Kokosový olej ako spaľovač tukov

Vedci si uvedomili až teraz, že zníženie hmotnosti konzumáciou kokosového oleja je spojená s dĺžkou reťazca mastných kyselín obsiahnutých v kokosovom oleji. Kokosový olej obsahuje to, čo sa nazýva stredne nasýtene mastné kyseliny, alebo stredné dlhý reťazec, čo sú trigliceridy (v skratke MCT).

Na rozdiel od ostatných olejov rastlinného pôvodu, ktoré sú vyrobené z dlhšieho reťazca mastných kyselín, ktoré sa normálne z tela vyplavujú (odchádzajú) ako tuk, tak MCT sa telu javia ako vitálne, čo má za následok, že MCT sú rýchlejšie využiteľné a aj rýchlejšie spaľované.

Kokosový olej je z prírody najbohatší na MCT, ktoré rozširujú rýchlosť metabolizmu a vedú k zníženiu hmotnosti. „MCT-čka“ taktiež zvyšujú termogenézu (je to teplo, ktorým sa zrýchľuje spaľovanie tuku, resp. jedná sa o zvýšené potenie)

Termogenéza pomáha tráveniu v organizme a dodáva telu vitalitu. Preto je veľmi a jeden z mála vhodný kokosový olej na pečenie a varenie.

Preukázateľne znižuje hmotnosť

Podľa výskumov, keď porovnávali 400kcal jedlo na večeru, ktoré obsahovalo buď MCT (kokosový olej), a druhé 400kcal, ktoré bolo z iných zdrojov ako napr. olivový, tak telo po konzumácií „MCT- večere“ teda večere s prídavkom kokosového oleja zvýšilo produkciu bazálneho (kľudového) metabolizmu až o 12 % ! Oproti večeri s iným druhom oleja, ktorý mal len 4% navýšenie.

Kokosový olej nie len zvyšuje trávenie, ale aj znižuje teda hmotnosť a má aj taktiež mnoho iných kladných vlastnosti pre naše telo, ako napr. kyselinu laurovú, ktorá je pre naše telo taká blahodarná, ako tuky v materskom mlieku !

Pozn. autora: „Ja využívam kokosový olej denne na pečenie, hlavne pri príprave kuracieho mäsa, alebo je vhodný do coctailov, tvarohu. Umývam si s ním zuby a občas si ho nanesiem aj na vlasy !“

Zaradíte aj Vy do svojho každodenného jedálnička kokosový olej?                                                                                                                                                                   

Autor: Ing. Radoslav Filip • Foto: Dreamstime.com