Čo to vlastne je?
Stresové prejedanie sa je odpoveď tela na negatívne emócie ako napr. strach alebo smútok. Jedlo v týchto prípadoch pôsobí ako liek na naše problémy. Avšak, ako tušíš, vôbec týmto problémom nepomáha, práve naopak.
Ako ho odhaliť?
Toto prejedanie sa je istým zvykom, ktorý sme si osvojili. Preto, ak chceš zistiť, prečo to robíš, musíš analyzovať viacero faktorov, ako napr.:
- v akých situáciách zajedáš stres?
- jedná sa o stres z práce, školy, rodiny, či iný druh stresu?
- deje sa to len vtedy, ak si hladný/hladná? Alebo sa to deje aj vtedy, ak nepotrebuješ jesť, ale dostaví sa stres a ješ bez ohľadu na stav nasýtenia?
- kde sa ti toto deje? Len doma alebo aj v práci?
- cítiš sa po tomto zajedaní stresu krátkodobo lepšie ako horšie?
Cieľom je odhaliť, prečo sa to deje, za akých okolností a v akom čase. Ak zistíš, prečo to tak je a nájdeš istý vzor správania, budeš s tým vedieť ďalej pracovať a odstrániť toto správanie. Úplne bežným výsledkom môže byť zistenie, že ješ napr. po firemnej porade, pred náročnou prezentáciou v práci, pred prípravou na skúšku na vysokej škole či po písomke v škole.
Ak toto zistíš, je to super, lebo s tým dokážeš pracovať. Nemusíš mať teraz výčitky svedomia, že kvôli šéfovi v práci si objednáš veľké menu v najbližšom fast-foode. Nie je to správne, ale nemusíš sa za to hanbiť - ideš predsa pracovať na tom, aby sa to nedialo. Základom je uvedomenie si toho, prečo to robíš a že s tým chceš skoncovať.
Ako prestať?
Vytvor si plán, čo budeš robiť, ked opäť nastane situácia, že budeš v strese alebo pod tlakom a budeš siahať po nezdravom jedle a snažiť sa tento stres „zajesť“. Ako na to? Máš viacero možností. Buď vypi pohár s nejaký nápojom (ale nie sladkým), ako napr. voda, čaj, káva. Prípadne sa choď prejsť, pohraj sa so psom, pusti si obľúbenú pesničku alebo si choď dať tri série zhybov či klikov. Jednoducho nájdi si niečo, čím nahradíš zajedanie.
Nemusí to byť len jedna vec, kľudne si do zoznamu daj aj tri a niekde si ich napíš. Umiestni si ich napísané na miesto, kde ich budeš mať na očiach - napríklad na chladničku alebo na pozadie mobilného telefónu. Vždy, keď nastane situácia, kedy sa dostaneš pod tlak a mal by si chuť siahnuť po nejakom jedle, spomeň si na to, že si si vytvoril zoznam iných aktivít, ktoré by si mal robiť a vykonaj jednu z nich. Nie neskôr, ale okamžite, keď na teba prídu chute na jedlo. Znie to možno zvláštne, ale naozaj to funguje. Vyskúšaj to a uvidíš, že niektorá z týchto aktivít ti zaberie a možno namiesto toho, že zješ tri sladké tyčinky budeš v týchto chvíľach chillovať so slúchatkami a dobrou pesničkou alebo budeš robiť zhyby. Fyzická aktivita je veľmi odporúčaná, lebo ťa aj fyzicky vyčerpá a stres a tlak odíde oveľa rýchlejšie.
Záver
Psychická záťaž na každého z nás je z roka na rok vyššia a vyššia a o svoje psychické zdravie sa musíme starať najmä sami. V prípadoch, kedy sa jedná o jednoduchý problém, ktorý sa dá odstrániť aj svojpomocne ti môže byť pomôckou aj takýto zoznam náhrad jedla a informácia o tom, čo by si mal robiť. Avšak, ak je tvoj problém väčší a sám sa ho nevieš zbaviť, vyhľadaj odborníka - napr. psychológa. Nemáš dôvod sa hanbiť, že si nevieš poradiť sám, je to normálne. Fakt, že chceš vyhľadať niekoho, kto ti s tým pomôže hovorí je základ toho, aby si svoju závislosť porazil. Budeme ti držať palce.