loader black loader black loader product loader white
Potrebujete poradiť? Ozvite sa našej Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Pre dopravu zdarma
ostáva nakúpiť za 100.00 €
Manuál pre čerstvé mamičky: Ako schudnúť po pôrode?

Manuál pre čerstvé mamičky: Ako schudnúť po pôrode?

Iné

12.12.2020

Prečítané: 2424x

Príchod dieťaťa na svet je jedna z najkrajších vecí, aké môže žena vo svojom živote zažiť. Avšak, tehotenstvo je prirodzene spojené aj s naberaním hmotnosti. Už v minulom článku sme sa venovali problematike priberania počas tehotenstva. Ak si si ho prečítala tak vieš, že počas tehotenstva by mala chudá žena pribrať približne 13-18kg, žena s primeranou postavou 12-16 kilogramov a žena s nadváhou asi len 7-12 kilogramov. Čo spraviť s novými kilogramami po pôrode? Ak sa chceš dostať naspäť do formy, čítaj ďalej a dozvieš sa, ako na to.

Odkiaľ sa nabrali všetky tie kilogramy?

Fakt, že počas tehotenstva by si mala pribrať len vyššie uvedenú hmotnosť neznamená, že to nemôže byť viac. Väčšie množstvo nabratých kilogramov môže mať viac dôvodov. Niektoré sú zdravotné a spojené s hormónmi a niektoré sú jednoduché - nedostatok sebakontroly. Nevadí, ak si pribrala aj viac, ako by si mala, všetko sa dá dať naspäť do normálu.

Z celkového množstva pribratých kilogramov veľa opadne prirodzene po pôrode. Veď len dieťa ma v priemere 2,5-4 kilogramy, placenta 0,7-1,2 kilogramu a plodová voda váži približne jeden kilogram. Okrem toho sa ti zväčšia prsia, maternica a zvýši sa množstvo tekutín v tele. Celkové množstvo nového tuku je bežne od 2 do 4 kíl, čo vôbec nie je veľa. Avšak, je veľkým plusom to, ak si sa zdravo stravovala a cvičila už pred pôrodom. Návrat k pôvodnej forme bude o to jednoduchší.

Manuál pre čerstvé mamičky: Ako schudnúť po pôrode?

Poďme na to

Ak si naplno odhodlaná a namotivovaná k tomu, aby si čo najskôr schudla, trocha zabrzdi. Je jasné, že kilogramy naviac sa ti nepáčia, ale v tomto období musíš robiť všetko s maximálnym ohľadom na dieťa. Preto by si sa mala vyvarovať všetkým extrémom a radšej počítaj s tým, že všetko budeš robiť postupne a pomalšie. Ak si bola predtým zvyknutá na prísne diéty a veľký kalorický deficit, tak teraz na to zabudni a spomaľ. Mohlo by to uškodiť nielen dieťaťu, ale aj tebe.

Po pôrode potrebuje tvoje telo dostatok kvalitnej stravy a živín, aby sa mohlo zregenerovať. Okrem toho, dojčenie je pre telo ďalšia záťaž a počas neho tvoje telo spotrebuje viac kalórií ako bežne, aby sa ti mohlo tvoriť dostatok materského mlieka. V tomto období môžeš byť v kalorickom deficite a tým pádom aj chudnúť, malo by to byť ale pomalé a s malým deficitom.

Takéto chudnutie nemá negatívny vplyv na rast dieťaťa. Ak je to možné, snaž sa dojčiť. Je to nielen prospešné pre dieťa, lebo dostane všetky potrebné nutrienty, zlepšuje to jeho imunitný systém a znižuje riziko vzniku chorôb. Je tiež dokázané, že matky, ktoré dojčia aj ľahšie chudnú ako tie, ktoré po pôrode nedojčili. Táto štúdia bola vykonaná až na 36 tisícoch žien, čo dáva tejto štúdii dostatočný kredit.

Manuál pre čerstvé mamičky: Ako schudnúť po pôrode?

Má to aj plusy

Aj keď po pôrode nemáš dosť času pre seba a chudnutie môže byť náročné, máš naopak iné výhody, ktoré chudnutie uľahčujú. Nakoľko väčšinu času tráviš doma, ľahšie budeš dodržiavať nastavený jedálniček, môžeš si variť zdravé jedlá či počítať kalórie. Taktiež máš možnosť vykonávať viac pohybu ako si vykonávala pred pôrodom. Okrem neustálej starostlivosti o dieťa, pri ktorej spáliš dosť kalórií máš možnosť chodiť na prechádzky s kočíkom na čerstvý vzduch.

Počas jednej hodinovej prechádzky takto dokážeš spáliť 200-350 kalórií. V strave sa zameraj najmä na nespracované potraviny a pestrú stravu, aby si mala dostatok vitamínov a minerálov, aby mohlo telo zregenerovať. Ak nebudeš mať doma sladkosti a iné kalorické lákadlá, nebudeš mať ani možnosť zhrešiť a prejesť sa nimi. Buď si ich kupuj v malom množstve (aby ti sedeli do kalorického príjmu), čím obmedzíš možnosť toho, že zješ viac kusov naraz, alebo ich vymeň za zdravšie pochutiny ako napr. oriešky, ovocie alebo zdravé koláče.

Manuál pre čerstvé mamičky: Ako schudnúť po pôrode?

Tréning

Všetky tvoje kroky po pôrode by mali byť pomalé a postupné. Do ničoho sa nenáhli a najmä dopraj telu oddych. Skôr ako prejde šestonedelie určite nezačínaj s náročnou fyzickou aktivitou. Postupne začni pridávať menej náročné formy kardia ako prechádzky, beh, bicykel a pod. Zaradenie silového tréningu prekonzultuj so svojim lekárom. On ti povie, kedy to je vzhľadom na tvoj fyzický stav úplne bezpečné a čomu by si sa na začiatku mala vyhýbať.

Každá žena, ktorá pred pôrodom pravidelne cvičila a správne sa stravovala bude mať chudnutie po pôrode isto jednoduchšie ako tá, ktorá začína až neskôr. Ak čítaš tento článok ešte pred tehotenstvom alebo počas neho, snaž sa vytvoriť si správne návyky ešte pred tým ako príde pôrod. Výrazne si tým uľahčíš cestu k svojej pôvodnej hmotnosti a forme.

Každý z nás je iný a má iné telo a preto množstvo fyzickej aktivity, jej typ a aj jedálniček určite najprv prekonzultuj so svojim lekárom.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAŤ NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SÚVISIACE ČLÁNKY

10 potravín s vysokým podielom vlákniny

10 potravín s vysokým podielom vlákniny

O dôležitosti vlákniny sme si hovorili už v predošlých článkoch a rozoberali sme jej pozitívne účinky na ľudské telo. Vždy sa poteším, ak niekomu otvorím oči, že okrem sledovania príjmu kalórií, bielkovín, sacharidov a tukov je rovnako potrebné sledovať aj príjem vlákniny. Veľmi často sa na ňu zabúda a je to chyba. Nielen pre ľudí, ktorí cvičia a dbajú na to, čo jedia, ale aj pre ľudí s „tradičným jedálničkom“, ktorý obsahuje mnoho ťažkých potravín, údenín, mastných potravín a nedostatok ovocia a zeleniny.

Zmierni bolesti a skrášli pleť. Aké sú účinky čistého kolagénu?

Zmierni bolesti a skrášli pleť. Aké sú účinky čistého kolagénu?

Kolagén je doplnok výživy, ktorý naberá postupne viac a viac na popularite. Ako možno vieš, kolagén je bielkovina. To by mohlo naznačovať, že je vhodný najmä na budovanie svalov. Áno, má účinky na naberanie svalovej hmoty, ale na to existujú aj oveľa kvalitnejšie proteíny ako tie kolagénové. Avšak, vieš ho využiť najmä na posilnenie kĺbov a šliach a na zlepšenie kvality nechtov, vlasov a pokožky. Najbežnejšie predávaným variantom je tzv. hydrolyzovaný kolagén. Vďaka hydrolyzácii je pre telo jednoducho a rýchlo využiteľný. Poďme si o tomto suplemente povedať viac.

VŠETOK TOVAR
NA SKLADE

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINÚT

OKAMŽITÉ RIEŠENIE
REKLAMÁCIÍ

PORADENSTVO
ZADARMO