Čo je to kyselina listová?
Kyselina listová je syntetický, vo vode rozpustný vitamín používaný v doplnkoch a obohatených potravinách. Je to telom vyrobená verzia folátu, prirodzene sa vyskytujúceho vitamínu B, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách. Naše telo si nemôže tento folát vytvoriť, takže ho treba získavať z potravy.
Kyselina listová vs. folát
Aj keď sa slová folát a kyselina listová často používajú ako synonymá, tieto vitamíny sú odlišné. Syntetizovaná kyselina listová sa štrukturálne líši od folátu a má mierne odlišné biologické účinky v tele. Folát sa nachádza v mnohých rastlinných a živočíšnych potravinách vrátane špenátu, kelu, brokolice, avokáda, citrusových plodov, vajec a hovädzej pečene. Na druhej strane, kyselina listová sa pridáva do potravín ako napr. múka, raňajkové cereálie a chlieb. Kyselina listová sa predáva aj v koncentrovanej forme ako doplnok výživy.
Naše telo používa folát pre širokú škálu dôležitých funkcií, vrátane:
- syntézy, regenerácie a metylácie - pridanie metylovej skupiny - tvorba DNA
- bunkové delenie
- premena homocysteínu na metionín - aminokyselinu, ktorá sa používa na syntézu bielkovín, alebo sa premieňa na S-adenosylmethionín (SAMe) - zlúčeninu, ktorá v tele funguje ako primárny donor metylu a je nevyhnutná pre množstvo bunkových reakcií
- dozrievanie červených krviniek
Nedostatok kyseliny listovej v tele
Kyselina listová je zapojená do mnohých životne dôležitých metabolických procesov a jej deficit v tele vedie k mnohým negatívnym zdravotným výsledkom vrátane megaloblastickej anémie, zvýšeného rizika srdcových chorôb a určitých druhov rakoviny.
Jej nedostatok v tele má niekoľko príčin, napr.:
- nedostatočný príjem stravy
- choroby, ktoré ovplyvňujú absorpciu folátov v zažívacom systéme, vrátane celiakie, žalúdočného bypassu a syndrómu krátkeho čreva
- achlorhydria alebo hypochlorhydria (chýbajúca alebo nízka hladina žalúdočnej kyseliny)
- alkoholizmus
- tehotenstvo
- hemolytická anémia
- dialýza
V súčasnej dobe je mnoho krajín, ktoré požadujú, aby sa obilné výrobky obohacovali kyselinou listovou.
Prírodný folát, zdroje folátu v potrave
Ako už vieš, niektoré jedlá ako šošovica, cícer, špargľa a špenát obsahujú prírodný folát. Neexistujú žiadne zdroje potravy s obsahom kyseliny listovej.
Všeobecne sa dáva prednosť prijímaniu výživných látok z potravín pred doplnkami. Pokiaľ však ide o folát, môžu existovať určité názorové rozdiely. V tomto článku autor hovorí, že foláty z potravín nemôžu nahradiť kyselinu listovú z doplnkov. Telo dokáže absorbovať prirodzene sa vyskytujúci folát iba na 50-60 %. Varením potravín bohatých na foláty sa zničí až 50-90 % folátov, ktoré sa v nich nachádzajú, takže aj tento fakt prispieva k tomu, že nie je jednoduché získavať túto látku z bežnej potravy a je vhodné ju suplementovať.
Aj keď sa doplnky kyseliny listovej a folátu zvyčajne používajú na liečbu rovnakých stavov, majú rôzne účinky na organizmus, a preto môžu rôznymi spôsobmi ovplyvňovať zdravie.
Výhody a využitie kyseliny listovej a folátov
Podpora zdravia mozgu
Výskum ukázal, že nízka hladina folátov v krvi je spojená so zlou funkciou mozgu a so zvýšeným rizikom demencie. Dokonca aj normálne až nízke hladiny folátov sú spojené so zvýšeným rizikom mentálneho poškodenia u starších ľudí. Štúdie tiež preukázali, že suplementovanie kyseliny listovej môže zlepšiť funkciu mozgu u ľudí s mentálnym postihnutím a pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby.
Doplnková liečba porúch duševného zdravia
Ukázalo sa, že ľudia s depresiou majú nižšie hladiny folátu v krvi ako ľudia bez depresie. Štúdie ukazujú na to, že dopĺňanie folátu a kyseliny listovej môže znižovať depresívne príznaky, ak sa užívajú spolu s antidepresívami. Systematický prehľad preukázal, že pri použití spolu s antidepresívami bola liečba doplnkami na báze folátu, vrátane kyseliny listovej a metylfolátu spojená s významne väčším znížením depresívnych symptómov v porovnaní so samotnou liečbou antidepresívami. Prehľad siedmych štúdií navyše zistil, že liečba doplnkami na báze folátov spolu s antipsychotickými liekmi viedla k zníženiu negatívnych symptómov u ľudí so schizofréniou v porovnaní so samotnými antipsychotikami.
Ďalšie výhody
Dopĺňanie kyseliny listovej bolo spojené aj s nasledujúcimi benefitmi:
- Cukrovka. Doplnky na báze folátu môžu pomôcť zlepšiť kontrolu cukru v krvi, znížiť inzulínovú rezistenciu a zlepšiť kardiovaskulárne funkcie u pacientov s cukrovkou. Tieto doplnky môžu tiež pomôcť znížiť diabetické komplikácie vrátane neuropatie
- Plodnosť. Vyšší príjem doplnkového folátu (viac ako 800 mcg denne) je spojený s vyššou mierou narodených dievčat u žien podstupujúcich technológiu asistovanej reprodukcie. Dostatočný obsah folátov je tiež nevyhnutný pre kvalitu, implantáciu a dozrievanie vajíčok
- Zápal. Ukázalo sa, že doplnky kyseliny listovej a prírodných folátov znižujú zápalové markery vrátane C-reaktívneho proteínu (CRP) v rôznych populáciách, vrátane žien so syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS) a detí s epilepsiou
- Zníženie vedľajších účinkov liekov. Doplnky na báze folátu môžu pomôcť znížiť výskyt vedľajších účinkov spojených s používaním určitých liekov, napr. metotrexátu, imunosupresívneho lieku používaného na liečbu reumatoidnej artritídy, psoriázy a niektorých druhov rakoviny.
- Ochorenie obličiek. Z dôvodu zhoršenej funkcie obličiek sa hyperhomocysteinémia vyskytuje u viac ako 80 % ľudí s chronickým ochorením obličiek. Suplementácia kyselinou listovou môže pomôcť znížiť hladinu homocysteínu a riziko srdcových chorôb v tejto populácii.
Kyselina listová a tehotenstvo
Vieš, že už pri prvotnej myšlienke mať dieťa by ženy mali myslieť na kyselinu listovú? Predstav si kyselinu listovú ako „superveľmoc“ vitamínov B. Nielen, že je nevyhnutná pre rast buniek, ale je tiež známa tým, že pomáha predchádzať určitým vrodeným chybám detí. Ak sa kyselina listová užíva už pred začiatkom tehotenstva a následne počas neho, môže zabrániť vzniku až 70 % niektorých závažných vrodených chýb mozgu a chrbtice.
Odporúča sa, aby všetky ženy vo veku od 15 do 49 rokov užívali 400 mikrogramov (mcg) kyseliny listovej denne. Užívanie kyseliny listovej pred tehotenstvom poskytuje matke i dieťaťu množstvo zdravotných výhod. Konkrétnejšie, užívanie kyseliny listovej pred tehotenstvom môže pomôcť zabrániť už spomínaným vrodeným chybám mozgu a chrbtice dieťaťa.