loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 60.00 €
Keď sacharid, tak hlavne prírodne

Keď sacharid, tak hlavne prírodne

Stravovanie

28.04.2017

Prečítané: 7383x

Sacharidy: jedna z najčastejšie spomínaných súčastí stravovacieho plánu. Málo sacharidov, veľa sacharidov... Oba extrémy sú zlé. Tak ako pri bielkovinách a tukoch, aj tu platí, že treba nájsť správne vyvážený pomer prijímaných sacharidov. Ďalšou podstatnou vecou je pritom aj to, z akého zdroja pochádzajú. Poď sa s nami pozrieť, odkiaľ prijímať sacharidy!

Koľko sacharidov denne prijať?

To, koľko sacharidov máš denne prijať, sa odvíja od mnohých vecí. V prvom rade je potrebné ich množstvo prispôsobiť objemu denného pohybu pri športe alebo fitness. Neprimerane vysoká konzumácia sacharidov totiž pri nedostatočnom pohybe môže spôsobovať priberanie.

Príjem sacharidov je nevyhnutný pre správne fungovanie ľudského tela. To ich totiž pri fyzickej aktivite spaľuje a ty tak neprichádzaš o cennú svalovú hmotu. Medzi sacharidy sa radia cukry a rôzne potraviny ako napr. zemiaky, ryža a podobne.

Jednoduchý a komplexný sacharid: aký je v nich rozdiel?

Jednoduchý sacharid sa do tela väčšinou vstrebe rýchlejšie než komplexný. Na sledovanie tejto rýchlosti bol vytvorený tzv. glykemický index (GI). Ten vyjadruje, ako rýchlo sa sacharid premení na glukózu a vstrebe do krvného obehu. A ktoré potraviny sú jednoduché sacharidy? Napr. rôzne šišky, biele pečivo, sladkosti bez pridanej výživovej hodnoty...

Jednoduchý sacharid ti pritom poskytne energiu iba na veľmi krátky čas. Komplexný sacharid sa do tela uvoľňuje postupne, čím ti aj energiu dodáva pozvoľna a pomaly. Tým sa spôsobí, že budeš dlhšie „fresh“. Ak však niekedy potrebuješ naozaj rýchlu energiu, jednoduchý sacharid môže byť tá správna cesta.

Aké zdroje sacharidov ti odporúčame?

Rozhodne tie s nízkym glykemickým indexom, teda komplexné sacharidy. Medzi tieto patria napr. oriešky, fruktóza, hnedá ryža, sladké zemiaky, ovsené vločky, šošovica, a mnohé iné. Vďaka konzumácii týchto sacharidov nebudeš neustále pociťovať hlad. Daj si jednu z týchto potravín aj pred tréningom, aby si počas neho mal kopu energie a vyhol sa únave.

Sacharidy môžeš prijímať aj z doplnkov výživy

Dnešná doba však ponúka aj množstvo možností, ako prijímať niektoré súčasti potravín vo forme doplnkov výživy. Pozri si napr. CarboX od Biotech USA. Tento doplnok výživy ti dodá energiu pre tvoj tréning. Vďaka tomu porastieš a domov si odnesieš naozaj mocné výsledky.

Carbox od firmy Biotech USA

Energetické gély sú v poslednom období veľmi obľúbené. Poskytnú ti totiž okamžitú energiu, ktorú tak potrebuješ. Carbosnack od firmy Nutrend je ideálnym spoločníkom na takúto chvíľu. Rýchlo-vstrebávajúce sacharidy a taurín ti dodajú nakopnutie, aké sa v takých chvíľach hodí.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Nevyznáš sa v sacharidoch? My ťa to naučíme

Nevyznáš sa v sacharidoch? My ťa to naučíme

Vieš, čo sú to sacharidy? Už odkedy začali byť v „móde“ sacharidy vylučujúce diéty, sú sacharidy predmetom kontroverzných debát medzi bežnými ľuďmi, ale aj dietológmi. Nie je všetko také jednoduché a nemusí na každého platiť, že nižší príjem sacharidov = chudnutie. Poď sa teda s nami pozrieť na to, čo to sacharidy sú a koľko ich prijímať.

Špaldová, ražná alebo mandľová? Zdravá múka podľa glykemického indexu.

Špaldová, ražná alebo mandľová? Zdravá múka podľa glykemického indexu.

Či už športuješ, alebo len čítaš o tom, ako byť fit, určite si sa už stretol s názorom, že vylúčenie múky z jedálnička napomáha chudnutiu. Nebudem jesť múku a expresne schudnem do plaviek. Lákavá predstava, však (hlavne pre ženy)? Toto pravidlo však neplatí za každých okolností. Akú múku si teda máš vybrať? Odpoveď ti prinesieme v dnešnom článku. A koľko čoho zjesť? Aj to sa dnes dozvieš.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO