako je odporúčané, nehrozia žiadne zdravotné problémy (s výnimkou osôb, ktorým sa užívanie vyslovene neodporúča).

Dávkovanie

Cieľom užívania počas jedla je zmiešanie s trávenou potravou, tým sa dosiahne plynulá stimulácia pečene.

Drvené (nie mleté) plody - pri priamej konzumácií sa odporúča zjesť 20-60 semienok pri každom jedle.

Čaj - čaj sa pripravuje z jednej až dvoch čajových lyžíc semien, ktoré sa varia minimálne 15 minút na miernom vare. Čaj sa pije počas jedla alebo čo najskôr po jedle.

Tablety - pri tabletkách stačí užívať jednu tabletku denne, resp. podľa návodu na používanie.  Neodporúča sa jesť pred hlavným chodom.

Kvapky - tinktúra sa užíva 3x denne, 10 kvapiek podávaných po jedle, resp. podľa návodu na používanie.

Pečeň je hlavný orgán detoxikácie organizmu

Ak by sme tému detoxu a očisty zhrnuli, je to práve pečeň, ktorá plní funkciu ústrednej čističky a detoxikuje celé telo. Veľmi dobrou správou je, že pečeň má schopnosť sa veľmi dobre zregenerovať. Zdravá pečeň a zdravé obličky odvádzajú skvelú prácu na neustálom detoxovaní tela. Neustále, každodenne, bez prestávky čistia organizmus od škodlivín.

Najlepšou voľbou však stále ostáva zdravý životný štýl, pohyb a regenerácia. Ak máš potrebu svoje telo nakopnúť a siahnuť po takýchto doplnkoch výživy, určite sa informuj u svojho lekára alebo lekárnika.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Najkvalitnejší pestrec mariánsky
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Káva a kofeín: Je pitie kávy zdraviu prospešné?

Aj ty si určite denne dopraješ nejaký ranný života budič, ako je napríklad šálka kávy, zeleného čaju alebo energetický nápoj zdieľajúci spoločnú ingredienciu: kofeín. Ľudia na celom svete si pochutnávajú na jedlách a nápojoch obsahujúcich kofeín už viac ako tisíc rokov. Je to jedna z najštudovanejších zložiek potravy. Aj napriek tomu o ňom pretrvávajú mylné predstavy. Aj preto nám nadácia medzinárodnej rady pre informácie o potravinách (tzv. IFIC) poskytuje vedecky podložené informácie o bežných otázkach o kofeíne, jeho použití v potravinách a nápojoch a jeho vplyve na zdravie.

Kedy a prečo užívať probiotiká?

Kedy a prečo užívať probiotiká?

Nie všetky baktérie, ktoré sa nachádzajú v tele sú zlé. Práve naopak, existuje veľké množstvo baktérií, bez ktorých by sme nedokázali žiť. Väčšina z týchto „dobrých“ baktérií sa nachádza v našom tráviacom systéme. Pomáhajú nám s trávením, zvyšujú jeho efektivitu a taktiež prispievajú k dobrej imunite. V tomto článku si povieme viac o probiotikách, ich účinkoch a povieme si aj o tom, v ktorých potravinách ich nájdeš.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO