7 najčastejších problémov súvisiacich s únavou
1. Anémia
Únava spôsobená anémiou je výsledkom nedostatku červených krviniek, ktoré prinášajú kyslík z pľúc do tkanív a buniek v tele. Anémia môže byť spôsobená nedostatkom železa alebo vitamínov, stratou krvi, vnútorným krvácaním, alebo chronickými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída, rakovina, alebo zlyhanie obličiek. "Ženy vo fertilnom veku (reprodukčnom období) sú obzvlášť náchylné ku chudokrvnosti z nedostatku železa v dôsledku straty krvi počas menštruácie a potreby organizmu pre extra dávku železa počas tehotenstva a v období dojčenia," vysvetľuje MUDr. Laurence Corash, mimoriadny profesor laboratórnej medicíny na University of California v San Franciscu.
Príznaky: Únava je závažná. Iní uvádzajú extrémnu slabosť, nespavosť, nedostatok koncentrácie, búšenie srdca, bolesť na hrudníku a bolesti hlavy. Jednoduchá záťaž, ako je stúpanie po schodoch alebo pri chôdzi na krátke vzdialenosti, spôsobuje únavu.
Testy: Dôkladné zhodnotenie anémie zahŕňa fyzikálne vyšetrenie a krvné testy, vrátane kompletného krvného obrazu, pre skontrolovanie hladiny červených krviniek.
2. Ochorenie štítnej žľazy
Keď hormóny štítnej žľazy nie sú v poriadku, aj každodenné činnosti budú veľmi náročné. Štítna žľaza je orgán v ľudskom tele o veľkosti uzla kravaty, nachádza sa v prednej časti krku a produkuje hormóny, ktoré riadia metabolizmus. Príliš veľa hormónov v štítnej žľaze (hypertyreóza) zrýchľujú metabolizmus, a naopak príliš málo hormónov v štítnej žľaze (hypotyreóza) má za následok, že metabolizmus sa spomaľuje.
Príznaky: Hypertyreróza spôsobuje svalovú únavu a slabosť, ktorú si môžete všimnúť najprv v stehnách. Cvičenie ako je jazda na bicykli alebo chôdza po schodoch, sú čoraz ťažšie. Medzi ďalšie príznaky patrí nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, pocit tepla po celú dobu, zvýšená tepová frekvencia, kratšie a menej časté menštruačné toky, a zvýšený smäd. „Hypertyreóza je najčastejšie diagnostikovaná u žien vo veku 20 a 30 rokov, ale môže sa objaviť aj u starších žien a mužov,“ hovorí MUDr. Robert J. McConnell, riaditeľ štítneho centra na Columbia University Medical Center v New Yorku. Hypotyreóza spôsobuje únavu, neschopnosť sa sústrediť, a svalové bolesti, a to aj pri menšej aktivitou. Medzi ďalšie príznaky patrí zvýšená telesnej hmotnosť v dôsledku zadržiavania tekutín v tele, pocit chladu po celú dobu (aj za teplého počasia), ťažšia a častejšia menštruácia a zápcha. „Hypotyreóza je najčastejšia u žien nad 50 rokov; v skutočnosti, okolo 10% žien po 50-tke má aspoň mierne hypotyreózy,“ hovorí MUDr. McConnell.
Testy: Ochorenie štítnej žľazy môže byť odhalené pomocou krvného testu. "Poruchy štítnej žľazy sú tak liečiteľné, že test štítnej žľazy by mal byť vykonaný u všetkých ľudí, ktorí sa sťažujú na únavu a/alebo svalovú slabosť," hovorí MUDr. McConnell.
3. Cukrovka
Viac než miliónu ľudí ročne diagnostikujú diabetes typu 2, ale mnoho ďalších nemusí ani vedieť, že trpí cukrovkou. Cukor, nazývaný tiež ako glukóza, je palivo, ktoré udržuje telo v správnom chode. „Bez dostatočného množstva energie, ktorá je potrebná aby telo fungovalo správne, si ľudia s diabetom často všimnú únavu ako jeden z prvých varovných príznakov,“ hovorí MUDr. Christopher D. Saudek, profesor medicíny a riaditeľ programu General Research Center na univerzite medicíny Johns Hopkins.
Príznaky: Okrem vyčerpania, ďalšie príznaky sú nadmerný smäd, časté močenie, hlad, chudnutie, podráždenosť, kvasinkové infekcie a rozmazané videnie.
Testy: Existujú dva hlavné testy na cukrovku. Varovným znamením je prítomnosť glukózy v moči. Pokiaľ sa v krvi dva krát po sebe nameria hladina glukózy vyššia ako 8,0 mmol/liter vykonáva sa ešte špeciálne vyšetrenie s názvom glukózový tolerančný test, kedy je pacientovi podaný glukózový sirup a sleduje sa, za ako dlho sa v krvi zníži hladina glukózy na normálnu hranicu. Tento test sa vykonáva ako konečné potvrdenie cukrovky.
4. Depresia
Depresia je viac než len "smutná nálada", depresia je hlavné ochorenie, ktoré ovplyvňuje spôsob akým spíme, príjmame potravu, ako sa cítime a ostatné. Depresia a jej príznaky bez liečby, môžu trvať týždne, mesiace alebo dokonca roky.
Príznaky: Nie u každého sa prejavujú príznaky depresie rovnakým spôsobom. Ale všeobecne, depresia môže spôsobiť úbytok energie, zmeny v spaní a stravovacích návykov, problémy s pamäťou a koncentráciou, a pocity beznádeje, bezcennosti a negativizmus na všetko okolo seba.
Testy: Neexistuje žiadny krvný test na depresiu, avšak váš lekár môže byť schopný identifikovať či ide o depresiu pomocou pár otázok. Ak budete pociťovať päť alebo viac z týchto nižšie uvedených príznakov viac ako 2 týždne, navštívte svojho lekára alebo profesionála na duševné zdravie: únava alebo strata energie; príliš málo alebo príliš veľa spánku; pretrvávajúci smútok, úzkosť, alebo skľučujúci pocit; znížená chuť do jedla a úbytok hmotnosti; zvýšená chuť do jedla a priberanie na váhe; strata záujmu alebo potešenia pri aktivitách, z ktorých by ste sa mali tešiť; nepokoj alebo podráždenosť; trvalé fyzické príznaky, ktoré nereagujú na liečbu, ako sú bolesti hlavy, chronická bolesť, alebo zápcha a iné poruchy trávenia; ťažkosti so sústredením; keď sa cítite previnilo, beznádejne, alebo pomýšľate na smrť alebo samovraždu.
5. Reumatoidná artritída
Toto autoimunitné ochorenie nie je vždy ľahké diagnostikovať. RA nastane, keď váš imunitný systém obracia proti sebe a útočí na zdravé kĺbové tkanivá, niekedy má za následok nezvratné poškodenie kostí a chrupavky.
Príznaky: Veľa príznakov (ako je únava, nízka energia, strata chuti do jedla a bolesť kĺbov) sú zdieľané s ďalšími zdravotných ochoreniami, vrátane iných foriem artritídy, ako je fibromyalgia a lupus.
Testy: Dôkladné fyzikálne vyšetrenie reumatológa môže poskytnúť niektoré najcennejšie dôkazy o chorobe, ale je tu aj test na prítomnosť reumatoidného faktoru, protilátka nájdená v krvi. Asi 80% ľudí je s RA pozitívnym testom na túto protilátku, avšak test nie je rozhodujúci.
6. Chronická únava
Tento nepochopiteľný stav spôsobuje silnú únavu, ktorá príde rýchlo. Ľudia, ktorí trpia chronickou únavou sú príliš unavení, než aby boli schopní pokračovať v bežných činnostiach a sú ľahko vyčerpaní už s malou námahou.
Príznaky: Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, slabosť, bolestivé lymfatické uzliny a neschopnosť sústrediť sa. Chronický únavový syndróm je pre nás stále záhadný, pretože nepoznáme žiadnu jeho príčinu.
Testy: Žiadny nie je. Lekár musí vylúčiť iné choroby s podobnými príznakmi, ako je lupus a roztrúsená skleróza, pred vykonaním diagnózy.
7. Spánkové apnoe (chrápanie)
Touto poruchou spánku môžete trpieť bez toho aby ste o tom vedeli. Prebúdzate sa s pocitom únavy a neviete si vysvetliť ako je to možné a čo to má za príčinu. Spánkové apnoe je porucha charakterizovaná krátkymi prerušeniami dýchania počas spánku. Horné dýchacie cesty sa uzatvoria po dobu niekoľko sekúnd, čo upozorní mozog, aby vás prebudil a začali ste znovu dýchať. „Postihnutý pri obštrukčnej spánkovej apnoe, môže dokonca prestať dýchať vyše sto krát počas noci,“ hovorí MUDr. Roseanne S. Barker, bývalý lekársky riaditeľ spánkového ústavu v Knoxville.
Príznaky: Spánková apnoe často signalizuje chrápanie a všeobecne nasledujúca únava na ďalší deň. Vzhľadom k tomu, že spánkové apnoe môže viesť k ochoreniu srdca, vysokému krvnému tlaku a mŕtvici, je veľmi dôležité nepodceňovať chrápanie.
Testy: Jedná sa o jednodňový pobyt v spánkovej klinike, kde budete môcť podstúpiť polysomnogram, čo je bezbolestný test, ktorý vás bude sledovať počas spánku, dýchacie zmeny a mozgovú činnosť.