Poznáš l-karnitín? Ide o účinnú látku, ktorá sa v tele vytvára syntézou aminokyselín lyzínu a metionínu. Bez ohľadu na to, či je tvojim cieľom zhodiť tuk alebo nabrať svaly, s l-karnitínom ti šance na úspech porastú. Poď si s nami zacvičiť a nezabudni na l-karnitín!

L-karnitín a vyrysované telo

Ak sa chceš vyrysovať, potom je l-karnitín aj pre teba. V tele totiž presúva nasýtené mastné kyseliny ako triglyceridy do mitochondrie, v ktorej sa menia na energiu. L-karnitín tiež redukuje únavu a potláča chuť do jedla. Zároveň, podľa niektorých štúdií, zvyšuje aeróbnu kapacitu tela, čo ti pomôže spáliť ešte viac kalórií.

Má l-karnitín naozaj veľký vplyv na spaľovanie tukov?

Viacero štúdií už potvrdilo pozitívny efekt tejto účinnej látky na spaľovanie tukov. Boom v jeho užívaní nastal niekedy v 80. – 90. rokoch, kedy ho fitness ľudia začali presne na tento účel aj používať. Nejde pritom o nič nezdravé alebo umelé. Ide o látku, ktorá sa vyrába aj v tvojom tele.

Užívaním doplnku l-karnitín si preto v podstate iba doplníš zásoby. Čo môže byť lepšie ako prírodný doplnok, ktorý ti takto zlepší výsledky v posilke alebo pri športe? Popritom sa zistila kopa ďalších pozitívnych efektov l-karnitínu, vďaka ktorým sa stal ešte obľúbenejším.

Aké účinky má ešte l-karnitín?

Potrebuješ vybudovať naozaj silnú svalovú základňu? Aj tu ti môže byť nápomocný. Z dlhodobého hľadiska ti totiž môže zvýšiť silu, vďaka čomu budeš môcť zdvíhať ťažšie váhy. A to znamená väčšie svaly!

Pevné kostí s l-karnitínom

Starneme – to je nevyhnutný fakt, ktorý sa týka každého z nás. Aby si sa vyhol akýmkoľvek chorobám spojenými s rednutím kostí, nasaď l-karnitín. S jeho pomocou môžeš celý proces starnutia kostí spomaliť a tiež tak zlepšiť ich mikroštruktúru.

Okrem efektívneho spaľovania tukov ti však môže dopomôcť aj k zdravému srdcu. Ak máš nábeh na akúkoľvek so srdcom spojenú chorobu, určite zaraď do svojho zoznamu doplnkov výživy aj l-karnitín.

Ak máš akékoľvek skúsenosti s l-karnitínom, podeľ sa o nich s nami v komentároch. Radi si ich prečítame.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk