Jedným z najdôležitejších hormónov v tvojom tele je inzulín. Bez neho by telo rýchlo stagnovalo a strácalo. Začali by si ťa vo veľkom vyhľadávať chrípky a čoskoro by si potreboval jeho syntetickú náhradu, aby si zostal nažive.

A čo vlastne ten inzulín je? Väčšina z nás si ho spája s chorobou zvanou cukrovka (diabetes). Tá existuje v dvoch formách. Poznáme ju ako typ 1 (neschopnosť tela vytvárať inzulín) alebo typ 2 (slabá schopnosť tela vytvárať inzulín).

Ľudia, ktorí cukrovkou netrpia, si častokrát ani neuvedomia jeho dôležitosť. Začnú si to uvedomovať až vtedy, keď niekto z ich známych cukrovku má.

Bez inzulínu je život náročný

Bez ohľadu na to, či denne zješ 400 alebo 4000 kalórií, bez adekvátnej hladiny inzulínu by telo nebolo schopné absorbovať všetky dôležité živiny. Po požití stravy ju tvoje telo totiž rozkladá na molekuly. Tie sú potom použité na poskytnutie energie na všetky tvoje denné aktivity.

Bez inzulínu by telo nevedelo takmer vôbec alebo vôbec potravu na molekuly rozložiť. Okrem toho, čoskoro by sa ti zvýšila hladina glukózy v krvi. To by viedlo k obrovskej únave, zvracaniu, bolestiam a ďalším negatívnym dôsledkom.

Kvalitný spánok je pre športovca rovnako dôležitý

Dôležitosť inzulínu pre športovca

Pre športovcov je inzulín veľmi dôležitou súčasťou a vzácnym pomocníkom. Nielen pre jeho celkové plusy pre zdravie tela. Dôležitá je aj jeho schopnosť podporovať vývoj čistej svalovej hmoty. Inzulín sa vytvára v pankrease a jeho úlohou je teda regulovať hladinu cukru v krvi.

A aký to má súvis so športovcami? Jednoduchý. Inzulín sa totiž ukladá aj v bunkách svalovej hmoty, takže ťa zásobuje dostatočnou dávkou energie, ktorú zužitkuješ pri cvičení. Vďaka tomu má športovec neustály prístup k energii, ktorá podporuje anaeróbne funkcie, výdrž a celkovú silu pri cvičení.

Jednoducho inzulín naozaj potrebuješ k tomu, aby si stopercentne rástol.

Inzulín a strata tukov

Okrem benefitov pre rast tvojej svalovej hmoty má inzulín aj ďalšie výhody. Pre tých, ktorí sa snažia zhodiť nejaké to kilečko z tukov svojho tela, je inzulín tiež maximálne dôležitý. Pýtaš sa prečo? Keď tvoje telo zistí, že je hladina glukózy v krvi nízka, začne využívať tú zo zásob. Výsledkom toho je chudnutie a redukcia tuku.

Rozumnou konzumáciou bielkovín, sacharidov a ďalších živín si zabezpečíš, že telo bude udržiavať hladinu glukózy v krvi na tej správnej úrovni.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk