loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
9 faktov o bielkovinách, ktoré by mal poznať každý športovec

9 faktov o bielkovinách, ktoré by mal poznať každý športovec

Stravovanie

06.12.2016

Prečítané: 27485x

Bielkoviny – veľmi často skloňované slovo, a to nielen vo fitness kruhoch! Každý z nás by počas dňa mal prijímať dostatočné množstvo bielkovín. Aj tu však platí, že to netreba preháňať. Toto množstvo je potrebné prispôsobiť tomu, či v daný deň cvičíš, aké cviky robíš a mnohým ďalším faktorom.

Bielkoviny v tvojom tele pomáhajú opravovať poškodené tkanivo, starajú sa ti o metabolizmus a budujú svalovú hmotu. Sú to akési stavebné bloky tvojho tela. Myslíš si, že vieš o bielkovinách všetko? Možno ťa teraz vyvedieme z omylu a dozvieš sa o nich niečo nové!

1. Čo je úlohou bielkovín?

Každá bunka tvojho tela (áno, aj svaly, ktoré posilňuješ) obsahuje v určitom množstve bielkoviny. Podporujú tvoj imunitný systém, rast svalov a metabolizmus. Zároveň ti pomáhajú udržiavať váhu na stabilnej úrovni.

2. Tvoj príjem bielkovín môže pochádzať aj z rastlinných zdrojov

Veľa ľudí si myslí, že bez živočíšnej pomoci nedokáže prijať dostatočné množstvo bielkovín. Omyl! Tvoj denný príjem bielkovín môžeš získať výhradne z rastlinných zdrojov. Sem patria napríklad rôzne zdravé zrná, semienka, oriešky, sója, brokolica, a mnoho ďalších.

Už veľa športovcov (napr. aj „crossfiťáci“) potvrdili, že na správnu kondíciu nemusíme jesť len mäso a živočíšne zdroje.

kvalitné potraviny ako zdroj bielkovín

3. Bielkoviny proti stresu!

Toto je trochu nečakaný, ale príjemný vedľajší účinok bielkovín :-). Ak podnikáš alebo máš zamestnanie plné stresu, bielkoviny ti pomôžu. Stres spôsobuje veľa zlého, napríklad postupné poškodzovanie tkanív v tele.

Bielkoviny sa starajú, aby bolo toto poškodzovanie čo najmenšie. Ak už nejaké vzniklo, pomáhajú ho regenerovať. Zároveň vďaka nim získaš stabilizovanú hladinu cukru v krvi, čo ti môže zlepšiť náladu!

4. Bielkoviny pomáhajú pleti a vlasom

Nielen tvoje svaly potrebujú bielkoviny! Pomáhajú aj kvalite pleti a vlasov. Vďaka nim získaš čistú pleť a zdravé, pevné vlasy.

5. Koľko bielkovín treba zjesť?

Aké % z denného príjmu kalórií by mali tvoriť bielkoviny? Vo všeobecnosti platí, že v prípade zdravého dospelého človeka to je približne medzi 20 – 35 % denne.

6. Bielkovinové diéty – pomáhajú?

Nezabúdaj na zlaté pravidlo – nič nepreháňaj. Aj keď v mnohých článkoch nájdeš informácie, že by si mal jesť čo najviac bielkovín, nie je to vždy tak. Ak ich totiž zješ príliš, tvojmu telu budú chýbať ďalšie podstatné látky z iných potravín.

Poctivo si sleduj, či prijímaš dostatok vlákniny a sacharidov. Kontroluj aj obsah cholesterolu v bielkovinovej strave – zvykne byť vyšší.

7. Necvičíš a ješ bielkoviny?

Samotné bielkoviny ti nespôsobia nárast svalov. Poskytujú stavebnú hmotu, vďaka ktorej pri tvojom pravidelnom cvičení svaly narastú. Ani dom sa nepostaví len tak, keď na pozemok privezieš tehly a maltu.

Potrebuješ na to tím profesionálov, ktorí z nich vyčarujú domov. Takisto je to aj s bielkovinami – zacvič si a telo sa ti odvďačí svalovou hmotou.
bielkoviny sú stavebnou hmotou svalov

8. Bielkoviny a funkcie mozgu

Tvoj mozog tiež potrebuje bielkoviny, aby správne fungoval. Ak si chceš zaistiť správnu funkciu nervových zakončení a ďalších súčastí mozgu (vrátane sústredenia sa na bežné činnosti), jedz bielkoviny. Budú nápomocné aj v tomto prípade.

9. Chudnutie s bielkovinami

Ak chceš zhodiť kilá, bielkoviny budú tvoji kamaráti. Stabilizujú obsah krvi v tele a pomáhajú metabolizmu, aby pracoval na optimálnej úrovni. Jedlá s vyšším obsahom bielkovín ťa navyše na dlhšiu dobu zasýtia a zabránia prejedaniu (okrem Vianoc, samozrejme :-)).

Autor: Štefan Garančovský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

V ktorých jedlách je najviac bielkovín?

V ktorých jedlách je najviac bielkovín?

Bielkoviny sú jednou z najdôležitejších výživných súčastí potravín, ktoré jeme. Pomáhajú rastu svalovej hmoty v našom tele, dodávajú nám potrebnú výživu a silu na denné aktivity a zároveň neobsahujú extrémne množstvo kalórií. Navyše, často aj skvelo chutia.

10 potravín, ktoré obsahujú veľa bielkovín

10 potravín, ktoré obsahujú veľa bielkovín

Náš denný jedálniček by mal byť nutrične vyvážený. Pre dosiahnutie dobrých výsledkov (nielen) v športe, by si mal počas dňa prijať bielkoviny z bežného jedla. Dnes ti prinášame zopár tipov na potraviny, ktoré sú chutné, ale aj bohaté na obsah bielkovín.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO