loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Spaľujte kalórie efektívnejšie. Ako zrýchliť metabolizmus?

Spaľujte kalórie efektívnejšie. Ako zrýchliť metabolizmus?

Zdravie a krása

03.11.2021

Prečítané: 862x

Metabolizmus je proces, ktorým telo premieňa prijatú potravu na energiu. Vďaka tejto energii potom dokáže telo fungovať a ty sa dokážeš nielen hýbať a športovať, ale najmä dýchať, tvoriť nové bunky v tele, okysličuje sa ti celé telo atď. Ak by si teda mal spomalený metabolizmus, alebo by ti “nefungoval”, mal by si oveľa väčší problém ako len to, že sa ti ukladá viac tuku ako sa ti páči. Takže neplatí, že vieš priamo vo väčšej miere ovplyvniť rýchlosť svojho metabolizmu, lebo tá je daná. Dá sa ovplyvniť len mierne. Čo ale môžeš ovplyvniť je to, koľko energie tvoje telo spotrebuje - a tým pádom ako sa bude ukladať tuk a koľko ho bude.

Viac svalov spotrebuje viac kalórií

Pýtaš sa, ako je možné, že niektorí ľudia jedia viac ako iní a napriek tomu nepriberajú? Dôvodov, prečo sa to deje je viacero. Jedným z nich je určite fakt, že nie vždy je pravda, že niekto zje viac ako iný človek a nepriberie. V prvom rade je potrebné pozerať na to, koľko má jedlo celkovo kalórií a nielen na objem jedla. Objem zďaleka nekoreluje s množstvom kalórií. Obrovská misa zeleniny s mäsom s nízkym obsahom tuku (kuracie či morčacie prsia alebo chudé hovädzie mäso) môže mať bez problémov polovičný obsah kalórií oproti jednému burgru či obyčajnej bravčovej krkovičke s prílohou. Ak teda vidíš, že niekto dokáže naraz zjesť veľa jedla, neznamená to, že zjedol aj veľa kalórií.

Spaľujte kalórie efektívnejšie. Ako zrýchliť metabolizmus?

Druhou veľmi dôležitou informáciou je to, koľko má tvoje telo svalov. Čím viac svalov máš, tým viac energie potrebuješ len na to, aby si tieto svaly nakŕmil, aby si o ne neprišiel. Podľa viacerých štúdií kilogram svalu spotrebuje minimálne trikrát viac kalórií ako kilogram tuku. To znamená, že ak vedľa seba postavíš dvoch chlapov s rovnakou hmotnosťou, ale jeden bude vysekaný a bude mať veľa svalov a druhý bude mať veľa tuku, budú spaľovať aj bez toho, aby sa hýbali, odlišné množstvo kalórií. Vysekaný a svalnatý chlap spotrebuje viac kalórií ako jeho kamarát, ktorý namiesto činky radšej drží ovládač od televízora. Ak chceš, aby tvoje telo spaľovalo viac kalórií, snaž sa o nabratie svalovej hmoty. Platí to rovnako ako pre mužov, tak aj pre ženy. Svalová hmota je zdravá, pre telo prospešná a dovoľuje ti zjesť viac jedla.

Zameraj sa na dostatočný príjem bielklovín

Termický efekt potravín určuje, koľko energie (kalórií) naše telo spáli pri spracovaní jedla. Hovorí teda o tom, koľko energie musí telo vynaložiť na strávenie a metabolizovanie živín. Bielkoviny majú až 10-násobne vyšší termický efekt ako tuky. To znamená, že ak prijmeš 100 kalórií z tuku a 100 kalórií z bielkovín, výsledok nebude taký istý. Pri bielkovinách telo minie na spracovanie tejto potravy približne 15-30 kalórií a pri tukoch len 1-3 kalórie.

Spaľujte kalórie efektívnejšie. Ako zrýchliť metabolizmus?

Snaž sa prijať aspoň 2 gramy bielkovín na kilogram svojej hmotnosti. Okrem toho, že bielkoviny potrebuješ na udržanie svalovej hmoty, ktorú už máš, potrebuješ ich aj na tvorenie novej svalovej hmoty, ktorá sa vytvára vplyvom silového tréningu. Taktiež je veľkou výhodou bielkovín fakt, že ťa zasýtia na oveľa dlhšiu dobu ako napr. sacharidy.

