Zastavil sa rast tvojich svalov? Dosahuješ výsledky veľmi pomaly alebo sa dokonca už niekoľko týždňov prevaľuješ na mieste a stagnuješ? Rast svalov závisí od viacerých faktorov, na ktoré musíš brať ohľad.

Ak jednu z týchto súčastí podceníš, výsledkom môže byť výrazné spomalenie alebo zastavenie naberania svalov. Čo teda treba dodržiavať, aby sa ti to nestalo?

Dôležitá zásada pre rast svalov: vyvážená strava

Množstvo kulturistov, fitnessákov, ale aj výživových odborníkov zastáva názor, že vyvážená strava tvorí 70 % všetkých výsledkov. Samozrejme, konkrétne percento sa prípad od prípadu môže líšiť. To však nemení nič na tom, že zdravá strava je základ.

Do svojho stravovacieho plánu zaraď dostatok bielkovín a zeleniny. Doobeda sa posilňuj zdravým ovocím, ktoré ti dodá aj zdravé cukry vo forme fruktózy. Jedz viackrát denne menšie porcie a neprejedaj sa. Zabudni na mastné šišky – to iba raz za čas. Uvidíš, že dodržiavaním zdravej stravy ti žiadna stagnácia nebude hroziť.

Je spánok naozaj dôležitý pre rast svalov?

Samozrejme, že áno, a ako! Keď spíš málo, tvoje svaly majú problém sa dostatočne zregenerovať. Keď nie sú zregenerované, nemôžu predsa rásť. Predstav si, že musíš cestovať, a že celú noc budeš šoférovať. Kedy sa ti bude šoférovať lepšie: keď si pospíš alebo keď ostaneš unavený? To isté platí o tvojich svaloch.

Nepodceňuj potrebu zdravého a výdatného spánku. Ani s ním to však nepreháňaj. Všetkého veľa totiž škodí.

Dobré doplnky výživy zrýchlia rast svalov

Keď už vidíš, že prestávaš rásť bez akýchkoľvek doplnkov výživy, možno je načase jeden z nich vyskúšať. Vyberaj poctivo a ideálne po porade s tvojím výživovým poradcom. Zvoľ si doplnok, ktorý má pre teba tie najlepšie účinky. Ak si vyberieš ten správny, stagnácia sa zmierni a tvoje telo pocíti náhly nával ďalšej vôle rásť.

Rozmanitý tréning zvyšuje motiváciu

Tréning a stereotypy

Nezabúdaj z času na čas meniť aj cviky, ktoré robíš. Ak totiž budeš rok čo rok robiť stále to isté, je možné, že tvoje telo rast svalov zastaví. Zmenou cvikov svaly prekvapíš a tie tak budú opäť mať čo robiť, aby stíhali tvoje tempo. Ideálne je meniť ich každé tri týždne, až mesiac.

Posúvaj svoje hranice a zvýš rast svalov

Ak chceš rásť, nemôžeš zostávať tam, kde si. Zvyšuj svoje možnosti a neustále sa snaž dosahovať viac. Iba tak svoje telo naučíš rásť aj vtedy, keď sa mu už priveľmi nechce.

Týchto 5 zásad ti zaručí, že nebudeš stagnovať. Dôležité je iba to, aby si každú z nich naozaj svedomito dodržiaval. Koniec koncov, nezabúdaj, že to robíš pre seba, nie pre druhých.

Autor: Štefan Garančovský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk