Nezáleží na tom, či crossfit cvičíš alebo nie. Určite ho však poznáš a aspoň trochu vieš, o čo v ňom ide. Dnes si niečo povieme o najlepšom crossfiťákovi na svete, cenami ovenčenom Richardovi Froningovi. Pretože ak niekto vie o crossfite naozaj všetko, je to práve on.

Jeho začiatky boli vždy športové

Richove predispozície na crossfitové úspechy sa ukázali už v roku 2010 na súťaži Reebok CrossFit Games, kde skončil druhý. V roku 2011 sa už však stal svetovým lídrom a vyhral prvé miesto – a to iba vo veku 24 rokov. S crossfitom pritom začal iba v roku 2009, čiže sa vyšplhal relatívne vysoko naozaj rýchlo.

Richard začínal baseballom

Hoci baseball sa stal športom, ktorý ho doviedol ku crossfitu, nenašiel sa v ňom, preto ho stopol. Neskôr začal s bratrancom trénovať crossfit v domácich podmienkach, priamo v ich stodole. Odvtedy sa ničomu inému na profesionálnej úrovni nevenuje, a veru, spravil dobre.

Aká je Richova strava?

Prekvapivo, podľa jeho vlastných vyjadrení, nie je to nič moc! Jedáva veľa arašidového masla a pije množstvo plnotučného mlieka. Jedáva bežné jedlá, avšak dáva si pozor, aby obsahovali aj dostatok bielkovín. Nie je úzkostlivý a nesleduje si kalórie na stotinu presne – stačí, keď počúva hlas svojho tela. A to odporúčame aj tebe. Iba tvoje telo totiž vie, čo chce.

Napriek tomu, vďaka jeho úžasnému a nikdy nekončiacemu úsiliu, je označovaný aj ako „najviac fit“ človek. A tomu sa už hovorí poriadny úspech, veď na svete je nás 7,3 miliardy!

Richard Froning Jr. zdvíha úctyhodné čísla

Na mŕtvom ťahy dáva okolo 240 kg, na benchi 150 kg... To sú na crossfiťáka skutočne fascinujúce čísla. Dobré je sa aj zamyslieť nad tým, či je crossfit vhodný pre každého. Podľa jeho vyjadrení jednoznačne áno, pripraviť sa treba iba na naozaj obrovskú námahu. Stačí ti teda pevná vôľa a podobné výsledky môžeš dosiahnuť aj ty!

Ako sa vysporiadať s crossfitovou náhodnosťou?

Crossfit je ako život: cviky nejdú podľa striktne daných sérií a opakovaní. Jeho cviky sú často o improvizácii a obmieňaní naučených cvikov. Ide jednoducho úplne iným smerom než bežné fitness. Crossfit môže obsahovať úplne odlišné druhy cvičenia – od plávania, cez krátke šprinty a dlhší beh, brušáky, kliky, a mnoho iných.

A čo ty, vyskúšal si si už crossfit?

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Zdroj: www.protein.sk