Pi dostatok vody

Pitie vody dokáže krátkodobo (približne na jednu hodinu) zvýšiť metabolizmus a spáliť zopár kalórií naviac. Okrem toho ťa voda na chvíľu aj zasýti a budeš mať menšie nutkanie si niečo zajesť.

Určite si tiež počul o tom, že pitie studenej vody dokáže spáliť veľa kalórií. Avšak, to je len polopravda. Pitie studenej vody dokáže spáliť podľa tejto štúdie kalórie naviac oproti pitiu vlažnej vody, ale nie je to veľké množstvo. Je to dané tým, že telo musí vynaložiť energiu na to, aby túto studenú vodu ohrialo na teplotu tela. Určite sa teda nespoliehaj na to, že budeš piť studenú vodu a zrazu začneš chudnúť - aj keď to v malej miere môže pomôcť.

Pohyb je základ

Všetky druhy pohybu - či sa jedná o aeróbny alebo anaeróbny tréning - sú obrovským plusom. Zvyšujú rýchlosť metabolizmu nielen počas tréningu, ale aj po jeho ukončení. Okrem toho, silový tréning pôsobí ešte pozitívne aj na rast svalov, čo ďalej pozitívne vplýva na metabolizmus. Ako už vieš, čím viac svalov máš, tým viac energie môžeš prijať a nepriberieš.

Spaľujte kalórie efektívnejšie. Ako zrýchliť metabolizmus?

Chilli pomáha naštartovať metabolizmus

Aj o tomto fakte si už asi počul. Kapsaicín, ktorý sa nachádza v paprike a spôsobuje to, že jedlo je pálivé, má pozitívne účinky na metabolizmus. Pri pridaní do jedla sa odhaduje, že pomôže spáliť približne 10 kalórií. Nie je to veľa, ale ak to robíš pravidelne a dlhodobo, postupne sa to nasčíta a aspoň menšou mierou pomôže.

Zelený čaj

Ten taktiež pomáha v zrýchľovaní metabolizmu až o 4-5 %. Nakoľko neobsahuje kalórie, zaplní žalúdok a potlačí chuť na jedlo.

Záver

Ako vidíš najmä z posledných odstavcov, existujú spôsoby, ako môžeš trocha zrýchliť metabolizmus a spáliť viac tuku. Môžeš do seba liať litre studenej vody, pridávať chilli do každého jedla či piť zelený čaj. Malou mierou ti to pomôže, ale nie je to nič svetoborné, na čo sa môžeš spoliehať a na čom môžeš postaviť svoju úpravu formy. Základom stále ostáva pravidelný pohyb, kvalitná strava a aktívny životný štýl.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Čo robiť, keď nemôžete zaspať? Praktické tipy

Čo robiť, keď nemôžete zaspať? Praktické tipy

Spánok je jedna z najviac prehliadaných a zároveň najdôležitejších vecí na udržanie nielen rastu svalstva a redukciu tuku, ale najmä celkového zdravia, telesnej a duševnej pohody. Nekvalitný spánok je v dnešnej dobe problémom mnohých ľudí. Podľa niektorých štúdií má až 30 % ľudí nekvalitný spánok alebo problém so zaspávaním. V tomto článku si povieme viac o tom, prečo je spánok dôležitý, ako môžeš zlepšiť jeho kvalitu a čo môžeš spraviť pre to, aby si v noci čo najskôr zaspal.

Ako správne behať? Kľúčová je technika aj dýchanie

Ako správne behať? Kľúčová je technika aj dýchanie

Ak si zástancom dynamických športov alebo rozmýšľaš nad novou aktivitou v exteriéri, ale nemáš dostatok informácii ako začať, pripravili sme pre teba jednoduchú príručku. Je navrhnutá tak, aby bolo behanie tvojim bezpečným a príjemným zážitkom. Beh môže byť zábavný a flexibilný spôsob cvičenia - môže ti pomôcť udržať sa vo forme a tiež schudnúť.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO