Nemeňte zásadne zaužívané tréningy len preto, že máte zlú náladu, alebo jeden z tých „zlých dní“. Urobte zopár zmien, ktoré vám zaručia rovnako intenzívny tréning aj vtedy, ak máte zlú náladu.

Za bežných okolností, ak je vaša myseľ nastavená pozitívne, rozplánovanie tréningov sa zdá jednoduché. Ak je cieľom budovanie sily svalov, najprv začínate zvyšovať váhy a opakovania a napokon napríklad na dobu jedného týždňa znížite objem zdvíhaných činiek, aby sa svaly regenerovali. Čo ale urobiť vtedy, ak rozmýšľate nad mnohými vecami a ste vystresovaní z partnera alebo z práce? Riešenie je jednoduché – znížte pri tréningu počet opakovaní.

1. Zlý deň

Prídete do posilňovne, ale necítite sa na zdvíhanie váh. Neurobte tú chybu, že znížite váhy. Urobte si rovnaký tréning, aký by ste mali v dobrý deň, ale znížte objem cvičenia. Neurobte opakovaní 10, ale 5, dajte si 2 série, nie 4.

2. Zbystrite pozornosť

Ak cítite, že v daný deň vám chýba sila, začnite v prvej sérii s obvyklými váhami, ale druhú alebo tretiu znížte. Nebojte sa – menšia váha vám z dlhodobého hľadiska neuškodí, práveže pomôže, a vy sa budete stále cítiť dobre. 

3. Počúvajte svoje telo

Urobili ste počas troch sérii len polovicu opakovaní, než aké ste plánovali? AK nevládzete, choďte domov. Inak dopadnete ako kôpka nešťastia a zníži sa vám nielen sebavedomie, ale aj vnímanie samých seba. 

žena tréning

4. Stres je nepriateľ

Pozrite sa na to z tejto stránky – telo nerozlišuje medzi druhmi stresu. Stres je len jeden, a je úplne jedno, či je finančný, partnerský, alebo pracovný. Predstavte si, že druhy stresov napĺňajú vašu pomyselnú vaňu z rôznych kohútikov. Riešením, aby sa vaša vaňa nepreliala, je znížiť prietok tréningového kohútika. Nebojte sa, aj keď jeden-dva tréningy vynecháte, stále je to lepšie, ako získať frustráciu. 

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Zdroj: Protein.sk