loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Čo robiť, keď nemôžete zaspať? Praktické tipy

Čo robiť, keď nemôžete zaspať? Praktické tipy

Zdravie a krása

08.10.2021

Prečítané: 286x

Spánok je jedna z najviac prehliadaných a zároveň najdôležitejších vecí na udržanie nielen rastu svalstva a redukciu tuku, ale najmä celkového zdravia, telesnej a duševnej pohody. Nekvalitný spánok je v dnešnej dobe problémom mnohých ľudí. Podľa niektorých štúdií má až 30 % ľudí nekvalitný spánok alebo problém so zaspávaním. V tomto článku si povieme viac o tom, prečo je spánok dôležitý, ako môžeš zlepšiť jeho kvalitu a čo môžeš spraviť pre to, aby si v noci čo najskôr zaspal.

Dôležitosť spánku pre tvoje telo

Ponocovanie je jedna z najhorších vecí, akú môžeš pre svoje telo spraviť. Tvoje telo potrebuje denne aspoň 7 hodín plnohodnotného spánku. Ľudia, ktorí majú nedostatok spánku majú problém nabrať svalovú hmotu a tiež majú predispozíciu na naberanie väčšieho množstva tuku ako tí, ktorí spia denne aspoň spomínaných 7 hodín. Spánkový deficit spôsobuje zhoršenie rovnováhy medzi leptínom a grelínom, čo má za následok zvýšenie chuti do jedla a s tým spojený zvýšený príjem kalórií a väčšie priberanie. Okrem toho sa ti znižuje koncentrácia počas dňa, si v strese a veľmi negatívne ovplyvňuješ aj svoju imunitu. To, že máš dobrú stravu a prijímaš v suplementoch vitamíny a minerály je veľmi prospešné, ale nedostatkom spánku túto svoju pozitívnu snahu značne degraduješ.

Čo robiť, keď nemôžete zaspať? Praktické tipy

Nedarí sa ti zaspať? Skús tieto tipy

Ak máš problémy s tým, že nevieš zaspať a počas spánku sa často budíš, musíš nájsť príčinu tohto problému. Ak zaspíš a po chvíli sa zobudíš, tvoje telo sa nestihne poriadne ani dostať do tretej a štvrtej fázy spánku a ani do fázy REM. Práve tieto fázy sú pre teba najdôležitejšie, lebo dochádza k najväčšiemu uvoľneniu tela a k jeho regenerácii.

Odstráň z tvojho dosahu všetku elektroniku - najmä mobil

Ťažko sa ti bude lúčiť s mobilom, ale je to základný krok, ak nevieš zaspať. Kúp si obyčajný budík a mobil nechaj na nabíjačke v inej izbe. Nemusíš sa pred spaním pozerať na sociálne siete. Svetlo z mobilu negatívne ovplyvňuje hladinu melatonínu a zhoršuje tvoj spánok. Okrem toho, ak budeš pred spaním pozerať na novinky na sociálnych sieťach, ešte ďalších minimálne 10-15 minút bude tvoj mozog premýšľať nad vecami, ktoré predtým videl. Zbytočne budeš takto zamestnávať svoj mozog v dobe, keď by sa mal ukľudniť a sústrediť sa len na spánok.

To isté platí aj pre televízor. Aspoň 15 minút pred spaním by si už mal mať vypnutú televíziu a mobil by mal byť v inej miestnosti.

Čo robiť, keď nemôžete zaspať? Praktické tipy

Obmedz prenikanie svetla do izby

Melatonín je veľmi citlivý na svetlo. Preto v maximálnej možnej miere obmedz prenikanie slnečných lúčov do izby - buď žalúziami alebo hrubšími záclonami. Okrem slnečných lúčov vadia tvojmu spánku aj svetlá, ktoré môžu prenikať z vedľajšej izby cez sklenú výplň dverí alebo popod dvere.

Uvoľni sa v teplej sprche či vo vani

Pred spaním si daj horúci kúpeľ, ktorý uvoľní svaly na tvojom tele a pomôže ti zrelaxovať sa. Ak nemáš vaňu, postačí aj sprcha. Teplo spôsobí, že budeš ľahšie zaspávať.

Nejedz tesne pred spaním

Ak chceš dobre zaspať, nejedz tesne pred spaním. Menšie jedlo s nízkym obsahom kalórií a najmä tukov ti pravdepodobne nezhorší spánok, ale jedlá s vysokým obsahom tukov a kalórií ti zaťažia žalúdok.  Nebudeš vedieť zaspať, až kým toto jedlo tvoje telo prvotne nespracuje a hrozí aj to, že sa ti bude snívať viac nepríjemných snov.

Odporúčam nejesť aspoň hodinu pred spaním. Plánuj si jedlo vopred a ak vieš, že chceš ísť spať o 23:00, navečeraj sa maximálne o 21:30 a uvidíš, že bez problémov zaspíš.

Vyhni sa kofeínu

Kofeín účinkuje minimálne 6 hodín a ak si dáš o siedmej večer kávu, nemôžeš sa čudovať, že o jedenástej budeš mať problém zaspať. Ak máš chuť na kávu vo večerných hodinách, daj si poslednú kávu bezkofeínovú.

Rovnako daj pozor na užívanie predtréningových stimulantov, ak máš tréningy neskoro večer. Obsahujú často vysoký obsah kofeínu (a iných nabudzovacích látok) a môžu negatívne ovplyvniť tvoje zaspávanie.

Čo robiť, keď nemôžete zaspať? Praktické tipy

Čaj na podporu spánku

Ak chceš zlepšiť svoj spánok, sprav si pred spaním harmančekový čaj. Ten znižuje úzkosť a pomáha v iniciácii spánku. Rovnako aj čaj z valeriány lekárskej pomáha bojovať proti stresu a nespavosti. Okrem čaju existuje aj v kapsulách a tekutej forme. Patrí medzi najobľúbenejšie bylinné pomôcky na spánok.

Záver

Vyskúšaj na sebe tieto rady. Ak ich budeš dodržiavať, je veľká šanca, že sa tvoj problém so zlým zaspávaním odstráni. Ak by ani toto nepomohlo, skús vyhľadať odborníka. Spánok je naozaj dôležitý a kvalitný spánok je jeden z najdôležitejších predpokladov k dosiahnutiu dlhovekosti.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Produkty na podporu kvalitnejšieho spánku
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako správne behať? Kľúčová je technika aj dýchanie

Ako správne behať? Kľúčová je technika aj dýchanie

Ak si zástancom dynamických športov alebo rozmýšľaš nad novou aktivitou v exteriéri, ale nemáš dostatok informácii ako začať, pripravili sme pre teba jednoduchú príručku. Je navrhnutá tak, aby bolo behanie tvojim bezpečným a príjemným zážitkom. Beh môže byť zábavný a flexibilný spôsob cvičenia - môže ti pomôcť udržať sa vo forme a tiež schudnúť.

5 efektívnych tipov, ako zatočiť s únavou

5 efektívnych tipov, ako zatočiť s únavou

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete občas nie je jednoduché udržať svoje sústredenie na maxime. Ak máš veľa práce, úloh v práci či v škole, do toho tréningy a aj svoj voľný čas, môže sa stať, že nie vždy budeš plný energie a elánu. V tomto článku si povieme viac o tom, čo môžeš spraviť pre to, aby si minimalizoval tieto stavy.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO