loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Monosacharidy, oligosacharidy, čo to všetko znamená?

Monosacharidy, oligosacharidy, čo to všetko znamená?

Vysvetlenie pojmov

08.08.2017

Prečítané: 13064x

Sacharidy nie sú zlé! Nie, nejdeme zakladať politickú stranu založenú na programe „neodsudzujte sacharidy“. V dnešnom článku ti chceme raz a navždy povedať, že sacharidy môžu byť aj dobré. Ako pri všetkom, aj tu si treba vyberať. Pretože dnešná doba nám poskytuje širokú škálu výberu, túto možnosť aj naozaj využi a vyber si tie správne.

Aké druhy sacharidov poznáme?

Mono, oligo... Kto sa v tom má vyznať? Našťastie tu máš nás, tvojich dvorných poradcov. Ako sme spomenuli na začiatku vety, poznáme monosacharidy a oligosacharidy. Tretím variantom sú potom polysacharidy. Každý z nich má svoje plusy aj mínusy, ktoré je dobré vedieť ešte predtým, než si potraviny, ktoré ich obsahujú, kúpiš.

Čo sú to vlastne monosacharidy?

Sú to sacharidy, ktoré ti dodajú len jednu vec: energiu. Z pohľadu výživy sú absolútne zbytočné, pretože neobsahujú žiadne vitamíny ani minerály. Kvôli tomu, že sú veľmi rýchlo vstrebávané do krvi, monosacharidy zabezpečujú nárast tvojej tukovej zložky. Predstav si to úplne jednoducho. Dáš telu energiu. Tá ťa na chvíľu nakopne, ale čoskoro aj pominie.

Tebe potom zostáva iba prázdnota a opätovná únava. A nielen to, čoskoro ťa opäť postihne aj hlad. Sýtosť ti teda vydrží iba chvíľu. Monosacharidy nájdeš najmä v rôznych maškrtách, ako sú cukríky, čokoládky, donuty, a ďalšie sladkosti.

Prosto tie chutné mňamky, ktoré nájdeš v obchodoch v tých najsladších oddeleniach. Najznámejšie monosacharidy sú glukóza a fruktóza. Glukóza je pritom známejšia pod názvom hroznový cukor, zatiaľ čo fruktóza je ovocný cukor.

Oligosacharidy poznáš?

Oligosacharidy sa vlastne skladajú z monosacharidov (2 – 10), ktoré sú navzájom prepojené kyslíkovými mostíkmi. Patria sem disacharidy (maltóza – sladový cukor, obsahujú ju napr. jačmeň a zemiaky, laktóza – mliečny cukor, obsahuje ju mlieko a sacharóza – repný cukor, čiže klasický cukor). Patria sem aj trisacharidy, pod ktoré spadá rafinóza.

Nezabudni ani na polysacharidy

Práve polysacharidy (zložené sacharidy) sú najmocnejšou a najvýživnejšou skupinou sacharidov. Sú najvýznamnejším zdrojom zdravej energie a vlákniny. A ktoré potraviny obsahujú polysacharidy? Určite ich poznáš a stavíme sa, že ich ješ na takmer dennej báze: patrí sem ryža, chlieb, zelenina, cestoviny, prípadne aj cereálie.

Keďže sa vstrebávajú dostatočne dlho, dlho ti aj zaistia pocit nasýtenia. To oceníš, ak chceš zhodiť nejaké to kilečko a nechceš do seba dávať jednoduché cukry. Najmenej z nich priberieš, pretože do krvi sa vstrebávajú iba pomaly.

A čo ty, ktoré sacharidy sú tvoje najobľúbenejšie? Podeľ sa s nami o svoj názor do komentárov!

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Dextróza: rýchla energia všade so sebou

Dextróza: rýchla energia všade so sebou

Už si počul o dextróze? Ide o jednoduchý sacharid s vysokým GI (glykemickým indexom) – rýchlo sa teda absorbuje. Používa sa na zvýšenie hladiny inzulínu a tiež na nahradenie glykogénu vo svalových bunkách. Dextróza je veľmi dôležitá na dosiahnutie dobrých športových výkonov. Ako sa užíva a kedy ti môže pomôcť?

Keď sacharid, tak hlavne prírodne

Keď sacharid, tak hlavne prírodne

Sacharidy: jedna z najčastejšie spomínaných súčastí stravovacieho plánu. Málo sacharidov, veľa sacharidov... Oba extrémy sú zlé. Tak ako pri bielkovinách a tukoch, aj tu platí, že treba nájsť správne vyvážený pomer prijímaných sacharidov. Ďalšou podstatnou vecou je pritom aj to, z akého zdroja pochádzajú. Poď sa s nami pozrieť, odkiaľ prijímať sacharidy!

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO