loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Nemôžete prekonať únavu? Skúste zásadovať telo

Nemôžete prekonať únavu? Skúste zásadovať telo

Zdravie a krása

28.07.2015

Prečítané: 9253x

Mnoho lekárov začína uznávať, že príčinou mnohých problémov je prekyslenie organizmu - acidóza. Prispieva k nemu sedavý spôsob života, stres, nevhodná strava, zlá kvalita vody, dýchanie aj znečistené prostredie. V tomto článku vám priblížime hlavné dôvody prekyslenia organizmu a následne niekoľko praktických metód ako vyplaviť kyselinotvorné látky z organizmu.

"Prekyslený človek je stále unavený, bez energie, nemôže sa dospať, má neurčité bolesti v svaloch, hlavy, chrbta. Trápia ho ekzémy, podráždené oči, nos, zápchy alebo hnačky," hovorí Jarka Kučmášová, poradca metód Ako dostať zdravie z hlavy do tela a cvičiteľka Piatich Tibeťanov.

Prekyslenie je nebezpečné

Ak máme správnu zásadito-kyslú rovnováhu v organizme, nemôžeme ochorieť. Získaním rovnováhy kyselín a zásad si možno chronické ochorenia zmierniť, ba aj vyliečiť. Harmónia je prevenciou proti virózam, boleniam hlavy, chrbta, žalúdka, proti všetkému - aj proti neustálej únave.

Správny pomer zásad a kyselín

Ak máte v priebehu dňa pH moču pod 7, môže byť vaše zdravie nejako poškodené. Pokiaľ má moč naopak už od samého rána nepretržite vysoké pH (7,4) mohlo by to znamenať, že obličky zle vylučujú kyseliny. "Telo vylučuje kyselinu chlorovodíkovú, močovú, octovú, mliečnu, soľnú, či odpadové dusíkaté látky ako je močovina, ktoré sú veľmi agresívne, dokážu predsa rozleptať i kov," pripomína Jarka Kučmášová.

Podľa nej acidóza pôsobí až na bunkovú úroveň. Jedna z možností, ako odbúravať kyseliny z organizmu, teda aj z buniek, je dodávať organizmu zásadité látky. Správne minerály a stopové prvky nájdeme hlavne v zelenine.

Keď si dodáme málo zásaditých látok, telo si ich odoberá z dôvodov vrodeného pudu sebazáchovy k prežitiu zo svojich vnútorných zásob - napríklad vápnik z kostí, chróm z pankreasu atď. Je logické, že potom prvky chýbajú - a vznikajú choroby ako podľa abecedy od alergie, artrózy až po zápaly. Vrátane rakoviny.

zeleninový šalát

Studená voda nás zbaví prekyslenia

Prekyslenie nevzniká len zo stravy, ale napríklad aj z horúceho kúpeľa vo vani. Jarka Kučmášová upozorňuje: "Zmerajte si pH po kúpeli. Väčšina ľudí sa skôr nekúpala v teplej alebo horúcej vode denne. Studená až ľadová voda "zásaduje výborne organizmus." Už v minulosti sa využívala vodoliečba studenou vodou na choroby, podobne pôsobí aj studený kúpeľ po saune - ľudovo sa tomu hovorí otužovanie. V skutočnosti ide o acidózu organizmu, ktorú ľadová kúpeľ vyrovná.

Predtým sa tiež spávalo v nevykurovaných miestnostiach, nikto v noci do kachlí neprikladal. Telo potrebuje premrznúť, čo má v bunkovej pamäti od čias lovcov mamutov. "To je tiež dôležité pre rovnováhu kyselín a zásad organizmu,"  vysvetľuje ďalej J. Kučmášová.

Stres spôsobuje acidózu

Najväčšie prekyslenie vzniká zo stresu. Stres znamená napätie. Nejde len o duševný stres, ale o to, že v stave napätia sú všetky vnútorné orgány. Keď sa nerouvoľní, nemôžu zo seba nič vylučovať, ani škodlivé kyseliny. V dávnych dobách po strese nasledovala reakcia: boj alebo útek ako záchrana života. A kyseliny sa pomocou zložitej biochemickej reakcie objavili a zase vyplavili. V súčasnom spôsobe existencie sa kyseliny len usadzujú a usadzujú.

Zo stresu vzniká povrchné a rýchle dýchanie. "Nedokážeme si krásne vydýchnuť. Zlé dýchanie je veľkým vinníkom prekyslenia. Naši predkovia chodili pešo. Aj v zime jazdili na bicykli, nesedeli so stlačenou bránicou pri televízii a počítači. Dýchali zhlboka a správne. Chodili za tmy spať a skoro vstávali, nemali celý deň umelé osvetlenie, dýchali čistý vzduch, pili čistú vodu. Držal sa pôst po zime, tým sa telo vyčistilo, zbavilo kyselín, získalo rovnováhu," pokračuje J. Kučmášová.

Uľahčite obličkám - odbúrajte stres

Zo stáleho vyvažovania kyselín a zásad v tele podľa nej trpia obličky a pečeň - sú unavené a preťažené. Preto sa únava stále vracia, preto sa objavujú alergie a ekzémy. Pečeň a obličky zle pracujú, telo vylučuje kyseliny inak. Cez kožu ako ekzém, nosom ako vodnatú nádchu, atď.

Na to, ako vyplaviť kyselinotvorné látky, je mnoho metód, ako napríklad hladovanie, klystíry, cvičenie. Najdôležitejšie je posilniť obličky a pečeň. Musíme im uľahčiť. Uberieme napríklad v jedle, aby orgány nemuseli toľko pracovať a spracovávať. "Aj našej pečeni a obličkám by sa asi páčila dovolenka, tj. pravidelný pôst,"  tvrdí Jarka Kučmášová.

cvičte

Len tri minúty denne

Jarka Kučmášová má niekoľko praktických rád na odstránenie prekyslenia organizmu: "Môžete začať hneď dnes. A nemusíte kvôli tomu meniť životný rytmus, hľadať čas na cvičenie, vymýšľať, ako a v ktorý deň držať pôst ... ako si urobiť a kedy klystír."

Každé ráno, ideálne je po celý rok, nalačno vypite dva deci prevarenej vody (prevarte si ju už večer, alebo ju už majte vo varnej kanvici). S celou polovicou citróna. Hoci je kyslý, veľmi "zásaduje".

Tipy od tímu Protein.sk k úspešnej detoxikácii tela:

  • pravidelný pitný režim dokáže zázraky, mali by sme prijímať 2 až 4 litre vody denne. Vylúčiť alkohol, čokoládu, fajčenie a pitie kávy,
  • popri upravenej strave je veľmi dôležitá i precízna vonkajšia očista tela (sprchovanie, umývanie vlasov, častejšie čistenie nechtov, nosa, uší, zubov, jazyka, sauna, masáže),
  • športová aktivita, napr. plávanie, cyklistika, beh, turistika,
  • pre urýchlenie a zefektívnenie detoxikačných procesov odporúčame aj produkt MSM od firmy Kompava, ktorý nazývame „minerálom krásy“ – je pravým dôsledkom toho, že vonkajšia krása pochádza zvnútra.
Autor: Ing. Monika Petrovčinová • Foto: Shutterstock.com
Protein.sk ponúka kvalitné doplnky výživy pre efektívnu detoxikáciu organizmu
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

7 dôvodov, prečo ste neustále unavení

7 dôvodov, prečo ste neustále unavení

Všetci máme tendenciu obviňovať z únavy, príliš uponáhľaný životný štýl. Väčšinou je to aj pravda, ale pokiaľ sa cítite unavení po celý čas, nepodceňujte to. Počas 2 až 3 týždňov si dajte pár zmien v životnom štýle: Viac spánku, utrhnúť zo spoločenských akcií, jesť viac zdravých potravín, piť viac tekutín a znížiť príjem alkoholu a kofeínu. „Ak príznaky únavy pretrvávajú aj naďalej po týchto zmenách, potom budete potrebovať odbornú pomoc,“ hovorí MUDr. Sandra Adamson Fryhofer, interná lekárka v Atlante. Neustála vyčerpanosť by mohla byť príznakom vážnejšieho zdravotného stavu, ktorý môže byť liečiteľný.

Trpíte insomniou? Chcete zlepšiť spánok? Čítajte!

Trpíte insomniou? Chcete zlepšiť spánok? Čítajte!

Každodenný zhon spojený s úzkosťami, nedostatočná výživa a absencia fyzickej aktivity sa odzrkadľuje postupne aj na našom spánku. Ak chcete byť dostatočne oddýchnutý, skvele odpočinutý, tak Vám nižšie poskytujeme vzorec, resp. recept na zelenú „šťavu“, ktorá Vám pomôže pri Vašej nespavosti.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO