Kolagén. Slovo toľkokrát skloňované v najrôznejších reklamách na krémy. Nemusí sa však vyskytovať iba tam, práve naopak! V poslednej dobe ide o obľúbený doplnok výživy, ktorý má množstvo pozitívnych efektov na ľudské telo. Jeho benefity sú využiteľné aj vo svete športu – množstvo fitnessákov si ich nevie vynachváliť. Čo dobrého ti teda ponúka?

Kolagén a jeho vplyv na pokožku športovca

Kolagén existuje v dvoch typoch: 1 a 2. Oba však majú spoločné niektoré pozitívne vlastnosti.

Kolagén je jednou zo základných stavebných kameňov pokožky. Tá je zase zodpovedná za reguláciu teploty, tlaku a ďalších dôležitých funkcií. Lenže, ako to už s nami býva, so starnutím sa schopnosť tieto funkcie udržiavať znižuje.

To je pritom dané najmä postupnou degeneráciou štruktúry pokožky. Našťastie tu máme obľúbený doplnok výživy, ktoré nám stratené zásoby kolagénu doplnia.

Má kolagén vplyv aj na zdravie šliach a kĺbov?

Kolagén má úžasný vplyv na kĺbové chrupavky a blahodárne vplýva aj na obnovu kĺbových spojov. Keďže ide o jeden z hlavných stavebných komponentov aj tvojho tela, má pozitívny efekt aj na túto namáhanú časť našich končatín.

Ďalšie benefity kolagénu: je ich naozaj veľa

Viaceré ženy ocenia, že kolagén je nápomocný aj v boji proti vráskam a celulitíde, ktorú robí menej viditeľnou. Do troch mesiacoch zvykne vylepšiť aj kvalitu vlasov, nechtov a spomínanej pokožky.

Kolagén má široké využitie

Ak si športovec, tak okrem dobrého vplyvu na kĺby a šľachy oceníš aj lepšiu cirkuláciu krvi. Na to si spomeň, keď budeš najbližšie podávať masívne športové výkony v tvojej obľúbenej posilke alebo pri športe. Zlepšiť by sa mala tiež pružnosť a sila končatín.

Okrem toho môžeš benefitovať aj zo zníženého apetítu (toto nemusí byť ale plusom pre každého). Kolagén efektívne bojuje aj proti tvorbe kožných pigmentových škvŕn. A ak si v mladosti zvykol jesť známe raňajkové cereálie s maskotom – zajacom a zalieval ich mliekom, potešíme aj teba. Kolagén ti spevňuje aj kosti!

Máš skúsenosti s kolagénom? Ak áno, podeľ sa s nami a povedz ostatným, čo si o kolagéne myslíš.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.sk