loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €

Popis a rozdelenie spaľovačov tuku

Vysvetlenie pojmov

02.12.2014

Prečítané: 45435x

Spaľovače tukov sú veľmi známym suplementom a mnohí po nich siahajú pri redukčných diétach, aby zvýšili ich účinok a aby rýchlejšie schudli. Hneď na začiatok treba povedať, že tieto suplementy naozaj fungujú, avšak, má to jednu podmienku. Spaľovače ti majú pomôcť v spaľovaní tukov a nie ho samo od seba vyvolať. To znamená, že budú fungovať, ak budeš mať upravenú stravu a tréning a budeš aj prirodzene chudnúť. Vtedy tvoje snaženie podporia. Určite nebudú fungovať tak, že budeš v kalorickom surpluse, nebudeš sa hýbať a budeš čakať, že spaľovač za teba odvedie celú prácu.

Všetky spaľovače tuku majú rovnaký cieľ a tým je pomôcť ti v odbúraní tuku. Avšak, existuje viacero typov spaľovačov a každý funguje na inom princípe. Je dobré tieto typy poznať, aby si vedel, ktorý spaľovač bude pre teba ten najvhodnejší a čo od neho môžeš očakávať.

Popis a rozdelenie spaľovačov tuku.

Sú tieto spaľovače bezpečné?

Áno, vo všeobecnosti sa dá povedať, že sú bezpečné. Problém môže spôsobiť to, ak preženieš odporúčané dávkovanie. Jednou zo zložiek spaľovačov je napr. kofeín, ktorý môže v prehnaných dávkach spôsobovať problémy so zažívaním, pocitmi úzkosti či bolesťami hlavy. Ak sa budeš riadiť odporúčaným dávkovaním na etikete, nič zlé sa ti nestane. Pozor by si mali dať ľudia, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom a majú srdcovocievne problémy. Ak to platí aj pre teba, určite konzultuj užívanie spaľovača tukov so svojim lekárom.

Termogénne spaľovače tuku

Ako isto vieš, tvoje telo spaľuje energiu (kalórie) aj keď si v kľudovom režime. Jednoducho povedané - aj keď nič nerobíš. Volá sa to bazálny metabolizmus a predstavuje množstvo energie, ktorú telo potrebuje na udržanie základných životných funkcií (dýchanie, prenos krvi po tele a ostatné procesy v tele nevyhnutné pre život) za optimálnych podmienok a v pokojnom stave. Úlohou týchto spaľovačov je navýšiť tvoju teplotu o niekoľko desatín stupňa a tým zvýšiť aj energetické potreby tvojho tela. Vďaka tomu bude tvoje telo potrebovať viac energie na fungovanie a tým aj viac spáliš a viac schudneš.

Patrí sem napr. synefrín, kofeín, kapsaicín (výťažok z chilli papričiek) alebo výťažky zo zeleného čaju.

Popis a rozdelenie spaľovačov tuku.

Spaľovače potláčajúce chuť do jedla

Silná chuť do jedla nie je problém iba v období diéty, ale aj mimo obdobia chudnutia a rysovania do plaviek. Avšak, obzvlášť počas zníženého príjmu kalórií je veľmi ťažké odolať tomu dať si niečo naviac. Aj na toto je riešenie. Existujú totiž látky, ktoré potláčajú pocit hladu. Nepodporujú chudnutie a spaľovanie tukov napriamo, ale tým, že budeš menej jesť bude tvoj kalorický deficit väčší a budeš chudnúť viac a rýchlejšie.

Tieto spaľovače okrem iného ovplyvňujú aj hormóny leptíngrelín. Leptín je hormón vylučovaný adipocytmi (tukovými bunkami) a grelín je vylučovaný žalúdkom. Oba tieto hormóny sa nazývajú aj hormóny hladu, lebo ovplyvňujú apetít. Grelín signalizuje, že by si mal jesť a leptín dáva telu signály, či by si mal alebo nemal jesť a tým pádom zväčšiť zásobárne tukov, teda energie. Ak máš málo tuku v tele, v krvi je menej leptínu a tebe začne stúpať chuť do jedla. Telo tým dáva signál, že by chcelo zvýšiť množstvo tuku, aby malo dostatočné zásoby energie, z ktorých môže v budúcnosti čerpať.

Sem patrí napr. synefrín, HCA (kyselina hydroxycitrónová) alebo výťažky zo zeleného čaju.

Spaľovače potláčajúce vstrebávanie tukov - fat blockery

Úplné vyradenie tukov zo stravy je veľmi zlý nápad. Na druhej strane, jeden gram tuku obsahuje až 9 kalórií a aj relatívne malé množstvo tuku dokáže byť kalorickou bombou. Ešteže existujú spaľovače tuku, ktoré zabraňujú ich vstrebávaniu. Preto aj majú názov fat blockery. Patrí sem napr. chitosan, čo je polysacharid, ktorý vzniká z chinínu a získava sa extrahovaním z kostier krabov, kreviet a homárov. Funguje tak, že na seba naviaže vodu, vďaka čomu vznikne hustý gél. Ten na seba naviaže tuk a vylúči ho von z tela. Preto je vhodné užívať tieto spaľovače pred tým, ako budeš jesť jedlo s vyšším obsahom tukov.

Popis a rozdelenie spaľovačov tuku.

Spaľovače potláčajúce vstrebávanie sacharidov - carb blockery

Sacharidy sú najjednoduchšie prístupným zdrojom energie pre naše telo. Vôbec nie sú zlé, ako si mnohí myslia a samotné sacharidy ani nemôžu za to, že má niekto nadváhu. Vždy za to môže celkový kalorický surplus. Avšak, je možné, že tento surplus je spôsobený najmä vďaka vysokému príjmu sacharidov.

Fungujú tak isto ako fat blockery. Carb blocker blokuje prácu enzýmov, ktoré rozkladajú sacharidy. Sacharidy, ktoré prijmeš sa nevstrebajú a nestrávia, ale prejdú tvojim tráviacim traktom a vylúčiš ich z tela. Sú známe ako inhibítory alfa-amylázy a získavajú sa extrakciou z fazule. Okrem toho, že blokujú vstrebávanie sacharidov pomáhajú znižovať apetít a vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

Komplexné spaľovače tuku

Tie sú zo všetkých asi najzastúpenejšie a kombinujú výhody viacerých látok a ich synergický efekt. Ich účinky sú často lepšie ako pri užívaní samostatných látok. Nemusíš brať viacero látok samostatne, všetko už máš predpripravené v hotovom suplemente. Kombinujú veľmi často termogénne spaľovače s nabudzovacími látkami a látkami, ktoré ti naviac potlačia chuť do jedla. A to je výborné kombo, ktoré ti pomôže spáliť viac kalórií, zintenzívniť tréning a ešte aj pomôcť v boji s chutnými kalorickými potravinami.

Popis a rozdelenie spaľovačov tuku.

Regulátory štítnej žľazy

Spaľovače, ktoré regulujú funkciu štítnej žľazy navyšujú jej kapacitu, zrýchľujú jej činnosť a vďaka tomu dokáže tvoje telo spáliť viac kalórií. Látky, ktoré toto spôsobujú sa volajú forskolín a guggulsterón. Tieto spaľovače nie sú také známe a rozšírené ako napr. termogénne spaľovače alebo spaľovače blokujúce chuť do jedla, ale sú overené a fungujú.

Ak už máš základnú predstavu o tom, aké spaľovače by mohli byť pre teba vhodné a nevieš si ďalej vybrať, príp. potrebuješ viac informácií o konkrétnych zložkách týchto spaľovačov, prečítaj si tento článok, ktorý ti isto pomôže v správnom výbere.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský
Máme najrozsiahlejšu ponuku účinných spaľovačov tuku.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako maximalizovať efekt spaľovačov? časť II.

Ako maximalizovať efekt spaľovačov? časť II.

Hlboko zakoreneným mýtom je, že ak jete tuky začnete priberať. V skutočnosti, tuky nespôsobujú, že ste tuční. Tuční ste z dôvodu nadmerného príjmu kalórií. Väčšina z vás má nadváhu z dôvodu konzumácie príliš veľkého množstva "bielych jedov" - cukru a múky. Nie je to tuk, čo spôsobuje tukové zásoby. Vinníkom sú sušienky, rožky, šišky, sladené vody, zemiakové hranolky.

Ako maximalizovať efekt spaľovačov? časť I.

Ako maximalizovať efekt spaľovačov? časť I.

Naučte sa, ako môžete maximalizovať účinky svojho obľúbeného spaľovača tukov vďaka týmto niekoľkým tipom. Dosiahnite svoj cieľ zníženia množstva tukov rýchlejšie. Spaľovače tukov sú veľmi populárnym a efektívnym spôsobom, ktorý vám môže pomôcť v úsilí o zníženie množstva tuku v tele. Ale vedeli ste, že môžete posilniť výhody týchto spaľovačov jednoducho tým, že sa budete riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami a tipmi?

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO