loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

Zdravie a krása

15.02.2021

Prečítané: 108x

O kyseline listovej počul asi každý, ale málokto pozná jej účinky na ľudské telo. To je veľká škoda, lebo jej využitie je veľmi široké ako u mužov, tak u žien. V tomto článku si túto kyselinu predstavíme, povieme si o jej benefitoch na ľudské telo a o suplementácii.

Čo je to kyselina listová?

Kyselina listová je syntetický, vo vode rozpustný vitamín používaný v doplnkoch a obohatených potravinách. Je to telom vyrobená verzia folátu, prirodzene sa vyskytujúceho vitamínu B, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách. Naše telo si nemôže tento folát vytvoriť, takže ho treba získavať z potravy.

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

Kyselina listová vs. folát

Aj keď sa slová folát a kyselina listová často používajú ako synonymá, tieto vitamíny sú odlišné. Syntetizovaná kyselina listová sa štrukturálne líši od folátu a má mierne odlišné biologické účinky v tele. Folát sa nachádza v mnohých rastlinných a živočíšnych potravinách vrátane špenátu, kelu, brokolice, avokáda, citrusových plodov, vajec a hovädzej pečene. Na druhej strane, kyselina listová sa pridáva do potravín ako napr. múka, raňajkové cereálie a chlieb. Kyselina listová sa predáva aj v koncentrovanej forme ako doplnok výživy.

Naše telo používa folát pre širokú škálu dôležitých funkcií, vrátane:

Nedostatok kyseliny listovej v tele

Kyselina listová je zapojená do mnohých životne dôležitých metabolických procesov a jej deficit v tele vedie k mnohým negatívnym zdravotným výsledkom vrátane megaloblastickej anémie, zvýšeného rizika srdcových chorôb a určitých druhov rakoviny.

Jej nedostatok v tele má niekoľko príčin, napr.:

 • nedostatočný príjem stravy
 • choroby, ktoré ovplyvňujú absorpciu folátov v zažívacom systéme, vrátane celiakie, žalúdočného bypassu a syndrómu krátkeho čreva
 • achlorhydria alebo hypochlorhydria (chýbajúca alebo nízka hladina žalúdočnej kyseliny)
 • alkoholizmus
 • tehotenstvo
 • hemolytická anémia
 • dialýza

V súčasnej dobe je mnoho krajín, ktoré požadujú, aby sa obilné výrobky obohacovali kyselinou listovou.

Prírodný folát, zdroje folátu v potrave

Ako už vieš, niektoré jedlá ako šošovica, cícer, špargľa a špenát obsahujú prírodný folát. Neexistujú žiadne zdroje potravy s obsahom kyseliny listovej.

Všeobecne sa dáva prednosť prijímaniu výživných látok z potravín pred doplnkami. Pokiaľ však ide o folát, môžu existovať určité názorové rozdiely. V tomto článku autor hovorí, že foláty z potravín nemôžu nahradiť kyselinu listovú z doplnkov. Telo dokáže absorbovať prirodzene sa vyskytujúci folát iba na 50-60 %. Varením potravín bohatých na foláty sa zničí až 50-90 % folátov, ktoré sa v nich nachádzajú, takže aj tento fakt prispieva k tomu, že nie je jednoduché získavať túto látku z bežnej potravy a je vhodné ju suplementovať.

Aj keď sa doplnky kyseliny listovej a folátu zvyčajne používajú na liečbu rovnakých stavov, majú rôzne účinky na organizmus, a preto môžu rôznymi spôsobmi ovplyvňovať zdravie.

Výhody a využitie kyseliny listovej a folátov

Podpora zdravia mozgu

Výskum ukázal, že nízka hladina folátov v krvi je spojená so zlou funkciou mozgu a so zvýšeným rizikom demencie. Dokonca aj normálne až nízke hladiny folátov sú spojené so zvýšeným rizikom mentálneho poškodenia u starších ľudí. Štúdie tiež preukázali, že suplementovanie kyseliny listovej môže zlepšiť funkciu mozgu u ľudí s mentálnym postihnutím a pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby.

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

Doplnková liečba porúch duševného zdravia

Ukázalo sa, že ľudia s depresiou majú nižšie hladiny folátu v krvi ako ľudia bez depresie. Štúdie ukazujú na to, že dopĺňanie folátu a kyseliny listovej môže znižovať depresívne príznaky, ak sa užívajú spolu s antidepresívami. Systematický prehľad preukázal, že pri použití spolu s antidepresívami bola liečba doplnkami na báze folátu, vrátane kyseliny listovej a metylfolátu spojená s významne väčším znížením depresívnych symptómov v porovnaní so samotnou liečbou antidepresívami. Prehľad siedmych štúdií navyše zistil, že liečba doplnkami na báze folátov spolu s antipsychotickými liekmi viedla k zníženiu negatívnych symptómov u ľudí so schizofréniou v porovnaní so samotnými antipsychotikami.

Ďalšie výhody

Dopĺňanie kyseliny listovej bolo spojené aj s nasledujúcimi benefitmi:

 • Cukrovka. Doplnky na báze folátu môžu pomôcť zlepšiť kontrolu cukru v krvi, znížiť inzulínovú rezistenciu a zlepšiť kardiovaskulárne funkcie u pacientov s cukrovkou. Tieto doplnky môžu tiež pomôcť znížiť diabetické komplikácie vrátane neuropatie
 • Plodnosť. Vyšší príjem doplnkového folátu (viac ako 800 mcg denne) je spojený s vyššou mierou narodených dievčat u žien podstupujúcich technológiu asistovanej reprodukcie. Dostatočný obsah folátov je tiež nevyhnutný pre kvalitu, implantáciu a dozrievanie vajíčok

Kyselina listová: Podporuje tehotenstvo a tlmí depresiu

 • Zápal. Ukázalo sa, že doplnky kyseliny listovej a prírodných folátov znižujú zápalové markery vrátane C-reaktívneho proteínu (CRP) v rôznych populáciách, vrátane žien so syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS) a detí s epilepsiou
 • Zníženie vedľajších účinkov liekov. Doplnky na báze folátu môžu pomôcť znížiť výskyt vedľajších účinkov spojených s používaním určitých liekov, napr. metotrexátu, imunosupresívneho lieku používaného na liečbu reumatoidnej artritídy, psoriázy a niektorých druhov rakoviny.
 • Ochorenie obličiek. Z dôvodu zhoršenej funkcie obličiek sa hyperhomocysteinémia vyskytuje u viac ako 80 % ľudí s chronickým ochorením obličiek. Suplementácia kyselinou listovou môže pomôcť znížiť hladinu homocysteínu a riziko srdcových chorôb v tejto populácii.

Kyselina listová a tehotenstvo

Vieš, že už pri prvotnej myšlienke mať dieťa by ženy mali myslieť na kyselinu listovú? Predstav si kyselinu listovú ako „superveľmoc“ vitamínov B. Nielen, že je nevyhnutná pre rast buniek, ale je tiež známa tým, že pomáha predchádzať určitým vrodeným chybám detí. Ak sa kyselina listová užíva už pred začiatkom tehotenstva a následne počas neho, môže zabrániť vzniku až 70 % niektorých závažných vrodených chýb mozgu a chrbtice.

Odporúča sa, aby všetky ženy vo veku od 15 do 49 rokov užívali 400 mikrogramov (mcg) kyseliny listovej denne. Užívanie kyseliny listovej pred tehotenstvom poskytuje matke i dieťaťu množstvo zdravotných výhod. Konkrétnejšie, užívanie kyseliny listovej pred tehotenstvom môže pomôcť zabrániť už spomínaným vrodeným chybám mozgu a chrbtice dieťaťa.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

3 rýchle a zdravé obedy z batátov, ktoré hravo zvládnete

3 rýchle a zdravé obedy z batátov, ktoré hravo zvládnete

Batáty nie sú v našej krajine úplne bežnou potravinou. Oveľa častejšie používame ako prílohu obyčajné zemiaky, ktoré sa u nás pestujú odnepamäti. Len postupnými pomalými krokmi si zvykáme na ich využitie v kuchyni. Poďme sa pozrieť na základné informácie o tejto zdravej potravine a ukážeme si tri recepty, ktoré si z nich môžeš pripraviť.

Manuál pre čerstvé mamičky: Ako schudnúť po pôrode?

Manuál pre čerstvé mamičky: Ako schudnúť po pôrode?

Príchod dieťaťa na svet je jedna z najkrajších vecí, aké môže žena vo svojom živote zažiť. Avšak, tehotenstvo je prirodzene spojené aj s naberaním hmotnosti. Už v minulom článku sme sa venovali problematike priberania počas tehotenstva. Ak si si ho prečítala tak vieš, že počas tehotenstva by mala chudá žena pribrať približne 13-18kg, žena s primeranou postavou 12-16 kilogramov a žena s nadváhou asi len 7-12 kilogramov. Čo spraviť s novými kilogramami po pôrode? Ak sa chceš dostať naspäť do formy, čítaj ďalej a dozvieš sa, ako na to.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO